fbpx

Glacier Express ile İsviçre Alpler Tren Seyahati Notları

İsviçre tren turu deyince aklınıza ilk gelen rota hangisi? Elbette Glacier Express ilk sırada yer alıyor. Glacier Express dünyanın en güzel manzaralarından bir tanesinde kıvrıla kıvrıla ilerlerken size karlı dağ manzaraları, derin vadileri, yeşilin onlarca tonunu ve minik kasaba portrelerini hediye ediyor. Glacier Express rotası boyunca manzaramı panoramik izlemek benim seyahat defterime yazdığım en akılda kalıcı notlarımdan biri oldu.

Glacier Express trenine biner binmez şimdiye kadar gördüğüm hiçbir trene benzemediğini hemen anladım. İçerideki atmosfer de dışarıdaki manzara da bambaşkaydı… Koltuğa yerleştiğimde ise gitmeden okuduğum Glacier Express treni hikayesini tekrar hatırladım.

GLACIER EXPRESS ROTASI

Yıllar içinde köklerine sadık kalarak modern dünyanın konfor anlayışını benimseyen Glacier Express treni, St. Moritz ve Zermatt arasındaki hattı boyunca tam 291 köprü ve 91 tünelden geçerken 2.033 metre yüksekliğe çıkıyor ve sizlere unutulmaz anlar hediye ediyor. Bu köprülerin en meşhuru ise, Glacier Express deyince tüm arama motorlarında en başta çıkan ve hayranlık uyandıran Landwasser Viyadüğü.

Glacier Express St. Moritz’de başlar ve Zermatt’ta biter ya da gideceğiniz rotaya göre bunun tam tersi yönde de yolculuk yapıyor olabilirsiniz. Glacier Express treni yolculuk boyunca şu istasyonlarda duruyor:

 • Zermatt
 • Brik
 • Andermatt
 • Chur
 • St.Moritz

Chur aynı zamanda, Tirano’ya giden muhteşem Bernina Ekspresi’nin de başlangıç noktası.

Glacier Express’de Manzara Nasıldı?

Tren hareket ettiği andan itibaren muhteşem manzaralarla karşılaşmaya hazır olun. Bu yolculuk size, İsviçre’nin en şaşırtıcı güzelliklerini sunuyor olacak. Benim Glacier Express yolculuğum Chur’da başlayıp Zermatt’ta sonlandığı için maalesef efsanevi Landwasser Viyadüğünü göremedim ancak yolculuk boyunca beni en çok etkileyen manzaralar, geçtiğimiz kasabalar oldu. Buradaki yaşamların nasıl olabileceğini düşünerek izledim hepsini. Dağların ve vadilerin arasından geçmek de trenin en etkileyici anları arasındaydı.

Trende olduğunuz süre boyunca hiç gözünüzü ayırmadan manzarayı seyretmek mümkün olmayacağı için yanınızda kitap, defter ve kalem de götürebilirsiniz. Kulaklığınızı takıp, içeceğinizi alıp oradaki hislerinizi ajandanıza ya da günlüğünüze yazmak çok güzel bir deneyim olabilir.

Ben trende 5.5 saat kadar yolculuk yaptım ve bu süre boyunca yemek eşliğinde bol bol manzara seyrettim. Arada manzaranın fotoğrafını çekmek de istedim tabi ama camdan yansıyan silüetler sürekli fotoğrafın güzelliğini bozduğu için bir süre sonra bıraktım ve sadece yolun güzelliğine teslim oldum.

Hani içsel yolculuk yapmak isteyenlere, farkındalığını artırmak ya da anda kalmak isteyenlere hep söyleniyor ya; nereye vardığın değil, nasıl vardığın önemli diye. Burası sanki hayatta anda kalmanın değerini bana biraz daha anlatan bir yol ve yolculuk oldu. Glacier Express denildiğinde ne yemekler, ne de trenin tasarımı aklıma gelecek; sanırım yıllar sonra bile hatırladığım en değerli şey hislerim olacak. Orada olduğum süre boyunca anda kalmayı başardım ve bu bence insanoğlu için çok büyük başarı, 5-6 saat boyunca anda kalabilmek normal şartlarda oldukça zorken Glacier Express aslında size bu deneyimi de armağan ediyor.

Glacier Express Treninde Nasıl Giyinmelisiniz?

Rehberimizin uyarısını iyi ki dikkate almışım ve trene giderken tek bir kalın parça değil de ince birkaç kat giymişim. Ben Ekim 2023’te bindim trene ve o mevsimde trenin içi çok sıcaktı. Dışarısı montla gezilecek havadayken bile içerisi ortalama 23-24 derece ve üzeriydi. Güneşli bir günde seyahat ettik ve tren panoramik cam tavanlı olduğu için içerisi ekstra sıcak oldu.

Daha ince ve kat kat giyinerek trene gitmeniz önemli. Çocuklu seyahat planlıyorsanız onları da bu şekilde giydirebilirsiniz.

