fbpx

Tek Başına Gemi Turuna Gidilir Mi?

Yalnız seyahat etmenin kulağa ne kadar kötü geldiğini biliyoruz. Ama aslında öyle olup olmadığı tartışılır… Kara turlarında kapalı bir şekilde seyahat ettiğiniz için mutlaka birileri ile kaynaşıp sohbet edebiliyorsunuz ama gemi turlarında bu durum çok fazla gerçekleşemiyor çünkü gemi turundaki insan sayısı kara turuna göre çok daha fazla. Durum böyle olunca gemi turuna yalnız çıkmak da bir korkulu rüya oluyor. Peki, bu duygunuzun gelip içinize yerleşmesini nasıl engelleyebiliriz?

Gemi turlarıyla ilgili yorumları okuduğunuzda ya da dinlediğiniz genelde insanların tek başına seyahat etmediğini düşünebilirsiniz ama blog yazarlarının önemli bir kısmı tek başına seyahat ederek çok daha farklı yerlerin ve rotaların keşfedildiğini belirtiyor.

Şimdi gelin hep birlikte yalnız seyahat etmekten korkmadan gezinizi eğlenceli hale nasıl getirebileceğinize bir göz atalım…

-Gidilen limanlardaki para birimleri ve konuşulan dillerdeki temel kelimeleri tanıyın. Gerekirse yol haritalarını telefonunuza indirin. Böylece kendinizi çok daha güvende hissedebilir ve gitmek istediğiniz bölgeyi avcunuzun içi gibi bulabilirsiniz.

Kara turlarına katılın. Gemideki diğer yolcularla kaynaşın. Kara turları arkadaş edinmenizi kolaylaştırır. Burada edineceğiniz arkadaşlarla günün geri kalanını ve hatta tatilinizin geri kalanını planlayabilirsiniz. Yemeklerde bir araya gelebilir ve arkadaşlığınızı pekiştirebilirsiniz.

-Yalnız gezecekseniz kalabalık yerlerde dolaşın. Mümkünse liman şehrindeki toplu taşımayı öğrenin. Gerekirse bunun için gemi mürettebatından fikir alın. Tedirgin olmamak ve gezdiğiniz yerlerin tadını daha çok çıkarmak için bunlara uyarsanız daha güvenli bir gezi gerçekleştirmiş olursunuz.

-Limanlarda bir şey soracağınız zaman yoldan geçen rastgele birine değil bir dükkan sahibine sorun. Böylece daha güvenilir bir bilgiye ulaşmış olursunuz.

Telefonunuza faydalı uygulamaları yükleyin. Fener, pusula, harita vs. gibi uygulamalarla kaybolma riskinizi minimuma indirin. Şehrin keyfini çıkarmak için kafanızdaki soru işaretlerini en aza indirmek çok işe yarayacak…

-Geminizin limanda hangi iskelede demirli olduğunu bir kenara not edin. Gemiye geri dönerken bu bilgi işinize çok yarayacak. Gemiye geç kalmamaya çalışın ve geminizin nerede olduğuna mutlaka emin olun. Böylece zamanlamanızı da daha doğru yapabilirsiniz.

Seyahat sigortası satın alın. Elbette ki kötüyü düşünmeyin ancak mutlaka önleminizi de alın. En güzel tatile gitmenin anahtarlarından birisi de başınıza gelebilecek her türlü kötü şey için önleminiz almaktır. Böylece hiçbir pürüzün tatilinize zarar vermesine izin vermemiş olursunuz.

-Son olarak, cruise seyahati boyunca herhangi bir konuda yardıma ihtiyaç duyduğunuzda gemideki personelden yardım istemekten çekinmeyin. Size seve seve yardım ederler. Bunu sorarken utanıp sıkılmanıza gerek yok çünkü onlar defalarca aynı limana geldikleri için limanı ve sorularınız cevaplarını çok daha iyi biliyor olacaklar.

Kabinler hakkında da gitmeden ayrıntılı bilgiye sahip olmalısınız çünkü bazen kapalı alan korkusu olan misafirler iç kabinlerde rahat etmeyebiliyorlar. Bunu bilirseniz ona göre bir kabin seçebilirsiniz. Unutmayın ki kabin seçimi tatilinizin seyrini belirleyebilir.

Tabi gemi turlarında dikkat edilmesi gerekenler bunlarla bitmiyor. Gemi turları ile ilgili çok fazla ayrıntı var ki bunlardan bir tanesi de gemi tatilinde ne giyilir sorusu. Gemi turuna giderken mutlaka yanınızda bir iki tane şık elbise ya da takım götürmenizde fayda var çünkü gemi galalarına resmi ve şık bir kıyafetle katılma zorunluluğu olabiliyor.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et