fbpx

Romantik Filmlerin Merak Uyandıran Şehirleri

Hava kapalıysa ve hatta biraz da yağmur varsa ve evde battaniyen ile uzanıp bir de film açmışsan senden mutlusu yoktur. Bilmiyorum sizin için durum nedir ama her izlediğim güzel filmden sonra hep oralara gidesim, o sokaklarda gezesim ve filmin çekildiği yerleri tanıyasım gelir benim. Tatil planlarımı da tabii ki bu filmler ve ünlenmiş noktalar etkiler.
Ben de düşündüm ve karar verdim; bugün sizin için bir film listesi hazırladım…

Romantik Filmler

Evinizde battaniyeniz ve biraz da zamanınız varsa mısırları patlatmanın ve ekran karşısına geçmenin tam zamanı…  

Serseri Mayınlar

1. Serseri Mayınlar (Mine Vaganti) – İtalya: Ferzan Özpetek’in yönetmenliğini yaptığı Serseri Mayınlar, İtalya’da geçiyor. 2010 yapımı olan film, makarna üreticisi bir İtalyan ailesinin, İtalyan kültürüne göre geleneksel ve ahlaki kalıpların dışına çıkan çocuklarının öykülerini anlatıyor. Gösterime girdiğinden beri çok konuşulan film, IMDB’den de 7.2 alarak, Ferzan Özpetek’in başarı listesindeki yerini aldı.

Barselona Barselona

2. Barselona Barselona (Vicky Cristina Barcelona) İspanya – Barselona: Oscarlı yönetmen Woody Allen’ın yönettiği 2008 yapımı film, Vicky ile Cristina adlı iki Amerikalı gencin, İspanya’da geçirdikleri yaz tatilini konu alır. Vicky, evlenmek üzere olan muhafazakâr bir kadınken; Cristina özgür ruhlu bir kadındır. Kaderleri bir şekilde kesişen bu insanlar arasındaki ilişki karmaşık sonuçlar doğuracaktır. IMDB’den aldığı 7.2 puanla izlenmeye değer olduğunu kanıtlamıştır.

Pas ve Kemik

3. Pas ve Kemik (Rust and Bone) Antibes – Güney Fransa: Ali (Matthias Schoenaerts) neredeyse hiç tanımadığı, beş yaşındaki oğlu Sam (Armand Verdure) ile baş başa kalmıştır ve kız kardeşinin yanına Antibes’e gelir. Katil balina eğitmeni olan Stephanie ile Ali’nin yolları, bir gece kulübünde çıkan kavga sonrası tesadüfen kesişir. Aslında tamamen ayrı dünyaların insanı olan Stephanie ve Ali’ye kader bir oyun daha oynar. Ulaşılmaz gibi görünen Stephanie akvaryumdaki bir kaza sonucu kötürüm kalır ve Ali ömrünün geri kalanını Stephanie’nın mutlu olmasına adar. IMDB puanı 7.5 olan film, sizlere Güney Fransa’nın Antibes’ini çok sevdirecek.

Amelie

4. Amelie (Amélie) Fransa – Paris: Audrey Tautou’nun başrolünde olduğu, Jean-Pierre Jeunet filmi. Fransız yapımı bu romantik komedi, Jeunet ve Guillaume Laurant tarafından yazılmıştır. Montmartre’de geçen film, modern Paris hayatının idealize edilmiş, alaycı bir yorumudur. Film Nisan 2001’de Fransa, Belçika ve Fransızca konuşulan batı İsviçre’de gösterime girmiş, pek çok film festivalinde yer almış ve ardından tüm dünyada sinema salonlarında izleyici beğenisine sunulmuştur. Avrupa Film Ödüllerinde en iyi film ödülünü almış, ikisi En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında olmak üzere dört César Ödülüalmış, En İyi Senaryo dalıyla birlikte iki BAFTA Ödülü ile ödüllendirilmiştir ve Akademi Ödüllerine aday gösterilmiştir. Bunların dışında da pek çok ödülün sahibi olmuştur. IMDB’den de 8.4 alarak kült filmler arasına girmiştir.

