fbpx

Rovaniemi Gezi Rehberi

Buraya geldiğiniz andan itibaren hissedeceğiniz en belirgin duygu, bir masal aleminin içinde olduğunuz hissidir. Özellikle yılbaşında her yerin karla kaplı olması bu duyguyu daha yoğun yaşamanıza yardımcı olacak. Neden yılbaşı için herkesin gittiği yerleri değil de Lapland, Finlandiya’yı seçmelisiniz, bunu düşünüyorsunuz şimdi değil mi? İşte bu yazıda bunun nedenlerini yazacağız ve bakalım Finlandiya seçeneği; İtalya, Orta Avrupa ya da İspanya fikrinden daha cazip gelecek mi?

Rovaniemi, Lapland Bölgesinin sınırları içinde kalıyor. Lapland Bölgesi, birkaç ülkenin sınırları içinde kalan ilginç bir bölge; bir kısmı Norveç’te bir kısmı İsveç’te bir kısmı da Finlandiya’da yer alıyor. Rovaniemi ise Finlandiya Lapland’ın başkenti ve aynı zamanda da en büyük şehri…

Lapland Rovaniemi’ye masal alemi gibi derken abartmadık aslında çünkü burada yaşayan insanların en büyük geçim kaynağı geyikler… Buraya gittiğinizde o kadar çok geyik göreceksiniz ki şaşıracaksınız; Noel Baba’nın evine gelmiş gibi hissedeceksiniz. Özellikle yılbaşındaki tablo inanılmaz olacak çünkü her yerde süsler ve ışıklarla donatılmış karlı küçük sokaklar, her dükkanda kırmız ile süslenmiş camlar ve kapılar, tüm ağaçların üzerinde özenle asılmış süsler ve daha fazlası ile burası bir hikayenin başlayabileceği en güzel yer olarak kalacak gözünüzde…

Burada birbirinden farklı hediyelik eşyalar bulabileceksiniz çünkü şimdiye kadar birçok Avrupa ülkesine gitmiş olabilirsiniz ama burada gördüklerinizi başka bir yerde görebileceğinizi düşünmüyorum. Burada çok fazla geyik olduğunu söylemiştik. İşte bu geyiklerin her yılın belli dönemlerinde boynuzları düşüyor ve yerine yenileri çıkıyor ve bu boynuzlardan birçok hediyelik eşya yapılıyor. 

Burada o kadar çok geyik çiftliği var ki, bir gün zaman ayırıp mutlaka bu çiftliklerden birisine gitmeli ve geyikler hakkında daha detaylı ve ilginç bilgileri yerinde öğrenmelisiniz. Ayrıca bu çiftliklerde birbirinden lezzetli yemeklerden de tatmayı ihmal etmemelisiniz.

Rovaniemi Geyik ve Husky Çiftlikleri

Raitola

Raitola Çiftliği’nde husky ve ren geyiği safarilerine katılabilirsiniz. 123 Euro karşılığında 2 saatlik ren geyiği turu düzenleniyor. Bu sürenin 1 saatinde çiftlikteki ren geyiklerini ziyaret edebiliyor, 1 saatte de ren geyiği safari yapabiliyorsunuz. Özel giysiler ve sıcak içecekler çiftlik tarafından veriliyor. Çiftlikte özel etkinlikler ve yemekler için biri 90 kişilik biri de 50 kişilik otantik 2 kulübe de bulunuyor.

Instagram: https://www.instagram.com/raitolareindeerhusky/
Web sitesi: https://raitola.fi/

Jaakkola

30 yıllık bir aile işletmesi olan Jaakkola Ren Geyiği Çiftliği’nde ren geyiği safarilerine ve çiftlik ziyaretlerine katılmak mümkün. Öğle yemekli ren geyiği safarisine 200 Euro’ya katılabilirsiniz. Tur yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Bu sürede ren geyiklerini ziyaret edip besleyebiliyor, kızaklarla tur yapabiliyor ve yöresel bir yemek yiyebiliyorsunuz.

