fbpx

Roma’nın En İyi 5 Pizzacısı

İtalya, Akdeniz iklimine en yakın ülkelerden biri olduğu için burada gezerken kendinizi evinizde gibi hissetme ihtimaliniz yüksek. Elbette bizim kültürümüze yakın olsalar da görünce çok şaşırdığım birkaç farklı alışkanlıkları var. Mesela Roma’da gezerken neredeyse yarı aç gezdiğimi söylemem lazım. Çünkü maalesef çoğu restoran sadece öğlen 12.00-13.30 arasında ve akşam 19.00 sonrasında açtığı için bu saatler haricinde karnınız acıktıysa vay halinize. Bir de sanırım bizim aksimize gözleri çok da aç değil. Neredeyse 30 kişi kapılarına dayanıp da yemek yemek istediğimizi söyledik ama asla prensiplerinden ödün vermediler.

Genelde Avrupa ülkelerinde dolaşırken, çözümü çok kolay olaylara karşı bile sorumluluk almak istemediklerinden mi yoksa gerçekten akıl edemediklerinden mi bilmem, çaresiz kaldıklarını fark ettim. Bir okul gezimizle Roma’daydık ve gezerken Nemi Gölü günün ilk durağıydı. burada 10.30-12.30 saatleri arasında bulunacağımız için ne yazık ki hiçbir restoranın (ki sadece 2-3 tane vardı) açılış saatine denk gelemiyorduk. Ben de o kadar çocuğun aç dolaşmasını istemediğim için alternatif ararken bir anda bir şarküteri gördüm. İçeriye girip baktığımda yeşillik, ekmek ve kızarmış sebze olduğunu görünce satıcıya sandviç yapıp yapmadığını sordum. Cevap “Yes” oldu. Peki madem öyle neden dükkanının önünde bununla ilgili hiçbir şey yok ve hadi bunu da geçtim neden bu kadar insan restoran bulamadığımız için sana gelip gidip açılış saatlerini sorarken “ben de sandviç yapıyorum” demedin be ey adam? 

Her neyse konumuz bu değil. Konumuz, Roma’nın en iyi pizzacıları….

Ama önce pizzanın İtalyanlar için ne anlama geldiğinden bahsedelim…

Roma’nın kendine özgü bir romantizmi var. Sokaklarında yürürken tarihle iç içe geçmiş duvarları, heykelleri ve meydanları şaşkınlıkla keşfedersiniz. Bu antik şehrin büyüsüne kapılmamak neredeyse imkansız. Akşam olduğunda, tarihi binaların ışıklar altında nasıl parladığını görmek, Roma’nın romantik atmosferinin doruk noktası olur.

Ancak Roma’nın romantizmi sadece mimari güzelliklerinden değil, aynı zamanda yeme içme kültüründen de gelir. İtalyan mutfağı, dünya genelinde hayranlık uyandıran bir lezzet şöleni ve şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki Roma, bu şölenin kalbi. Burada yemek sadece bir ihtiyaç değil, aynı zamanda bir ritüel de. Öğle yemeğinden sonra insanlar kısa bir şekerleme için evlerine dönerken, akşam yemeği uzun ve keyifli bir etkinlik olur onlar için. Her lokanta, pizzeria ve trattoria, lezzetli ve taze malzemelerle hazırlanan yemekler sunar ve misafirlerini ağırlamaktan büyük mutluluk duyar.

Ve tabii ki, Roma’nın yeme içme kültüründe pizza da ayrı bir yere sahip. Pizza, İtalya’nın gurur kaynağı ve Roma, bu lezzetli yiyeceği en iyi şekilde sunan yerlerden biri. Roma’da bir pizzacıya adım attığınızda, sizi sıcak bir karşılama ve nefis kokular karşılar. Odun ateşinde pişirilen ince hamurlu pizzaların yanı sıra, kalın ve dolgun pizzalar da bulabilirsiniz. Her bir dilimde, Roma’nın zengin tarihini ve kültürünü hissedersiniz.

Şimdi gelelim Roma’nın en iyi 5 pizzacısına

  1. Seu Pizza Illuminati: 2018’de açıldıktan sonra hızla şehrin en iyi çağdaş pizzacılarından biri haline gelen Seu Pizza Illuminati, pizzayı iyi yapan şeyin şefi olduğuna inanıyor. Mükemmel hamura sahip etkileyici pizzaları zarif bir atmosferde, en kaliteli malzemelerle size sunuyor. Yaratıcı malzemelerle olağanüstü pizzalar yemek için bu mekana mutlaka gitmelisiniz. Kavrulmuş karpuz, ahtapot carpaccio, yer fıstığı ezmesi ve çok daha fazlası ile hazırlanmış pizzalar sizi etkileyecek.

Instagram: https://www.instagram.com/seupizzailluminati/
Web sitesi: https://www.seupizza.com/

  1. Sant’Isidoro Pizza e Bolle: İtalya’nın en popüler sokak yemeklerinin tadını çıkarmanın yenilikçi bir yolunu sunan Sant’Isidoro Pizza e Bolle, kaliteli malzemeleri ve geniş bir şarap listesiyle övünen lüks bir pizzacı. İki lokasyona (biri Vatikan’ın kuzeyinde ve ikincisi Trastevere’de) sahip yaratıcı bir pizzacıya yolunuz mutlaka düşmeli.

Instagram: https://www.instagram.com/sant_isidoro/
Web sitesi: https://menuprati.pizzaebolle.it/

  1. Sorbillo: Napoli’nin en ünlü pizzacılarından biri olan Gino Sorbillo, şehrini yeteneğiyle yüceltmeyi ve pizzasını küresel mutfak sahnesine çıkarmayı başardı. Kendi adını taşıyan pizzacısı Sorbillo’nun İtalya genelinde şubeleri var ve Roma’ya gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken bir adres. Kağıt menü servis altlıkları ve hızlı servisiyle rahat bir mekan olan Sorbillo, muhteşem malzemelerle maksimum lezzeti yakalamış.

Instagram: https://www.instagram.com/sorbillo/
Web sitesi: https://www.sorbillo.it/

  1. Emma Pizzeria: Popüler bir şarküteri-pizzacı-restoran olan Emma, ​​Campo de’ Fiori ve Piazza Navona’nın yakınında elverişli bir konuma sahip. Gezinize ara vermek ve muhteşem pizza yemek için şahane bir durak. Menü oldukça geniş ve Emma’nın pizza hamuru da şehrin önde gelen pizzacılarından biri olan Pierluigi Roscioli tarafından en kaliteli malzemelerle organik şekilde hazırlanıyor. 

Instagram: https://www.instagram.com/emmapizzeria/
Web sitesi: https://emmapizzeria.com/

  1. CasaManco: Roma’ya gittiğinizde burada dilim pizzacıların da ne kadar ünlü olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bu dilimlerin üçgen değil de dikdörtgen şeklinde olmasın da sizi şaşırtmasın. Bu dilim pizzaları soğuk ya da sıcak almayı tercih edebilirsiniz. CasaManco, hareketli Testaccio Pazarında yer alıyor ve dilim pizzası ile çok ünlü. 100 saat mayalanan organik hamuru ve taze, mevsimlik malzemeleriyle Roma’nın en iyi pizzasını burada tadabilirsiniz.  

Instagram: https://www.instagram.com/dacasamanco/
Web sitesi: https://casamanco.it/

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et