50 İlk Öpücük

5. 50 İlk Öpücük (50 First Dates) Hawaii: 2004 yapımı romantik komedi türündeki film, Hawaii’de geçmektedir. Konusunun akıcılığı bir yana Hawaii’nin buram buram ‘yaz’ kokan havasını da ekranın ardından bile alabiliyoruz. Henry Roth, bir Hawaii cennetinde sonsuz sayıda kadınla hiçbir bağ kurmadan gönlünce yaşamakta olan bir doktordu. Ta ki Lucy Whitmore ile tanışana denk. Henry ve Lucy birbirlerinden gerçekten hoşlanırlar ve aralarında ciddi bir ilişki başlamak üzeredir. Ancak Lucy, ertesi gün uyandığında, Henry’i tanımaz ve bu durum genç adamı çok şaşırtır. Çok geçmeden Henry, genç kadının kısa süreli hafıza sorununun olduğunu fark eder. Lucy her sabah uyandığında yaşadığı önceki günü hatırlamamaktadır. Yine de Henry, bu durumun, kendisine engel teşkil etmesine izin vermemekte kararlıdır. Her yeni günde Lucy’i kendisine bir kez daha âşık edebilmek için mücadele etmekten asla vazgeçmeyecektir.

Melekler Şehri

6. Melekler Şehri (City of Angels) ABD – California – Los Angeles: Başarılı bir kardiyoloji cerrahı olan Maggie Rice başarılı giden bir ameliyat esnasında nedensiz yere hayata veda eden hastasını geri döndürmek için elinden geleni yapar ancak hastasını kurtaramaz. Bu acı olay sonrasında kendisine olan güvenini kaybeden kadın artık daha umutsuz, daha mutsuzdur. Bu sırada Los Angeles semalarında gezinen melek Seth, Maggie’nin bu çabalarını görmüş ve fazlasıyla etkilenmiştir. Maggie’nin üzülmesine dayanamayan Seth, güzel kadına çoktan âşık olmuştur. Vakit Maggie’yi yaşama döndürme vaktidir ve Seth aşkı için melekliğinden vazgeçecektir. Ancak bu karmaşık düzende insan olarak yaşamak zannettiği kadar kolay mıdır? Zamanın en iyi filmlerinden olan ve üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala popülerlik listesinden silinmeyen Melekler şehri, aşkı anlatan en iyi filmlerin başında geliyor.

Hayalet

7. Hayalet (Ghost) ABD – New York: 1990 yapımı Ghost filmi IMDB’den 7.0 puanı almıştır. Film, Sam ve Molly adında birbirlerini çok seven bir çifti anlatmaktadır. Yeni bir apartmana taşınan çift, yolda serseriler tarafından saldırıya uğrar ve Sam kavga sırasında öldürülür. Ancak Sam bir hayalet olarak yaşamayı sürdürür ve sevgilisini tehlikelerden uzak tutmak ve kendi ölümünü planlayanları bulmak için işin inceliklerini öğrenmeye başlar. Bu arada insanlarla bir falcı aracılığıyla iletişim kurmayı başaran Sam, adım adım öteki dünyaya ilerlerken Molly’e daha çok âşık olmaktan kendisini alamaz. Çoğumuzun gözyaşlarıyla izlediği bu filmin senaryosunu Bruce Joel Rubin, yönetmenliğini Jerry Zucker yaptığı film, 21.000.000 $ bir bütçe ile hazırlanarak 505.702.588 $ hasılat elde ederek bir gişe başarısı göstermiştir.

Milyoner

8. Milyoner (Slumdog Millionaire) Mumbai – Hindistan: Danny Boyle’un yönetip Simon Beaufoy’un yazdığı 2008 Britanya yapımı Akademi ödüllü filmin başrollerinde Dev Patel, Anil Kapoor ve Saurabh Shukla yer alıyor. Hindistan’da geçen ve orada çekilen film Mumbai’in fakir mahallesi Dharavi’den genç bir adamın Kaun Banega Crorepati (Kim Beş Yüz Bin İster? programının Hint versiyonu) adlı yarışma programına katılması ve insanların sınırı aşan beklentileri, yarışma programı sunucusunun ve polisin şüphelenmeleri hakkındadır. IMDB’den aldığı 8.0 puanı sonuna kadar hak eden film, konusu ve kurgusuyla alışılmışın çok dışına çıktığı için, beyaz perdeye geldiği zaman çok ses getirmişti ve hala da sinemaseverler üzerindeki etkisi devam etmektedir. H,ndistan sokaklarını ve yaşam şeklini bize olduğu gibi sergileyen bu filmden sonra insanların Asya’ya ve özellikle Hindistan’a daha olan merakları daha çok arttı.

Elizabethtown

9. Elizabethtown (Elizabethtown) ABD – New Jersey – Elizabethtown: 2005 yapımı, Romantik Komedi türündeki bu film, bizlere, sanki oyuncuyla birlikte bizler de seyahat ediyormuşuz hissini yaratan en iyi filmlerden. IMDB’den aldığı 6.4’ten daha fazlasını hak ettiğini düşündüğüm bu film, aşk-dram-romantizm sevenlerin bayılacağı bir film olacak. Senaristliğini ve yönetmenliğini Cameron Crowe’un yaptığı filmin başrollerinde Orlando Bloom ve Kirsten Dunst bulunmaktadır.

