fbpx

Tarihteki Ünlü Sanatçıların Paris’teki En Favori Kafeleri

Paris, hayatınızda görebileceğiniz en romantik şehirlerden biri. Peki, bir şehri romantik yapan en büyük unsurlar nedir? Arnavut kaldırımları, nostalji kafeleri, bahçeleri, estetik duruşu ve en önemlisi, bugüne kadar orada yaşamış edebiyatçıların, ressamların ve müzisyenlerin şehri betimleme şekli…

Dünya sanat tarihinin en önemli isimleri ya burada doğdu, ya burada büyüdü, ya bir şekilde yolları buradan geçti ya da en nihayetinde burada öldü. Ve hayatları boyunca Paris sokaklarında, park bahçelerinde, kafelerinde ve hatta köylerinde, dağlarında eserler yaptılar; bazıları Seine nehrinin kenarında, bazıları Champs-Elysées caddesinde bir kafede, bazıları Lüksemburg bahçesinde… 

Peki bir sihirli değneğiniz olsaydı ve geçmişe gidip Paris sokaklarında dolaşsaydınız nerede, kiminle karşılaşma olasılığınız yüksek olurdu? Bu soru hemen aklınıza “Paris’te Gece Yarısı” filmini getirmiş olabilir. Aslında bu yazıyı yazma sebebim çok başka bir olay ama şimdiye kadar hiç hissetmediyseniz bile bu yazıyı okuduktan sonra Paris sokaklarında gezerken, kendinize ait bir “Paris’te Gece Yarısı” filminin içinde olduğunuzu hissedebilirsiniz.

CAFE DE FLORE

Cafe de Flore 1885’te açıldıktan sonra 20. yüzyıl boyunca Seine Nehrinin sol yakasındaki aydınlarının ana uğrak yeri olmayı başarmış. Guillaume Apollinaire, André Breton ve Louis Aragon gibi döneminin en önemli isimleri de bu kafenin uğrak sanatçılarından olmuş.

1917’de bir tartışma sırasında Breton’ın, yüzyılın en önemli sanatsal hareketlerinden birini icat ettiğinden habersiz, arkadaşlarının çalışmalarını “gerçeküstü” olarak tanımladığı yer burasıymış. Cafe de Flore’un diğer önemli isimleri ise bütün günlerini çalışarak ve ocağın başında sohbet ederek geçiren Jean-Paul Sartre ve Simone de Beauvoir.

Instagram: https://www.instagram.com/lecafedeflore/
Web sitesi: https://cafedeflore.fr/
Adres: 72, Saint-Germain Bulvarı

LES DEUX MAGOTS

Flore’un komşusu Les Deux Magots, henüz daha önünden geçerken sizi büyüleyecek. Burası, birkaç nesil boyunca düşünürlerin uğrak noktası olan çok önemli bir kafe. Hatta öyle ki, 19. yüzyılın sonlarında Arthur Rimbaud ve Paul Verlaine buranın barında oturup Stéphane Mallarmé eşliğinde yeni bir dünya hayal etmişler. Onlarla aynı masada oturup, aynı hayalin içinde olduğunuzu düşünebiliyor musunuz? Kim bilir neler konuşuldu, neler yazıldı, neler hayal edildi…

Café Deux Magots, kurulduğu günden bu yana Guillaume Apollinaire, Louis Aragon, André Gide, Jean Giraudoux, Fernand Léger, Jacques Prévert, Ernest Hemingway gibi ünlü sanatçı ve yazarların favori mekanı olmuş. André Breton’un sürrealizmi, Jean-Paul Sartre ve Simone de Beauvoir’ın varoluşçuluk fikirleri gibi pek çok edebiyat ve sanat akımı tam da burada tasarlanmış ve beslenmiş.

Zaman çizelgesinde biraz ileri sararsak, 1920’lerde Elsa Triolet ve Fernand Léger, Jean-Paul Sartre ve Simone de Beauvoir’ın burada zaman geçirdiler. Hatta efsaneye göre varoluşçuluk burada ortaya çıktı. 

1903 yılında verilmeye başlanan, Fransa’nın en önemli edebiyat ödüllerinden Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü Prix Goncourt’tan daha az akademik ve daha az geleneksel eserlere verilen Prix des Deux Magots ödülleri, kafenin prestijini bir kat daha artırmayı başarmış. 1933 yılında verilmeye başlayan bu ödüller hala her yıl verilmeye devam ediyor.

