fbpx

Batı Karadeniz’in İncisi: Safranbolu Gezi Rehberi

Yüzlerce yıllık bir tarih var içinde Safranbolu’nun… Yapımına yaklaşık 18. Yüzyılda başlanılan ve 2000 geleneksel Türk evinin bulunduğu Safranbolu’da, meydana çıkan tüm yollar Arnavut Kaldırımı…

Buradaki evler büyüklüğü ile dikkat çeker. Çünkü eskiden insanlar kocaman bir aile olarak yaşarlardı. Çocuklar evlenip gelin getirirlerdi bu evlere ve aileler çoğalarak büyümeye devam ederdi. Bir iş bölümüyle sürerdi hayat, gelin evin kızı olurdu. Evin kadınına yardım etmesi için evlatlık kız alınırdı ve bu kız, evin kızı gibi görülürdü.

Doğa – insan – ev dengesine çok önem verilmiş Safranbolu’da. Hiçbir ev diğerinin görüşünü engellemez mesela. Evlerin yapımında taş, kerpiç, ahşap ve alaturka kiremit kullanılmıştır. Bahçeler, sokaktan taş duvarlarla ayrılmıştır.

Din ve gelenekler evi dışarıya kapar, bu yüzden ev içi ve bahçeler yüksek duvarlarla ayrılmıştır, pencereler kafeslidir, kadın yabancı erkeğe görünmez. Bazen aynı evin içinde bile, kadınlar ve erkekler ayrı ayrı yaşarlar. Safranbolu’da ‘selamlık’ ve ‘harem’ olarak ikiye bölünmüş böyle evler vardır. Hacı Memişler Bağ evinde ve Kaymakamlar Evinde harem ve selamlık girişleri değişik katta iki ayrı sokaktan sağlanmıştır. Aile yaşantısını tedirgin etmeden kolay ulaşılabilen bir odası da selamlık olarak kullanılır. Selamlık odaları biraz daha özenlidir.

Safranbolu evlerinde ahşap ustalığını son derece net görebilirsiniz. Safranbolu evlerindeki çıkmalar, evin dış görünümünü tek düzelikten kurtarır. Evlerin pencereleri çok özel biçimde tasarlanmış olup dar ve uzuncadır. Ahşap kanatlı pencerelerde ayrıca “muşabak” denilen kafesler bulunur.

Evlerde ısınma ocaklarla sağlanır. Ocaktan alınan közler mangala konarak taşınır. Katlar arasında zaman zaman tecrit malzemesi kullanılmış olsa da ahşap evlerde ısının muhafazası güçtür. Bu nedenle prensip mekânın değil insanın ısıtılmasıdır. Soba ise son dönemlerde kullanılmıştır.


Aydınlatma aracı gaz yağı lambasıdır. Son zamanlarda “lüks lamba” diye tanımlanan, daha büyük boyutlu ve daha fazla ışık veren lambalar kullanılmıştır. Evlerin bazılarının içlerinde serinlik vermesi ve yangından korunmak amacıyla yapılmış olan havuzlar bulunmaktadır.

Bu efsaneleşen evleri ve Safranbolu’nun Arnavut kaldırımlarını bir gören bir daha unutamıyor. Görselliği ile kalplerinizi kazanacak olan Safranbolu, görülmeye değer…

Safranbolu’da Yemek Yenilecek Yerler

  1. Köfteci İBO: Safranbolu’nun meşhur köftelerini tadabileceğiniz bir yer. Geleneksel tariflerle hazırlanan köfteleri, lezzetli soslarıyla sunuluyor.
  2. Tarihi Cinci Han: Restoran, tarihi bir konakta yer alıyor ve yöresel yemekler sunuyor. Osmanlı ve Karadeniz mutfağından lezzetleri burada deneyebilirsiniz.
  3. Atiş Butik Restaurant: Yine meşhur Safranbolu köftelerini sunan bu mekân, yöresel lezzetleri uygun fiyatlarla sunmasıyla da biliniyor.

Batı Karadeniz turumuzun duraklarından birisi olan Safranbolu, ilginizi çekecek mekânları, tarihi mimarisi ve birbirinden güzel yemekleriyle sizi kendisine bağlayacak…

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et