Glacier Express’e Çocukla Gidebilir Miyim?

Ben 5.5 yaşındaki çocuğumla seyahat yaptım ve hiçbir sorun yaşamadım. Ama şunu söylemeliyim ki benim kızım yılda birkaç kere bu tür seyahatleri yaptığımız için zaten seyahat kültürüne çok vakıf ve çok yüksek sesle ağlayıp bağıran ya da canı sıkılınca çok huysuzluk yapan bir çocuk değil. Böyle olmasına rağmen bile 4. saatin sonunda yanımda getirdiğim boya defterleri, kutu oyunları ve benzeri tüm oyun ve oyuncaklar artık yetersiz gelmeye başladı. 

Bu seyahati bebekle yapan arkadaşlarımız için de oldukça yorucu geçti. Normalde kara gezilerinde çok rahat olan bebek, trenin içinde ve küçücük bir alanda doğal olarak biraz huysuzluk yaptı.

Çocuklarınızla gidecekseniz ve daha önce benzer bir seyahat deneyiminiz olmadıysa elbette bunu bir kez daha düşünmelisiniz. Çünkü Glacier Express tren yolculuğu diğer yolcular için de merakla bekledikleri pahalı bir deneyim olacak ve bunu başka bir yolcunun bozmasını kimse istemez.  

Glacier Express Tren Yolculuğu Kimler İçin Uygun? Kimler İçin Uygun Değil?

Bence bebekli ve küçük çocuklu aileler için çok da uygun bir tecrübe değil. Çünkü bu tren için yüksek bir miktar ödüyorsunuz ve bunu muhtemelen hayatınız boyunca bir kere yapacaksınız. Bunu da çocuk sesleri ya da çocuk avutma stresiyle geçirmek çok da mantıklı değil bence.

Yaşlı ya da engelliyseniz bu tren yolculuğunu çok rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz çünkü hem trene binişlerde hem de seyahat boyunca size oldukça fazla yardımcı oluyorlar.

Aralarda molalar var mı? Tren ne kadar duruyor?

Glacier Express’in durak noktaları St. Moritz, Chur, Andermatt, Brig ve Zermatt. Ben Chur’da binip Zermatt’ta indim ve o arada 2 durakta durdu: Andermatt ve Brig. Her durakta 10 dakika kadar durdu ve sonra yola devam ettik. Yani yaklaşık 5.5 saatlik yolculuk boyunca sadece 20 dakika dışarıda olabildim.

Glacier Express İçin Kaydetmeye Değer İpuçları

 1. Son derece popüler bu tren için çok önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Ne yazık ki son dakika planlamanızda Glacier Express’te yer bulmak neredeyse imkansız. Biz elbette MagidosTur olarak bu programı düzenlediğimizde önceden grup bileti alıyoruz ve ona göre tur planlıyoruz. Örneğin bizim gittiğimiz dönemde vagonda 2-3 yabancı yolcu hariç sadece bizim misafirlerimiz vardı. 
 2. Glacier Express’te yolun hangi tarafına denk geldiğiniz konusunda strese girmenize gerek yok. Hem panoramik bir trende yolculuk ettiğiniz için görüş açınız çok daha açık olduğu için hem de yolun iki tarafında da benzer şahane manzaralara doyacağınız için bu konuyu kafanıza takmanıza gerek yok. Ancak şurada küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum; St. Moritz’den Zermatt’a giden Glacier Express’inin sol tarafındaysanız Landwasser Viyadüğü’nü daha iyi göreceksiniz.
 3. Trene, yolculuğunuzdan en az 20 dakika önce binmenizde fayda var. Siz trene geçerken bir görevli size yerinize kadar eşlik ediyor ve sonrasında yemek için siparişlerinizi almaya başlıyor. Siz de trenin kalkış saatinize kadar dilediğiniz gibi koltuğunuza yerleşebilir, bagajlarınızı yerleştirebilirsiniz.
 4. Fotoğraf için zaman kaybetmek yerine sadece yolculuğa odaklanmanızı tavsiye ediyorum. Biliyorum bu trene binip de iyi kareler çekmeden dönmek istemiyorsunuz ama tren yolculuk halindeyken manzara fotoğraflarını yakalamak epey zor. Diğer yolcuların pencerelerdeki puslu yansımaları ve trenin hareket halinde olması iyi bir fotoğraf yakalama ihtimalinizi düşürüyor.
 5. Eğer ultra lüks bir tren, lezzetini aylarca anlatacağınız yemekler ya da muhteşem bir hizmet bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Evet Glacier Express çoğu trenden daha konforlu ve şık ancak trene, beklentinizi en yükseğe çıkararak binerseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.
 6. Bu tren hiç de ucuz değil ama deneyimlemeye kesinlikle değer. Evet, bu çok da ucuz olmayan trende seyahat planlayıp da yemekten tasarruf da yapmayın. Önemli olan, siz bu tren yolculuğu boyunca beş yıldızlı bir yemek değil de Glacier Express tren yolculuğunda yemek yeme tecrübesini satın aldığınızı bilin. Alkol kullanıyorsanız bir kadeh şarap eşliğinde yolculuğunuza biraz daha romantizm katabilirsiniz.
 7. Kendi suyunuzu ve atıştırmalıklarınızı trene getirebilirsiniz. Özellikle çocuklu seyahat edecekseniz ya da özel bir beslenme düzeniniz varsa yanınızda birkaç şey getirmeniz asla sorun değil.