Paris'te Bir Gece Yarısı

10. Paris’te Bir Gece Yarısı (Midnight in Paris) Fransa – Paris: IMDB’den aldığı 7.7 puanı fazlasıyla hak eden ve Paris sokaklarının hem geçmişini hem de bugününü bu kadar sizlere güzel gezdirecek olan başka bir filmle daha karşılaşmak zor olabilir. 2011 yapımı romantik komedi-fantazi türündeki filmde; Owen Wilson, Rachel McAdams,Marion Cotillard, Kathy Bates, Adrien Brody, Carla Bruni ve Michael Sheen’in rol alıyor. Filmin yönetmenliğini ise Woody Allen üstlenmiştir. Sonbaharda evlenecek olan Amerikalı nişanlı çift Gil ve Inez, Inez’in babasının iş gereği Paris’e gelmesini fırsat bilip, küçük bir tatil için bu gözde Avrupa şehrinin yolunu tutarlar. Başta her şey eğlence dolu bir Avrupa kentini gezmekten ibaretken, özellikle damat adayın Gil’in Paris caddelerinde gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar sadece onun değil tüm ailenin hayatını değiştirecektir… 

Aşka Yolculuk

11. Aşka Yolculuk (Leap Year) İrlanda – Dublin: 14 Şubat nasıl ki Valentino’s Day, “Valentino’nun günü” yani Sevgililer Günü kabul ediliyorsa İrlandalı kadınlar için ise 29 Şubat benzer bir anlam taşımaktadır. 5. asırdan kalma bir İrlanda mitine göre erkek arkadaşlarına bir türlü evlilik teklif edemeyen kadınların o çok özel soruyu sormak için özlemle beklediği çok özel bir günden söz edilir. Bu efsaneden aktarıldığına göre sevdiğiniz adamın resmen nişanlınız olmasını diliyorsanız dört yılda bir gelen 29 Şubata kitlenmeniz şarttır! Önünüzde sadece 24 saat vardır. Bu şans sadece her dört yılda bir gelir ve talihin adı 29 Şubat’ın ta kendisidir. İşte bu hikaye üzerine kurgulanan film, Dublin’i ve İrlanda kasabasını o kadar güzel resmetmiştir ki seyretmeye doyamayacaksınız. IMDB’den aldığı 6.4’ü fazlasıyla hak eden filmin yönetmenliğini ise Anand Tucker yapmıştır.

Çikolata

12. Çikolata (Chocolat) Fransa – Burgonya – Flavigny sur Ozerain: Joanne Harris’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan 2000 İngiliz/Amerikan ortak yapımı yapımı film; tutucu bir Fransız kasabasına gelen genç bir anne ile altı yaşındaki kızından ve onların çikolata dükkânından bahsetmektedir. Vianne’nin çikolataları kısa zamanda kasaba halkının hayatını değiştirir. Bu filmi izlerken çikolata yememek gerçekten pek mümkün değil. Filmi izlerken çikolatanın kokusunu bile alabiliyorsunuz. 7.3’lük IMDB puanıyla “izlenmesi gereken filmler” listenize girmeye hak kazanan filmin yönetmenliğini de Lasse Hallström yapmıştır.

Casablanca

13. Kazablanka (Casablanca) Fas – Casablanca: Yönetmenliğini Michael Curtiz’in üstlendiği Hollywood klasikleri arasında özel bir yere sahip olan film,  II. Dünya Savaşı’nın ilk zamanlarında geçmektedir. Çek direniş örgütünün lideri Victor Lazlow, Alman toplama kampından kaçarak Casablanca’ya gelir. Amacı Lizbon’a, oradan da ABD’ye iltica etmektir. Fakat bütün umutları, şans eseri Casablanca’nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick’e bağlanmıştır. Rick, kaçış için gerekli olan pasaportlara sahip tek kişidir. Öte yandan Rick’in, Victor’un yakalanması ya da ölmesi için önemli bir nedeni vardır. Victor’un karısı Ilsa, Rick’in bir zamanlar kendisini terk ettiğine inandığı ve kalbinin derinliklerine gömdüğü büyük aşkıdır. 1942 yapımı filmin IMDB puanı ise 8.6’dır.

