fbpx

Kadın Haklarının En Gelişmiş Olduğu Ülkeler…


Kadının yeri geçmişten günümüze hep tartışılmıştır ancak öyle ülkeler var ki o ülkelerde kadın olmak bir ayrıcalık… 
-İzlanda: Kadın-erkek eşitliğinin en somut olduğu ülkelerden birisi İzlanda… Sağlık, siyaset, eğitim ve daha birçok konuda İzlanda’da kadın ve erkek hakları tamamen eşit.


-Norveç: Anne hakları konusunda en gelişmiş ülkelerden birisi Norveç… Norveç, doğum sırasında doğumda yaşanan bebek ölümleri oranı konusunda en düşük orana sahip ülke. Ülkede 7 bin 600 doğumda bir bebek ölümü gerçekleşiyor.
-Sri Lanka: Kadının, siyasette en çok hakka sahip olduğu ülke Sri Lanka… Sri Lanka tam 23 yıldır kadınlar tarafından yönetiliyor.
-İsveç: Sanatta kadının yerinin en çok belirgin olduğu ülke İsveç… İsveç kadın ve erkekler arasındaki eşitliği desteklemek için özellikle sanat alanında kadınlara yönelik teşviklerde bulunuyor. İsveç Sanat Konseyi kadınlara yönelik eğitim programları sunuyor.
-Lüksemburg: Lüksemburg, tahmini hane içi gelir açısından Norveç ile birlikte birinci sırada. Ülkede kadınların yıllık geliri ortalama 40 bin dolar. Kadınlar ve erkekler aynı oranda kazanıyor.
-Japonya: Kadın yaşamının en uzun olduğu ülkelerin başında geliyor Japonya… Yapılan incelemeler sonunda, Japonya’da kadınların ortalama ömrünün 87 yıl olduğu ve Japon erkeklerinden 7 yıl daha uzun yaşıyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Ödemeye Devam Et