fbpx

Gemi Turu Alanlar İçin Bir Günde Barselona Nasıl Gezilir?

Eğer gemi ile seyahat ediyorsanız en büyük probleminiz, bir günde tek bir şehri nasıl görebileceğiniz olacaktır. Kısa zamanda oldukça çok fazla yer görmek istemeniz çok normal. Bunun için, zamanı etkin kullanmak en önemli kural olmalı. Eğer gideceğiniz yerleri daha önceden bilirseniz ve bu yerlerin o gün kapalı olmadığına da emin olursanız kısa zamanda şehrin en önemli noktalarını görebilirsiniz.

Akdeniz gemi turları ile görebileceğiniz Barselona şehrinde sizi birbirinden farklı güzellikler bekliyor olacak. Gemi turu ile şehir şehir dolaşmak oldukça keyifli ancak bir yandan da zor… Çünkü bir günde tek bir şehri dolaşabilmek zaman yönetimi, iyi araştırma ve güzel bir planlama ister. İşte bu planlamanızı doğru yapabilin ve oldukça fazla ve güzel yer görün diye biz de size bir barselonada gezilecek yerler listesi hazırladık. Eğer siz de barcelona turu fırsat bu fırsat bol bol gezmeliyim diyorsanız sizin için hazırladığımız reçeteye uymalısınız, pişman olmayacaksınız…

La Rambla…

Limandan çıkar çıkmaz hemen La Rambla’ya geçmelisiniz. Mesafe 1.5 km olacağından ister yürüyerek isterseniz de bir ulaşım aracı ile gidebilirsiniz. Barselona’nın en büyük ve en meşhur caddesi olan La Rambla, hem şehrin merkezinde olması hem de gideceğiniz diğer yerler için iyi bir bölge olması dolayısıyla güzel bir başlangıç olacak… La Rambla, sağlı sollu birçok dükkanın olduğu, ağaçlıklı bir yol… İstanbul’un İstiklal Caddesi’ne benziyor diyebiliriz. Bazen o kadar kalabalık olabiliyor ama çoğu zaman yürümekte sıkıntı çekmiyorsunuz.Eğer dilerseniz buradaki balık pazarına mutlaka gitmeli ve oradan taze meyve ve şekerleme alarak yolunuza devam etmelisiniz.

Plaça de Catalunya (Katalonya Meydanı)

Asıl şehrin merkezi olarak geçen Plaça de Catalunya, La Rambla’ya sadece 500 metre uzaklıkta. Yürüyerek kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu bölge de mutlaka görülmeli. Her şehir meydanları ile karakteristik özelliklerini yansıtırlar. Bizim ülkemizde bu durum çok net olmasa da meydan kültürümüz çok gelişmiş olmasa da özellikle Avrupa’da her şehrin, küçük ya da büyük bir meydanı mutlaka vardır ve seyahatlerinizde o meydanları ziyaret etmeden o şehri terk etmemelisiniz. Çünkü o meydanlar şehir hakkında çok şey anlatırlar. Plaça de Catalunya Meydanı da Barseloan hakkında kulağınıza çok güzel hikayeler fısıldayacak…

Casa Batllo

Plaça de Catalunya Meydanından biraz yukarı yürüdüğünüzde Casa Batllo’yu göreceksiniz. Casa Batllo, İspanya’nın ve hatta dünyanın en ünlü mimarlarından Antoni Gaudi’nin baş yapıtlarından birisi… Bir Gaudi harikası olan Casa Batllo,şehrin havasnı değiştiren mimarilerin en önemlilerinden sayılıyor. Casa Batllo’ya girdiğiniz anda bir masal dünyasından geçmiş gibi hissedeceksiniz. Dışarıdan ayrı, içeriden ayrı güzel görünen Casa Batllo, mimari ile hiç ilişkisi olmayan ya da mimariye hiç ilgisi olmayan birisinin bile ilgisini oldukça çekecek kadar güzel… Casa Batllo’ya gitmeden önce gemide ya da henüz şehrinizdeyken burası hakkındaki bilgileri mutlaka okumalısınız.
NOT: Hikâyeyi bilerek gezmek her zaman çok daha güzel olur…  

