fbpx

Buralara Sakın Yalnız Gitmeyi Denemeyin!

Seyahat etmek bir tutku… Özellikle de dünyanın sırlarını çözmek, görmediği her yeri keşfetmek isteyenler için tutkudan da öte bir aşk… Şimdiye kadar, bir yerlere gidip de, yıllar sonra bile anlatabileceği anılarla dönmeyeniniz var mıdır acaba? Ya da yeni yerler görüp de ilginç noktalarını hafızasına not etmeyeniniz var mıdır? Kısacası, yeni yerler görüp de, eğrisiyle doğrusuyla, oralardan bir anı saklamayanınız var mıdır?

Jakarta

Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, gezmek, paylaşmak muhteşem bir his… Ancak bazı yerler var ki ellerinizi kollarınızı sallaya sallaya dolanamayacağınız kadar tehlikeli. İşte bu noktalarda yanınızda mutlaka bir bilen ya da orada yaşayan birileri olmalı; yoksa tatil yapmak için heyecan ve mutlulukla gittiğiniz bu yerlerde kendinizi bir anda tehlikenin göbeğinde bulabilir, bir aksiyon filminin içindeymişsiniz gibi hissedebilirsiniz…

Bogota
Bogota

1. Bogota, Kolombiya: Bogota, Kolombiya’nın en büyük şehri ve Güney Amerika’nın en hızlı büyüyen metropollerinden biridir. İşte belki de tam da bu sebeple suç oranı da günden güne büyümektedir. Aslında Kolombiya’nın, bir sanayi kenti olması, dünyanın en iyi kahvelerinden bir kısmının üretildiği yer olması gibi iyi özellikleri de vardır. Bunun yanı sıra binlerce araştırmacı her yıl Bogota’yı kültürel çalışmaları için ziyaret etmektedir. Ancak tüm bunların yanı sıra, Bogota uyuşturucu çeteleri, terör örgütleri ve silahlı sokak çeteleri tüm Kolombiya’da ve özellikle de Bogota’da önemli ve gözle görülür bir varlığa sahiptir. Son 15 yılda adam kaçırma vakalarındaki oranın düştüğü gözlense bile analizciler, hala adam kaçırma olaylarının oranlarının istenilen seviyede düşüş göstermediğini söylüyorlar. 

Mexico City
Mexico City
Mexico City
Mexico City
Mexico City

2. Meksika City, Meksika: Her gün 150.000’in üzerinde insan birçok sebeple yasal olarak Amerika ve Meksika arasındaki sınırdan geçiyor. Kuzey Amerika’da yaşayan ve kıyıdaki sahil kasabalarında tatil yapmak isteyen ya da arkadaşlarını ve akrabalarını ziyaret etmek isteyen birçok gezgin için Meksika, kolay ulaşılabilen bir hedef… Ancak Meksika City hariç… Meksika City, tüm dünya televizyonlarında da zaman zaman gördüğümüz gibi, saldırı, soygun ve şiddet oranları oldukça yüksek olan hatta adam kaçırma oranlarının da göz korkutucu rakamlara ulaştığı bir şehir… Bu sebeple bölgeyi tam olarak bilmeden gezmek sizin için korkulu bir rüyaya dönüşebilir. Ancak bölgeyi tanıyan birileriyle gezdiğinize bu şehrin güzel yanlarını gönül ferahlığıyla görebilecek ve tatilinizden, anlatacak ilginç hatıralarla dönebileceksiniz. 

Lima
Lima
Lima

3. Lima, Peru: Güney Amerika’nın en tarihi yerleri arasında sayılan Lima, seyahat sevenlerin gezi listesinde mutlaka yer alıyor. Hatta Lima, dünyanın en çok turist alan şehirleri arasına da girmeyi başarmış… İşte tam da bu sebeple Lima’daki yankesiciler masum turistlerin gelmesini dört gözle bekliyorlar. Tüm bunlar bilinirken sizin, tek başınıza burada gezmeniz biraz tehlikeli olabilir. Suç ve dolandırıcılık oranı yüksek olan bir şehri tek başınıza gezmek yerine bölgeyi iyi bilen bir rehber ya da tur acentesi aracılığıyla gezmeniz, turunuzu güzel anılarla bitirmeniz açısından oldukça önemlidir.

Jakarta
Jakarta
Jakarta

4. Jakarta, Endonezya: Tropikal bir tatil isteyenler için popüler bir durak olan Jakarta, gerçekten eşsiz macera yolculukları için bulunmaz bir bölge… Ancak yer altında bekleyen çetelerle, o muhteşem tatilinizin bir anda kâbusa dönmesi de olası… Burada çokça olan terör ve sıklıkla gerçekleşen adam kaçırma tehditleriyle canınızın sıkılmasını istemeyiz. Sizi, ummadığınız bir köşe başında bir tehlike bekliyor olabilir ki bu da hiç istemediğimiz bir senaryo ile tatilinizi mahvedebilir. Bunu önlemek için de güvenli bölgeleri sizden daha iyi bilen ve bölgedeki olası tüm tehlikeleri öngörebilen yerel bir rehber ya da bir tur acentesi size, tatilinizin sorunsuz geçmesi konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et