fbpx

Hakkımızda

Neden Magidos?

Magydos (Magidos): Antalya Lara Plajı batısında, bugün askeri dinlenme tesislerinin bulunduğu Karpuzkaldıran Plajı’nda eski bir kentin adıdır. 1960’lı yıllara kadar burada birtakım rıhtım kalıntıları, liman ve tesisleri oldukları anlaşılan yapılar ve bunların gerisinde orta derecede kente ait bina izlerine rastlanmaktaydı. Küçük bir kente ait olan bina kalıntıları bugün askeri dinlenme tesis binaları altında kalmıştır.

Lara Kumsalının adı, Hititler’in çağdaşı olan Luvi’lerin dilinde “KUM” anlamına gelmektedir. Ayrıca Antikçağ Anadolu coğrafyası hakkında, Geoghraphica’nın yazarı Amasyalı Strabon bu adla yani ‘LARİSSA’ isimli kentlerin ortak topoğrafik özelliğiyle ilgili açıklamada diyor ki; “Toprakları nehirlerin getirdiği alüvyonlarla oluşmuştur”. İşte o nedenle kentlerin adı Luvi dilinde LAR(A)ASSA ögelerinden türetilmiştir ve ‘KUM Kenti’ anlamındadır.

Gezmeyi, yeni kültürler tanımayı, farklı coğrafyaları keşfetmeyi seven hemşehrilerimiz, artık çok uzaklarda çözümler aramasınlar istedik. Seyahat gibi, hayal kurduğumuz, emek, zaman ve paramızı harcadığımız, çok önemli bir hizmeti, hiç tanımadıkları ve asla da görmeyecekleri kişi ve kurumlardan almasınlar istedik. Hemen yanıbaşlarında, güvenebilecekleri, fikir alabilecekleri, 24 saat arayabilecekleri, en azından oturup bir kahve içebilecekleri bir dostları olsun istedik. Birbirimizi tanımanın en sağlıklı yolunun birlikte yola çıkmak olduğunu ve sizleri yarı yolda bırakmayacağımızı göstermek istedik. 

Biz, yıllardır sizlerle el ele ne şehirler, ne köprüler, ne saraylar, ne kanyonlar, ne göller, ne okyanuslar, ne nehirler, ne hayatlar gördük… Biz yıllardır sizlerle el ele nereleri keşfettik bir bilseniz. Bu süre zarfında da hep yanımızda olan sizlerin, hep yanında olmaya çok özen gösterdik. “İyi ki varlar” dedik, “kimin yüzlerce dostu, yol arkadaşı olur ki” dedik ve kendimizi kazanmış gördük, sizler gibi dostlarımız olduğu için… Bizi yıllardır yalnız bırakmadığınız için hepinize çok teşekkür ederiz… Bundan sonraki keşiflerimizin bol olması ve hayatın tadını birlikte çıkarmak için tüm enerjimizi sizlerle birlikte hep daha mükemmel olmaya ve daha ileri gitmeye harcayacağımızdan şüpheniz olmasın…

Gülhayat & Ferhat Yılmaz

Ödemeye Devam Et