fbpx

Hamileyken Gemi Turuna Çıkılır Mı?

Her kadın hamile olduktan sonra planladığı tatilleri tekrar gözden geçirir ve büyük bir çoğunluğunu eler. Özellikle de yurtdışı tatil planlarını… Ama aslında böyle bir şeye gerek var mı, hamile olmak korkulacak bir şey mi? Hamile olduktan sonra korkularınız başlıyor ve bu süreci en az tehlike ile geçirmek istiyor olabilirsiniz ancak unutmamalısınız ki planlı ve güvenli bir tatil hamileliğinizde size kendinizi daha iyi hissettirecek ve bu süreci daha pozitif atlatmanızı sağlayacaktır.

Unutmayın, siz hasta değilsiniz, sadece hamilesiniz. Bu yüzden size iyi gelecek bir tatile ihtiyaç duymanız çok doğal… Gemi tatilleri de sizler için oldukça güvenli ve güzel bir seçenek olacaktır. Hamilelikte seyahat etmek için öncelikle doktorunuzdan izin almanız şart… Eğer uzman doktor onay verir ise işte o zaman gönlünüzce tatil planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Hamilelikte gemi yolculuğu için kafanızda şüpheler ve soru işaretleri olabilir. Bu yazımızda elimizden geldiğince hepsine cevap bulmaya çalışacağız…

Hamileyken tatil yapmak isteyip de en güvenli şekilde nereye gideceğinizi bilmeyenlerdenseniz bu yazımızı dikkatle okumanızda fayda var. Size rehber olabilecek makalemiz, seyahatin aslında hamilelikte ne büyük bir ihtiyaç olduğunu da anlamanıza yardımcı olacak. Öncelikle bilmelisiniz ki hamilelikte gemiye binmek zannettiğiniz gibi korkutucu değil. Gemi, sizi rahatsız etmeden denizde ilerlerken hemen hemen hiçbir sarsıntı hissetmeyeceksiniz. Eğer normalde midesi çok bulanan bir hamile değilseniz gemi yolculuğu sizi etkilemeyecektir. Gemide yol alırken kendinizi karada gibi hissedeceksiniz.

Hamileyken Gemi Turuna Çıkmanın Artıları

Hamileyken yolculuğa çıkmak sizi oldukça düşündürüyorsa, gelin hep birlikte gemi yolculuğunu hamileler için artılarına göz atalım:

Bagaj toplama derdi olmadan rahat gezmek: Normal bir kara turunda, eğer birden fazla şehir görmek istiyorsanız, sürekli valiz toplayıp otel değiştirmek zorundasınız. Ancak eğer bir gemi turu satın aldıysanız tüm bu dertleri geride bırakarak tatile başlayabilirsiniz. Gemi turunun sizin için en büyük artılarından birisi de valiz toplamadan birçok şehir görebilmek… Eğer hamileyseniz, her sabah kendi yatağınızda ama başka başka şehirlerde gözünüzü açmak kadar güzel bir şey olamaz…

Gemiye erken dönüş işinize yarayacak: Gün içerisinde yorulduğunuz an geminize dönerek dinlenebilirsiniz. Ama bunun yanı sıra, gemiye erken dönüş saati sizin için problem olmayacak çünkü zaten tüm gün gezip yorulmuş ve artık güzel bir yemek yedikten sonra dinlenmeye ihtiyaç duyuyor olacaksınız. İsterseniz yemeğe kadar dinlendikten sonra akşam yemeğinize dinlenmiş bir şekilde geçebileceksiniz.

Gemide sürekli doktor tıbbi yardım olması: Hamileyken en çok korkulan durumlardan birisi de ya kötü bir şey olur da doktor bulunamazsa… İşte gemi turu aldığınızda tüm bu korkunuzdan kurtulmuş olacaksınız çünkü gemide 7/24 hizmet veren bir doktor ile güvenliğiniz tam olarak sağlanmış olacak. Ters bir durumda sizin yardımınıza koşacak doktorun ve ekibinin olduğunu bilmek de sizin gönül rahatlığı ile tatil yapmanızı sağlayacak.

İster gemide dinlenin, ister dışarı çıkın: O günkü durumunuza bağlı olarak günü hiçbir şey yapmadan geçirebilir ya da tüm gün dışarıda kalabilirsiniz: Eğer canınız dışarıya çıkmak istemiyorsa ya da kendinizi biraz yorgun hissettiğiniz için dinlenmek istiyorsanız tüm günü gemide geçirerek de oldukça eğlenebilirsiniz. Gemi içerisinde birbirinden güzel ve farklı aktiviteler ile zaman geçirebilir ya da gemide bulunan lobilerden birisine oturarak kitabınızı okuyabilir, sıcak bir şeyler içebilir ve bir şeyler atıştırabilirsiniz. Tüm gün gemide kalarak da yapacak çok fazla şey bulabilirsiniz.