La Sagrada Familia

Eğer Casa Batllo çıkışında acıktıysan yakınlardaki bir fırından küçük bir atıştırmalık alabilirsin çünkü bir yer daha gördükten sonra yemek için mola vereceğiz ama amaç oldukça çok yer görmek olduğu için öncelikle La Sagrada Familia’ya doğru yol almalıyız… Buraya giderken iki seçeneğiniz olacak; ya La Sagrada Familia’ya kadar yürüyebilirsiniz ki yolun 2 km olduğunu düşünürsek ve yanınızda çocuk varsa biraz yorucu olabilir. Ya da Passeig de Gracia’dan metroyla La Sagrada Familia’ya gidebilirsiniz. Burada içeriyi görmek biraz zor olabilir çünkü oraya gittiğinizde uzun bir kuyrukla karşılaşacaksınız. Ama La Sagrada Familia’yı görmeden Barselona’dan ayrılmak olmazdı, o yüzden en azından dışarıdan birkaç kare fotoğraf çekmelisiniz. Barselona turu 3 gece 4 gün gelenler için La Sagrada Familia’nın içini gezmek çok daha iyi bir fikir olacak ama gemi turu ile gelenler, daha fazla yer görmek istedikleri için, ne yazık ki dışından görmekle yetinmek zorundalar. Belki başka bir sefere içini görmek de mümkün olabilir.

Şimdi de Yemek Molası…

Bunun için size 3 alternatif sunacağız:
1. Ucuz ve güzel bir yer olsun istiyorsanız La Sagrada Familia’nın orada ucuz Cheese and Cake’te yemek yiyebilirsiniz. Burası hem uygun fiyatlı hem de Barselona’nın en iyi mekanlarından birisi… Üstelik dilerseniz kahvaltılık ve sandviçler de bulabilirsiniz. Böylece hem güzel hem de ucuz barselona turu yapmış olabilirsiniz.

2. Eğer paranız varsa Caldeni iyi bir seçenek olacaktır. Burası biraz pahalı ancak muhteşem bir et lokantası. Caldeni sadece günün belli saatlerinde ve haftanın belli günlerinde açık, Bu yüzden gitmeden önce mutlaka kontrol etmelisiniz.

3. Fiyat olarak ikisinin ortası bir yer arıyorsanız da restaurante don Angelo sizin için uygun bir seçenek olabilir.

Barri Gothic

Şimdi de sırada Gotik Mahallesi var. Buraya gitmek için, La Sagrada Familia durağından metroya binmelisin (L2). Daha sonra Passeig de Gracia durağında inmeli ve oradan L4’e binerek Jaume 1’de inmelisin. Barri Gothic’e hoş geldiniz… Barselona tarihinin başladığı yer olan Barri Gothic, Erken Roma ve Orta çağ döneminin yankılarını görebileceğiniz en güzel bölge. Romantik meydanları ve ilginç hikayelerle dolu katedralleri ile gezilmeye değer… Burada bulunan hediyelik dükkanlara da mutlaka göz gezdirmelisiniz…

Picasso Müzesi

Daha sonra Barri Gothic’e çok yakın olan Picasso Müzesini gezebilirsiniz. Eğer zamanınız varsa bu müzeyi de mutlaka görmelisiniz.

Limana Dönüş…

Limana dönmeden önce şunu söylemeliyiz. Eğer gemiye dönüş saatiniz 18:00 – 19:00 gibi verildi ise Barri Gotic’de bulunan Bodega Biarritz 1881’e mutlaka uğramalısınız. Burası 17:00’de açılıyor ve eğer şanslı iseniz sıra olmaz ve siz içeriye zamanında geçebilirsiniz. Burada birbirinden güzel ve şahane tapaslar tadabilirsiniz. Burası gerçekten harika bir tapas bar.

Daha sonra buradan limana yürüyerek ya da bir taksi ile dönebilirsiniz.

En ucuz gemi turları için sezon başında turunuzu almayı unutmayın. Gemi turları promosyon turlarımızı sitemizden takip edebilirsiniz.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Ödemeye Devam Et