fbpx

Avrupa Olmazsa Ukrayna Var!

Eğer hem Avrupa gibi bir yer olsun hem de daha ucuz ve daha kolay girebileceğim bir ülke olsun diyorsanız aslında cevap çok basit; Ukrayna… Son zamanlarda gittikçe yükselen popülaritesi ile de oldukça fazla ziyaretçi kabul etmeye başlayan Ukrayna turu alarak bu sene farklı bir yer görebilirsiniz. 

Ukrayna tur programında size o şehrin tarihi dokusunu ve yaşanmışlıkları sunan birçok noktayı keşfedebilirsiniz. Yeşilliği, parkları, katedralleri ve caddeleri ile sizi büyüleyecek bir Ukrayna turuna hazır mısınız? Aklınızdaki gezilecek yerler listenizin en arkalarına ittiğiniz Ukrayna gezisi artık hayata geçmeli… Buralarda görmeye değecek şehirler olduğunu belki de ummuyorsunuz ama gittikten sonra pişman olmayacaksınız. 

Şimdi hep birlikte Ukrayna’nın en önemli şehirleri olan Kiev ve Lviv’de gezilecek yerlere bir göz atalım…

Kiev

Kiev havalimanı şehir merkezinden yaklaşık yarım saat uzaklıkta. Eğer gece inerseniz bu süre çok daha kısa olacaktır çünkü gündüz trafiğine yakalanmanız muhtemel… Otelinize yerleştikten sonrası kolay. Kiev’e alışmanız çok zamanınızı almayacak. Yalnız belirtmemiz gereken birkaç ayrıntı var:

– Kiev’de her yerde normal yoldan karşıdan karşıya geçemiyorsunuz. Metroya iner gibi merdivenlerden inip karşı tarafa yer altından geçiyorsunuz. Bu merdivenleri inerken çocuk arabalarını ya da tekerlekli sandalyeleri kullanmak oldukça problem çünkü yeterince kullanışlı yerler maalesef yok. 

– Kiev’de yokuş yollar çok fazla bulunduğu için burada bebek arabasını kullanmak biraz zorlayıcı olabilir. 

– Park bahçeleri gerçekten çok etkileyici ancak burada da merdivenler çok fazla. Çoğu yerde tekerlekli arabalar için yer bile yapılmamış. Burada gezintiye çıkmak da çocuklu aileler için biraz sıkıntılı olabilir.

Tüm bu sıkıntıları yaşamamak için yanınıza kolay taşınabilir çocuk arabaları alabilir ya da kanguru ile bebeklerinizi taşıyabilirsiniz. 

Kiev’de gezmek oldukça eğlenceli. Şimdi bakalım Kiev’in gezmeye değer en önemli 6 noktası nerelermiş…

1. Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı: Kiev turu yaparken ilk durak noktanız Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı olmalı çünkü burası oldukça önemli bir yer. Kiev halkı 2014 yılında bu meydanda büyük mücadele vermiş. Gittiğinizde, şenlikler ve kutlamalarla sizi karşılayan bu meydanın 2014 yılında kan gölüne döndüğünü duymak oldukça şaşırtıcı ve üzücü oluyor. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yaşanan bu kanlı olay, onlarca insanın ölümü, yüzlerce insanın da yaralanması ile sonlanmış. Eğer yaşananları merak ediyorsanız Winter on Fire Ukraine’s Fight for Freedom belgeselini izleyebilirsiniz. 1100 metre uzunluğundaki Kreşatik Caddesi de görülmeye değer. Burada dilediğiniz gibi alışveriş yapabilir, yemek yiyebilir ve gezintiye çıkabilirsiniz. Özellikle akşam üstüne doğru hareketlenmeye başlayan caddenin gecesi de oldukça eğlenceli. Cadde, hafta sonları belirli saatten sonra trafiğe kapanıyor ve türlü şovlara ve gösterilere ev sahipliği yapıyor. 

2. Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk): Kiev tur programınıza mutlaka eklemeniz gereken noktalardan birisi de Andrevski Yokuşu… Bu yokuş geçmişte, halkın üst kesimleri ile alt kesimlerini birbirine bağlayan bir geçit gibiymiş. Tamamı Arnavut Kaldırımı olan yol ilk yapıldığında sadece yayalar için tasarlanmış ancak daha sonrada atların da geçebileceği şekilde genişletilmiş. Burada gezerken bebek arabası ile çıkmak biraz zor oluyor ve ayrıca yolda bebek arabasını kullanmak da biraz sıkıntı yaratabiliyor çünkü Arnavut kaldırımında bebeğiniz rahat etmeyebiliyor. Yolun en üst kısmında da St. Andrews Kilisesi yer alıyor. Oldukça gösterişli bu kiliseyi de mutlaka görmelisiniz. Paris’teki Montmartre Tepesi’ni andıran yokuş boyunca birbirinden güzel hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Buraya gitmeyi düşündüğünüz saat sabahın çok erken saatleri değil de akşam üstü olursa ve hatta Pazar günü olursa yokuş boyunca daha çok açık dükkan ve hediyelikçi bulabilirsiniz.

3. Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral): Burası Ukrayna’nın Unesco Dünya Miraları Listesi’nde yer alan önemli eserlerinden birisi. İsmini Ayasofya’dan alan bu Katedral, 1000 yıllık geçmişinde döne dönem Ortadoks ve Katolikler tarafından kullanılmış ve artık günümüzde müze olarak hizmet vermekte. Katedralin girişinde bulunan çan kulesine çıkarak şehri kuş bakışı izleyebilirsiniz. Burası için bilet alırken birçok bilet çeşidi kafanızı karıştırabilir çünkü katedral için ayrı, çan kulesi için ayrı biletler satılıyor. Hepsi için ayrı ayrı bilet alabileceğiniz gibi tümü için tek bir bilet de alabilirsiniz. Ziyaret saatleri 10:00 – 18:00 arası olan katedral, Kreşatik Caddesi’ne yürüyüş mesafesinde. Eğer metro ile ulaşım sağlamak isterseniz de Zoloti Vorota durağında inerek ulaşabilirsiniz. 

4. Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi ve Anavatan Heykeli: Burası şehrin en önemli müzesi… 1974’den beri misafirlerine kapılarını açan Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi, açık ve kapalı alanları ile savaş dönemini sizlere anlatıyor. Sovyetlerin Hitler Almanya’sını yenmesinin anısına yapılan müzede askeri araç gereçler, askerlerin kişisel eşyaları, üniformaları, resmi belgeler, çeşitli yazışmalar, madalyalar, çeşitli işkence aletleri, savaş dönemini anlatan çeşitli belgeler bulunuyor. Müzenin üst katında ise etkileyici bir fotoğraf galerisi sizleri bekliyor. Müzenin açık alanında yer alan kısmındaysa 102 metre yükseklik ve 560 ton ağırlıktaki, şehrin çoğu yerinden görebileceğiniz, Anavatan Heykeli (Mother Motherland) bulunuyor. Müzeyi, pazartesi hariç her gün 10:00- 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Tsarske Selo 

5. Mağaralar Manastırı (Pechersk Lavra): Ukrayna’nın en önemli dini yapılarından birisi olan Mağaralar Manastırı 1051 yılından günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş. Avrupa’daki Ortodokslar için önemli bir dini merkez olan Mağaralar Manastırı’nın içinde 18 adet kilise yer alıyor. Devasa bir kompleks olan manastırın içinde bulunan Mikro Minyatür Müzesi de oldukça ilgi çekiyor. Buraya kadar gittiyseniz çevredeki Tsarske Selo restoranına mutlaka gitmelisiniz. Burası biraz pahalı bir restoran olmakla birlikte belki de Kiev’de yiyeceğiniz en güzel yemekleri ve tatlıları size tüm otantiklikleri ile sunacaklar. İçeriye girer girmez büyüleneceğiniz bir mekan sizi bekliyor olacak. Yemek yemeseniz de bir şeyler içmek için mutlaka uğramalısınız… 

6. Mariinsky Park ve Mariyinsky Sarayı: Kiev aynı zamanda bir park bahçe cenneti. Eğer doğayı ve doğada gezinmeyi seviyorsanız bu şehre bayılacaksınız. Bir parktan diğerine, bir bahçeden öbürüne gidip duracaksınız. Ancak bunların içinde görülmeyi en çok hak eden park, Mariinsky Park ve Mariyinsky Sarayı… 1874 yılında kurulan bu park, şehrin halkı tarafondan da yürüyüş rotası olarak kullanılıyor. Mariyinsky Sarayı, cumhurbaşkanın Kiev’deki resmi tören evi… 19. yüzyıl başlarında birçok yangında hasar gören bina, yıllar içinde aslına uygun olarak restore edilmiş. Saray şu anda başkan ziyaretleri, uluslararası konferanslar ve resmi resepsiyonlarda kullanılıyor. Görebileceğiniz diğer park ve bahçeler: Shevchenko Park, Pirogovo Açık Hava Müzesi, Botanik Parkı (A.V. Fomin Botanical Garden)

Besarabsky Market

Kiev Botanik Park

Kiev’de görmeye değecek diğer yerler:

– Altın Kapı (Golden Gate)