Çingeneler Zamanı

14. Çingeneler Zamanı (Dom za vesanje) Romanya: Yönetmenliğini Emir Kusturica’nın yaptığı 1988 yapımı Yugoslav filmi Çingeneler Zamanı, kült filmler arasında yerini alırken IMDB’den de 8.3 puanını almıştır. Kusturica’nın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen yapıt, aynı zamanda tamamı Çingenece çekilen ilk sinema filmidir. Film, telekinezik güçlere de sahip olan Perhan adında bir Çingene’nin, genç yaşta Yugoslavya’nın küçük bir köyünden çıkıpMilano’da bir suç şebekesine dahil oluşunu, Azra ile yaşadığı aşk ve kız kardeşi Danira’ya uzun süre sonra tekrar kavuşmak için gösterdiği çabalar etrafında anlatır.

Münih ve Steven Spielberg

15. Münih (Munich) Almanya – Münih: IMDB puanı 7,6 olan filmin yönetmenliğini Steven Spielberg üstlenmiştir. Filmde, 1972 Münih Olimpiyat Oyunları’nda yaşanan ve İsrailli on bir sporcunun ölümüyle sonuçlanan katliam anlatılmaktadır. Münih, En İyi Film Akademi Ödülü dâhil 5 dalda Oscar’a aday olmuştur.

Brad Pitt ve Tibet

16. Tibet’te 7 Yıl (Seven Years in Tibet) Tibet – Lhassa: Avusturyalı bir dağcı olan Heinrich Harrer’ın Himalayalar’a tırmanma hedefi vardır. Dönemin faşist Alman yönetimi de dağcıyı bunun için desteklemekte ve dağcının giderlerini karşılamaktadır. Harrer 1939’da Almanlarla savaş halindeki İngilizler tarafından rehin alınır. Bir şekilde kaçmayı başarır ve Lhassa kentine ulaşır. Burada karşılaştığı Dalai Lama ve ondan öğrendikleri, dağcının tüm hayatını değiştirmek üzeredir. Harrer, budizmin felsefesi ile tanışmıştır. Enemy At the Gates ve Der Name der Rose’nin yönetmeni Jean-Jacques Annoud tarafından çekilen filmin başrolünde Brad Pitt var. IMDB puanı 7,0 olan 1998 tarihli filmin yönetmenliğini ise Jean-Jacques Annaud yapmıştır.

Bruges

17. Brügge’de (In Bruges) Belçika – Bruges: Belçika’nın ünlü şehri Bruge iki tetikçiye ev sahipliği yapacaktır. Ray ve Ken ismindeki bu tetikçiler burada da birini öldüreceklerdir ve patronları Harry’den haber beklemektedirler. Bu sırada kentin tarihi yerlerini gezmeye ve insanlar ile tanışmaya karar verirler. Ray bir film ekibinden hoş bir kızdan hoşlanacaktır. En son işlerinde ise Ray istemeden bir kişi daha öldürmüştür, üstelik kilisede dua eden biridir bu ve bu yüzden kendin çok kötü hissetmektedir. Bu şehir, insanları ve havası Ray’de farklı hisler uyandıracaktır. Ray kendisinde bazı değişiklikler yapmaya karar verir. Bu sırada ikili şehirde sürekli gezmektedirler ve patronları Harry onlara ulaşamayınca oldukça sinirlenecektir. Bunun üzerine işlere biraz silah karışacaktır. Yönetmenliğini Martin McDonagh’ın yaptığı 2008 yapımı filmin IMDB puanı ise 8,0…

Into the Wild

18. Özgürlük Yolu Alaska (Into the Wild) Alaska: Üniversiteden yeni mezun olan Christopher, anne ve babasıyla geçmişte yaşadığı sorunların da etkisiyle, sahip olduğu her şeyden vazgeçer ve Alaska’da vahşi doğada tek başına yaşamaya çalışır. Alaska’ya kadar olan iki senelik yolculuğu esnasında pek çok renkli karakterle arkadaşlık kurar. IMDB puanı 8,2 olan film, gerçek bir yaşam öyküsünden yola çıkılarak yazılmış olup müzikleriyle de oldukça akıcı bir seyir sunmaktadır.

Kış Uykusu

19. Kış Uykusu Türkiye –Nevşehir – Kapadokya: Nuri Bilge Ceylan tarafından yönetilmiş 2014 yapımı Türk filmi olan Kış Uykusu,2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanmıştır. Film ayrıca aynı festivalde FIPRESCI ödülüne de layık görülmüştür. Filmin ilk gösterimi festival kapsamında 16 Mayıs 2014’te yapılmıştır. Yönetmenliğini Yılmaz Güney’in yaptığı Yol’un ardından Altın Palmiye kazanan ikinci Türk filmidir.  IMDB’den 8.6 puan alarak en iyi filmlerin arasındaki yerini alan Kış Uykusu, Kapadokya’nın güzelliklerini de sizlere sunuyor. 

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et