İsviçre tren turları arasında hem en popüleri hem de manzarası en şahane olanı Glacier Express…

Peki, Glacier Express tren biletleri ne kadar? 

Turla değil de bireysel olarak gitmeyi düşünüyorsanız o zaman öncelikle https://www.glacierexpress.ch/ adresine gitmelisiniz. Glacier Express treninde, tren bileti ve koltuk rezervasyonu adı altında iki ayrı ücret var. Bunların ikisini de ödüyorsunuz. Yemek ise isteğe bağlı. Sayfaya girdiğinizde açılan ekrandan bilet almak istediğiniz yönü seçiyorsunuz. Ardından önünüze üç seçenek çıkıyor. Trenin en lüks vagonu olan Excellence Class’ta, yemek dahil 742 Frank ödüyorsunuz ki bence hiç gerek yok.

Bizi ilgilendiren kısım, Glacier Express Classic kısmı. Burada 1st Class ya da 2st Class olarak iki ayrı seçenek göreceksiniz. Siz bütçenize göre kendinize uygun olan seçeneği seçebilirsiniz. Örneğin bizim de seyahat ettiğimiz 2st class’ta tren bileti ve koltuk rezervasyonu fiyatı toplam 179 Frank. Biz ayrıca kendi gruplarımızda önceden yemek rezervasyonu da yapıyoruz. Yemek de salata, ana yemek, tatlı ve bir kadeh alkollü ya da alkolsüz içecek şeklinde oluyor.

Glacier Express Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Glacier Express nereden kalkıyor?

Glacier Express’i St. Moritz ve ve Zermatt istasyonlarını birbirine bağladığı için iki farklı durak da başlangıç noktası olabilir.

 • St Moritz Zermatt arası kaç km?

St. Moritz ve Zermatt arası 291 km. Glacier Express bu yolu ortalama sekiz saatte tamamlıyor. 

GLACIER EXPRESS HİKAYESİ

Merak edenler için biraz da bu popüler tren hattının hikayesinden bahsedeyim. 1920’li yıllarda İsviçre’de varlıklı kesim bir şey fark etmiş: Alpler çok güzel ve cazibesini de giderek artırıyor. Ama Alpler’in eteklerindeki bölge ne yazık ki izole edilmiş toprak parçalarından başka hiçbir şey değil. “Peki bunları kozmopolit tatil kasabalarına dönüştürmek nasıl mümkün olabilir” sorusunun cevabını bulmak için buldukları fikirleri uygulamaya başlamışlar. 

Bu grubun içinde bulunan demiryolu işletmecileri ise en iyi bildikleri yoldan gittiler ve 1926’da açılan Valais – Graubünden hattının turizm potansiyelinden faydalandılar. Yaz aylarında açtıkları Brig – Chur ve Brig – St. Moritz hatları da seyahat eden halk tarafından çok talep görmeye başladı.

Brig bağlantı hattının açılmasının ardından, Glacier Express hikayesini, 25 Haziran 1930’da Zermatt’tan St. Moritz’e yaptığı ilk seferiyle başlatmış oldu. Şık vagonlar, yemekli vagonlar ve 1., 2. ve 3. sınıf vagonları olan tren, 2. Dünya Savaşı sırasında, 1943 yılından itibaren tam 5 sene boyunca rayların üzerinde hiç hareket etmeden tek başına Alp manzarasını izledi. 1948 yılına gelindiğinde küçük değişikliklerle yeniden başlatıldı. Artık Glacier Express özgürlüğüne kavuşmuştu.

Glacier Express’in “Dünyanın en yavaş treni” olduğunu biliyor musunuz? Peki o zaman nasıl oluyor da 291 km’lik yolu 8 saatte tamamlayabiliyor? Çünkü Glacier Express aradaki durakların çoğunu atlar ve bu trende asıl amaç gerçekten bir yere varmak değil, yolda olmaktır.

Ebru Yılmaz

1899 Euro

Bernina Express ile İtalya & Fransa Turu

7 Gece 8 Gün
Tur Tarihi : 14 Haziran - 19 Temmuz 2024
1199 Euro

İsviçre ve Alpler Turu

5 Gece 6 Gün
Tur Tarihi : 28 Mayıs 2024'ten itibaren

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et