– St. Michael Altın Kubbeli Katedral

– Shevchenko Park

– Arsenalna Metro İstasyonu

– Pirogovo Açık Hava Müzesi

– Besarabsky Market

– Botanik Parkı (A.V. Fomin Botanical Garden)

– Ulusal Opera Evi

– Gorodetsky House (House with Chimaeras)

– Çernobil Müzesi (Ukrainian National Chornobyl Museum)

Kiev’deki En Önemli Vegan Restoranlar:

1. One Planet: Ukrayna’daki en eski vegan restoran olan One Planet’te yediğiniz her şeye bayılacaksınız.

2. Kolo: Buraya gitmek biraz zahmetli gibi olsa da yediklerinize bayılacaksınız. Menüdeki her şeyin aynı anda olmaması ve mevsimine göre hazırlanması da ne kadar başarılı olduklarının bir kanıtı gibi. 

Lviv

Lviv, Kiev’in aksine küçük ve daha az gösterişli bir şehir. Lviv turu yaparken karşınıza hep masalsı ve tarihi dokular çıkacak. Bu şehri gezmek, burada eğlenmek, şehrin ruhunu hissetmek çok güzel bir his… Ancak bu şehirle ilgili de sizi uyarmam gereken bir nokta var. 

– Kiev’de her tarafın Arnavut kaldırımı olması bebek arabası ile gelenleri biraz zorlayacaktır. Bu sebeple yanınıza bebeğinizin kangurusunu alabilir ve onun da geziden keyif almasını sağlayabilirsiniz. 

Şimdi bakalım Lviv’de sizi bekleyen önemli noktalar nerelermiş.

1. Rynok Meydanı (Market Square): Lviv’in kalbi olan Rynok Meydanı, şehrin en önemli noktası. Burada çok uzun saatlerinizi, hatta günlerinizi geçirebilirsiniz. Her restoranı ayrı güzel olan Rynok Meydanında birbirinden lezzetli şeyler deneyebilirsiniz. Meydan oldukça eğlenceli ve aktif. Günün her saatinde meydanda dans eden, müzik yapan birilerini bulabilirsiniz. Bu meydanı gezdikten sonra etrafındaki sokakları da gezmeli ve Lviv ile iyice kaynaşmalısınız. 

2. Lviv Belediye Binası (Lviv Town Hall): Eğer gittiğiniz şehirlere kuş bakışı bakmayı seviyorsanız Lviv’e tepeden bakacağınız yer, Lviv Belediye Binası olacaktır. Belediye binasının en üstündeki seyir kulesinde şehri doyasıya izleyebilirsiniz. 

3. Lviv Opera Binası (Lviv Opera House): Lviv Opera Binası da Lviv’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Şehrin en görkemli yapılarından birisi olan Lviv Opera Binasını gezmek oldukça etkileyici olacak. 

Lviv Pazar

Stryisky Park

Shevchenka Avenue

Rynok Meydanı – Beer Theatre

Lviv’de görmeye değecek diğer yerler:

– Lviv Ermeni Katedrali (Armenian Cathedral)

– Virmenska Sokağı (Virmenska Street)

– Potocki Sarayı

– İtalyan Avlusu (Italian Courtyard)

– Lychakiv Mezarlığı

– Kayıp Oyuncaklar (Yard of Lost Toys)

– Eczacılık Müzesi (Pharmacy Museum)

– Arkhivna Sokağı

– Ivan Franko Parkı

– Dominikan Kilisesi (Dominician Church)

– Chocolate Factory

– Stryisky Park

– Shevchenka Avenue

Lviv’deki En Güzel Vegan Restoranlar

1. Om Nom Nom: Om Nom Nom vegan restoranlar arasında şimdiye kadar gittiğiniz en iyi restoranlardan birisi olabilir. Burada yiyeceğiniz yemeklerin ve özellikle salataların tadına doyamayacaksınız.

2. Green: Buradaki tatlılara bayılacağınızı garanti edebiliriz. Green, Lviv’in en önemli vegan restoranlarından birisi…

Ukrayna’da Uber Kullanımı

Bu ülkede Uber oldukça yaygın ve ucuz. Eğer dilerseniz Uber kullanarak şehrin gezmek istediğiniz noktalarına uygun ve kolay yoldan ulaşabilirsiniz. Ortalama 10-20 TL arasında ödeyerek birçok noktaya ulaşmanız mümkün. Bunun için önce Uber uygulamasını indirmelisiniz. Zaten burada Über çağırmadan önce uygulama, konumunuzdan gitmek istediğiniz yere ortalama ne kadar tutacağını size söylüyor. Özellikle küçük bebek ile geziyorsanız ve bir arkadaş grubu iseniz Über kullanmak oldukça mantıklı olabilir.  

Lviv hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilir ve konuyla alakalı blog yazımıza ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et