fbpx

Gemi Turuna İlk Kez Katılacak Olanların En Büyük Endişeleri

Gemi turları her zaman akılda daha çok soru işareti bırakan geziler olmuştur. Özellikle de ilk defa gidenler için gemi seyahatleri tam bir muammadır. Gemi tatili düşünen herkesin kafasında birbirinden farklı sorular döner durur. Eğer siz de bu aklınızdaki soru işaretlerini gidermeden tatile çıkamayanlardansanız yazımızı mutlaka okumalısınız. Gemi seyahati hakkında endişelenmenize gerek olmayan tüm konuları hallettikten sonra artık yola çıkmaya hazır olacaksınız.

Cruise turları almak başta kafa karıştırıcı gibi olsa da aslında avantajları bol, eğlencesi çok olan turlardır. Öncelikle rahattır ve beş yıldızlı otel tatili kadar konforludur. Cruise gemisi istediğinizden de fazlasını verir çünkü cruise gemileri adeta yüzen birer oteldir; temizliğe önem veren çalışanları ve yaptığı yemeklerin lezzetleri uzun süre konuşulan aşçıları ile oldukça akılda kalıcıdır.

Cruise gemi turları almadan önce şüpheci yaklaşmanızı anlıyoruz ve tüm soru işaretlerinizi gidermek istiyoruz. Gemiye gidip dönen her kişiden bir bilgi toplamak yerine kendi tecrübeleriniz olsun diye uğraşıyoruz. Şimdi gelin hep birlikte aklınıza takılanları cevaplayalım…

Kötü hava şartları

Gemi seyahati öncesinde kafanıza takılan en önemli soru budur; kötü hava şartları gemiyi ne kadar etkiler? Belki izlediğiniz filmler ya da birkaç video sizde ön yargı oluşturmuş olabilir ancak kötü hava şartlarının bir cruise gemisini etkilemesi oldukça zor. Zaten gemi turları, rotadaki denizin karakteristik özelliğine göre şekillenmektedir. Yani isteseniz de denizin en fırtınalı ve en azgın olduğu dönemde tur alamazsınız. Ancak onun dışında denizin yağmurlu olup olmayacağını ya da dalgalı olup olmayacağını kimse bilemez. Yine de bu gibi durumlar sizin seyahatinizi etkilemeyecektir çünkü gemilerde olan denge sistemi ile siz geminin içinde, dışarıdaki havayı fark etmeyeceksiniz bile…

Kabinin konumundan dolayı gürültü

Gemi turlarında kabin seçimi de merak edilen bir konudur. Kabinin içine gürültü ne kadar gelir sorusu hepimizin aklını kurcalar. Herkes kabin konumunu en gürültü gelmeyecek bölgeden seçmek için uğraşır. Ses konusunda kendinizi sıkıntıya koymanıza gerek yok çünkü gemide hangi kabinde olursanız olun ses size aynı düzeyde gelecek. Ancak eğer daha rahat bir kabin seçmek için uğraşıyorsanız asansöre en yakın cruise gemisi odaları içinden seçim yapabilirsiniz çünkü böylece ortak alana çok daha rahat ulaşabilirsiniz.

Ya deniz tutarsa…

Eğer deniz tutması ile ilgili bir sorununuz ya da korkunuz varsa bu konu sizi oldukça ilgilendirecek çünkü cruise seyahatlerinden önce bu soru oldukça fazla sorulur ve araştırılır. Modern cruise gemilerinde daha önce bahsettiğimiz denge sistemi olduğu için siz geminin içindeyken denizde olduğunuzu dahi anlamazsınız. Dolayısıyla sarsıntıyı hissetmeyeceğiniz için mide bulantısı sorunu çekme riskiniz de oldukça düşüktür. Gemiye binerken böyle bir korkunuz olsa da yola çıktıktan sonra çok daha rahatlayacaksınız.