Yemeği dert etmeyin: Cruise şirketleri her tür misafire göre yemek çıkarır; diyabet, glütensiz, hamile… O yüzden yemekte sıkıntı çekmezsiniz. Eğer yemeği dert ediyorsanız veya yiyecek bir şey bulamazsam diye düşünüp duruyorsanız da bunu sorun etmenize gerek yok. Cruise şirketleri her durumdaki misafiri düşündüğü için sizin için de özel bir menü çıkarmışlardır. Eğer onların arasından da istediğiniz gibi bir şey bulamazsanız sizinle ilgilenen garson ya da şeften size yardımcı olmalarını rica edebilirsiniz. Cruise çalışanları çözüm odaklı oldukları için sizin sorununuza mutlaka anında çözüm bulacaklardır. Sizi mutlu edecek, yiyebileceğiniz bir yemek çıkaracaklarına şüpheniz olmasın.

Hem bir tatil köyü rahatlığı ve imkanları hem de gezmede özgürlük: Eğer bir gemi tatili yaptıysanız sonrasında gideceğiniz çoğu otel sizi mutlu etmeyecektir çünkü cruise gemilerinde genelde beş yıldızlı otel kalitesinin de üzerinde hizmet alırsınız. Bu yüzden gemi ile seyahat etmek hamileler için vazgeçilmez olacaktır… Hem dilediğiniz zaman odanıza geçerek dinlenebilecek hem de geminin içinde istediğiniz gibi gezip aktivitelere katılabileceksiniz. Ayrıca şehri gezip yorulduğunuzda hemen geminize dönebilirsiniz…

Gemi Turuna Çıkmadan Önce Yapmanız Gerekenler


Eğer gemi turu seyahatine karar verdiyseniz ve güzel bir gemi turu seyahati planlıyorsanız öncelikle bazı konuları açıklığa kavuşturmanızda fayda var. Gelin bunlara birlikte göz atalım:

Gemiyi hamile olduğunuza dair bilgilendirin
Bazı gemiler hamileliğin belli dönemlerindeki yolcuları kabul etmeyebiliyorlar, bu yüzden öncesinde gemiyi bilgilendirmekte fayda var. Hamile seyahatinize hem gemi hem de doktorunuz izin vermeli. Sonrasında güzel bir tatil için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Yanınıza ne almalısınız?
Bu konu da oldukça önemli. Hamile olduğunuz için kullanmanız gereken bir ilaç, düzenli yemeniz gereken bir yiyecek ya da mutlaka giymeniz gereken ya da hamile korsesi gibi sürekli yanınızda olması gereken bir şey varsa bunları asla unutmamalısınız. Günlük yaşamınızda size ihtiyaç olan her şeyi mutlaka yanınıza almalısınız çünkü oralarda bu tarz ürünlere erişmek biraz sıkıntı yaratabilir.

Yiyecek ve içeceklerinize dikkat etmelisiniz
Gemide hamilelere özel bir şeyler mutlaka bulacaksınız ancak her hamilenin başka istekleri ve gereksinimleri olabilir. Belki hamileliğinizde bazı şeyleri asla yememeli veya bazı şeyleri mutlaka tüketmelisiniz. Bununla doğru orantılı olarak yanınızda götüreceklerinize dikkat etmelisiniz. Örneğin gemide açık su tüketmek istemeyebilirsiniz. Orada kapalı su olup olmadığından mutlaka emin olmalısınız.

Hangi limanlarda duracağını önceden bilmelisiniz
O limanların şehre uzaklığı ve hangi ulaşım aracı ile şehir merkezine gidilebileceği sizin için çok daha önemli. Bu sebeple turunuzun duracağı limanları ve onların şehre uzaklığını, şehrin merkezine limandan nasıl ulaşabileceğinizi mutlaka öncesinde bilmelisiniz. Buna uygun olarak planınızı yapmak sizi daha iyi hissettirecektir. Böylece, kendinizi çok yormadan bir tatil geçirebilirsiniz.

Güneşlenmek isteyebilirsiniz
Gemi ile seyahat güneşlenmek için de oldukça uygun. Tüm günü denizde geçirdiğinizde ya da gemiye erken döndüğünüzde geminizin güvertesinde dilediğiniz gibi güneşlenebilir ve günün tadını çıkarırken dinlenebilirsiniz. Gemi turu ile bu tür aktiviteleri kolayca yapabilir ve bir yandan da içeceğinizi içip kitabınızı ya da derginizi okuyabilirsiniz…

Gemide bol bol aktivite yapabilirsiniz
Eğer tüm gün gemide geçirmek zorunda olduğum zamanlarda ya da akşamları nasıl zaman geçirebilirim diye düşünüyorsanız, normal bir otel eğlencesinden çok daha fazlası ile karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. Balolar, kumarhaneler ve animasyon şovlar ile tüm geceyi canınız sıkılmadan geçirebilir ve unutulmaz eğlencelere imza atabilirsiniz.

Arada kabininizde dinlenebilirsiniz
Hamilelikte dinlenmek çok önemlidir. Uzun süre ayakta kalmak zararlı olabilir. Bu sebeple gemi turu sizin için çok uygun olacaktır. Güvertede gezinirken yorulduğunuzu hissettiğinizde kabininize çıkarak dinlenebilir hatta biraz şekerleme yapabilirsiniz. Böylece tüm tatil boyunca zinde olabilir ve kendinizi dinç hissedebilirsiniz. Tatil dönüşü de böylece sizin için kâbus olmaktan çıkar. Dinlenmiş bir tatil, dönüşünde tekrar dinlenme ihtiyacı doğurmayacaktır.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et