Instagram: https://www.instagram.com/lesdeuxmagots/
Web sitesi: https://lesdeuxmagots.fr/
Adres: 6, Saint-Germain Des Prés

LA CLOSERIE DES LILAS

Eskiden arabaların mola verdiği bir hanken şimdi bir cafe-brasserie’ye dönüşen La Closerie des Lilas, tarihte çizelgesinde önce empresyonistlerin toplantılarına ev sahipliği yaptı, ardından da edebiyatın Mekke’si haline geldi. 19. yüzyılın sonlarına doğru da yine çok öenmli isimler olan Emile Zola, Charles Baudelaire, Guillaume Apollinaire ve Paul Verlaine’i konuk etti. İki savaş arası yıllarda Lenin’i, Francis Scott Fitzgerald’ı ve Hemingway’i bu kafede otururken görenler olmuş.

Instagram: https://www.instagram.com/lacloseriedeslilas
Web sitesi: https://www.closeriedeslilas.fr/en/
Adres: La Closerie des Lilas, 171 Bd du Montparnasse

PROCOPE

Procope Restaurant, 1686’dan beri sanatçıların ve aydınların buluşma yeri olmuş. Önce Jean de La Fontaine ve Lean Racine’in, sonra aydınlanma filozoflarının buluşma noktası olmayı başaran restoranda Voltaire’in masa olarak kullandığı mermer masa hâlâ üst katta bulunuyor. Daha sonra George Sand, Balzac ve Victor Hugo, Seine Nehrinin sol yakasındaki bu kafenin müdavimleri olmuş. Burası aynı zamanda, kahve ile birlikte gazete ve edebiyat okumanın da yaygınlaştığı yer olarak anılıyor. Aynı zamanda Diderot’nun Ansiklopedisinin başlangıcının da burada olduğunu biliyor muydunuz?

Sicilyalı Francesco Procopio Dei Coltelli tarafından 1686 yılında kurulan Le Procope, başkentin en eski kafesi olarak da biliniyor. Saint-Germain-des-Prés bölgesinin kalbinde yer alan restoran, aslında Paris’te kahveyi tanıtan ve porselen fincanda sofra servisini sunarak kahveyi demokratikleştiren de ilk restoran.  Eğer yolunuz Paris’e düşerse bu muhteşem kafeye mutlaka uğramalısınız.

Instagram: https://www.instagram.com/restaurantprocope1686
Web sitesi: https://www.procope.com/
Adres: 13 rue de l’Ancienne Comédie 75006

CAFÉ DE LA PAIX

Café de la Paix, Paris’in en ünlü ve tarihi kafelerinden biri. 1862’de Charles Garnier tarafından Opera Meydanı’nda açılan bu kafe, Opera Binasının hemen karşısında yer alıyor. Café de la Paix, zengin bir tarihe ve mimari açıdan göz alıcı bir iç dekora sahip. Bu kafe, yıllar boyunca sanatçılar, yazarlar, politikacılar ve ünlüler için buluşma noktası olmuş. Buraya kimin yolu düşmemiş ki?

Sanatçılar: Édouard Manet, Claude Monet, Edgar Degas gibi ünlü ressamlar; Frédéric Chopin, Claude Debussy gibi ünlü müzisyenler; ve Sarah Bernhardt, Colette gibi ünlü tiyatro oyuncuları.
Yazarlar: Emile Zola, Victor Hugo, Alexandre Dumas gibi ünlü yazarlar; Guy de Maupassant, Honoré de Balzac gibi edebiyatçılar.
Politikacılar: Fransa’nın birçok ünlü politikacısı ve diplomatları, dönemin önemli liderleri.
Ünlüler: Marlene Dietrich, Maria Callas, Coco Chanel gibi ünlüler; kraliyet ailesi üyeleri ve diğer tanınmış kişilikler.

Café de la Paix, Paris’in kültürel ve tarihi mirasının önemli bir parçası olarak kabul edilir ve şehrin simgelerinden biri.

Instagram: https://www.instagram.com/cafedelapaixparis
Web sitesi: https://www.cafedelapaix.fr/en/
Adres: 5 Place de l’Opéra 75009

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et