Fırtınalar

İşte bu kulağa oldukça ürkütücü geliyor… Yıllardır televizyonlarda izlediğimiz okyanus ortasında fırtınaya yakalanma senaryosunu acaba biz de yaşar mıyız? Size kötü bir haberimiz var çünkü bu sahneleri sadece televizyonlarda görebileceksiniz, yakından bunlara şahit olma ihtimaliniz bayağı bir düşük… Bu adrenalinden sizi mahrum edeceğimiz için üzgünüz ancak geminin fırtınaya yakalanma riskinin yüksek olduğu sezonlarda zaten tur almanız da biraz zor olacaktır. Ayrıca denizde böyle bir fırtınaya rastlasanız bile bununla ilgili önceden alınmış büyük önlemler sayesinde korku dolu anlar yaşamadan karaya ayak basabileceksiniz.

Denizde geçen günlerde gemide sıkılmak…

İşte en çok merak edilen konulardan birisi daha; tüm günü denizde geçirdiğimiz günlerde sıkılırsak ne yapabileceğiz. Bu konuda kesinlikle kafanızda bir soru işareti olmasın çünkü o kocaman gemide sıkılabilmeniz biraz zor… Sürekli yapacak bir şeyler bulabileceksiniz; aktivite programlarını takip edebilirsiniz, kumarhanesinde zaman geçirebilirsiniz, güvertede bir şeyler içip kitabınızı okuyabilirsiniz ya da pastanesinden bir şeyler yiyebilir, lobideki eğlencelere katılabilirsiniz. Belki de sadece piyanoyu dinleyip bir kahve içmek istersiniz…

Ya çok eğlenmezsem?

Gemide hiç eğlence durmuyor… Sürekli geminin bir tarafında eğlenceli aktiviteler yapılıyor, zaten aktivitenin olmadığı zamanlarda da genellikle yemek yeniyor… Akşam yemeklerinden sonra da önce geminin tiyatrosunda o günkü gösteri izleniyor, ardından da diskoda eğlence devam ediyor. Aslında kısacası gemide o kadar çok aktivite var ki, orada eğlenmemek ancak sizin başarınız olabilir.

Yemeklerdeki masa arkadaşları

Bu da oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor çünkü doğal olarak herkes masa arkadaşını seçmek istiyor. Ancak geminin kuralları ne yazık ki bu şekilde. Zaten yemek boyunca herkes kendi havasında olacağı için siz zamanın nasıl geçtiğini asla anlamadan yemek bitmiş olacak. Ancak bu süre zarfından bir sıkıntı yaşarsanız garsonunuz size yardımcı olacak ve sizi başka bir masaya atayacaktır. Ama hep kötü yönden düşünmemek lazım. Farklı yemek arkadaşları ile bazen yeni dostluklar kurabilir ve çok eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Diğer yolcular tatilimi mahvederse…

Bu konuda da az da olsa endişe duyan olduğu için başlıklarımıza eklemek istedik. Diğer yolcuların sizin tatilinizi mahvetmesinden korkmanıza hiç gerek yok çünkü kocaman gemide bu pek mümkün olmayacaktır. Onlar da tıpkı sizin gibi geminin kurallarına uyacak ve kimse kimsenin tatilini mahvedemeyecek… Siz, kendi eğlencenizi yarattığınız sürece kimse sizin canınızı sıkamayacaktır…

Galada salaş giyinmek mümkün mü?

Galadaki giyinme kuralı tüm gemiler için aynıdır; galaya gelen herkes şık giyinmek zorunda… Ama buradaki şıklık, çok pahalı elbiseler anlamına gelmiyor elbette… Çok da resmi bir kıyafetle galaya katılmak zorunda değilsiniz. Galaya katılma kuralları, on yıl öncesi kadar katı olmamakla birlikte deniz kıyafetleri ile geleceğiniz kadar da rahat değil. Bu konuyu kafanıza çok da takmanıza ve gözünüzde büyütmenize gerek yok. Galada giyecek kıyafet mutlaka bulacaksınız.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et