Instagram: https://www.instagram.com/jaakkolareindeerfarm/
Web sitesi: https://www.jaakkolareindeerfarm.com/

Husky Park

100’den fazla husky köpeğe ev sahipliği yapan Husky Park’ta tüm aile çok keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Husky’lerin çektiği kızaklarla tura çıkabilir, bu sevimli canlıları kucaklayıp fotoğraf çektirebilir, Husky Park rehberlerinden detaylı bilgiler alabilirsiniz. Husky Park, Santa Clause Köyü’ne yarım saatlik mesafede yer alıyor.

Instagram: https://www.instagram.com/huskyparkarcticcircle/
Web sitesi: https://huskypark.fi/

Lapland’da dikkat çeken hayvanlardan bir tanesi de Huskyler… Baktığınızda sevimli görünen bu hayvanlar aslında çok yırtıcılar ancak vahşilikleri, doğa ile asla tezat düşmüyor… onları sevmek istediğinizde size, dişlerini ürkütücü bir şekilde gösterebiliyorlar ya da fotoğraf çekmek için makinenizi fazla yaklaştırırsanız onu kırabiliyorlar. Bu yüzden Huskylere yaklaşırken temkinli olmanızda yarar var. Onları uzaktan sevin çünkü Huskyler, bakmaya doyamayacağınız kadar güzel hayvanlar…

Buraya gittiğinizde Santa Claus köyünü de ziyaret edeceksiniz ki burası sizi, gerçek anlamda büyüleyecek… Burada hem Ren Geyiği hem de Husky turu yapabilirsiniz. Onlarla birlikte karın üzerinde hız alırken çıkardıkları sesleri duymak için bile o kadar yol gitmeye değer… Bazen geyikler birbirleri ile yarışa giriyorlar ve o zaman ormanın içine giriyorsunuz ve tek yapmanız gereken, bu büyülü anın tadını çıkarmak oluyor… Burada minik bir elf evine girip Santa ile tanışıp, fotoğraf çekilebilir ve eğer isterseniz bu fotoğrafı alabilirsiniz. İşte buraya geldiğinizde asıl ilginizi çekecek olan şey, Elf evinin dışında bulunan beyaz çizgi olacak: Kuzey Kutup Çizgisi! İnsan bu çizginin üzerinde durup, dünyanın ne kadar uç bir yerine geldiğine şaşıyor. İsterseniz buradaki tourist info office’ten cüzi bir miktar karşılığında, pasaportunuza “Bu kişi şu tarihte Kuzey Kutup Çizgisi’ni geçmiştir” yazılı damgayı bastırabilir ve böylece bu anınızı ölümsüzleştirmiş olursunuz. Santa Claus Village’da bulunan özel Post Office’ten, kartınızı, Türkiye’ye maksimum 2 hafta içinde ulaşacak olan kutuya atabilirsiniz.

Rovaniemi’de yapabileceğiniz bir diğer aktivite de kar motosikleti… Bölgede birçok göl ve bu göller yılın 6-7 ayında buzla kaplı oluyor. Bu dönemde göllerin üzerinde kar motosikleti ile gezmenin keyfi bambaşka… Bu motosikletleri sürmek için daha önce deneyiminiz olmalı çünkü karda motosiklet sürmek oldukça zorlayıcı.

Burada, son zamanlarda moda olan buz otellerden de görebilirsiniz. Buzdan yapılan yataklar, duvar dekorları, minik kilise ve buz bar oldukça etkileyici… Burada kalmak zor ancak gezip görmek eğlenceli olacaktır. 

Burada Rovaniemi Kilisesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. 1950 yılında yapılan kilisenin aslı 1944 yılında savaşta yıkılınca yerine bugünkü kiliseyi yapmışlar. Aslında Avrupa’da gördüğümüz tüm kiliseler eski olduğu için öyle kiliseler görmeye alışıyoruz ve her yerde eski kiliseler görmeyi bekliyoruz. O açıdan Rovaniemi Kilisesi size istediğinizi veremeyecek ancak buradaki güzelliği de görmeniz gerekir diye düşünüyoruz. 

Onun dışında, Ranua Hayvanat Bahçesi de görülmeye değer. Rovaniemi’ye yaklaşık 73 km uzaklıktaki bu hayvanat bahçesinde en ilgi çeken hayvanlar kutup ayıları ve ren geyikleri… Burada hayvanların doğal yaşamlarını görecek ve ambiyanstan büyüleneceksiniz.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et