fbpx

Dünyanın En İlginç Sokakları, Caddeleri ve Yolları

Dünyayı gezerken fazlasıyla doğa güzelliği görüyor, tarihi bilgi birikimi yapıyor, lezzetli yemekler yiyoruz ve alışveriş hakkımızı son damlasına kadar kullanmaktan çekinmiyoruz. Evet, tüm bunlar bir gezi için olmazsa olmazlar listesinde. Ancak bir de listeden piyangodan çıkan ve yıllarca o gezinin kahramanı olacak noktalar var. Mesela dünyanın en dar sokağına, en karmaşık yoluna, en virajlı caddesine ya da en geniş caddesine denk gelirseniz şaşkınlığınızı elbette ki gizlemekte zorlanabilirsiniz.

Biz de, olur da bu şehirlerden birisine gidecek olursanız tüm bu ilginç noktaları görmeden dönmeyin diye, sizler için bir liste yaptık…

1. Dünyanın En Dar Sokağı – Spreuerhof Strasse / Almanya: Spreuerhofstrasze, Almanya’nın Baden – Württemberg eyaletine bağlı Reutlingen şehrinde bulunmaktadır. Bu sokak, bizim bildiğimiz sokaklardan biraz farklı; mesela girişinde ve çıkışında öyle dikkat etmelisiniz ki, eğer karşınızdan başka birisi geliyorsa aynı anda geçebilmeniz neredeyse imkânsız. Bir ucunun genişliği 31 cm, diğerinin ise 50 cm olmasıyla görenleri hayrete düşüren ve oldukça fazla kişi tarafından fotoğraflanan Spreuerhof Srtasze, yapısı nedeniyle, yerel halktan birçok kişinin maalesef kullanmayı tercih etmediği bir sokak…

2. Dünyanın En Büyük Döner Kavşağı – Putrajaya / Malezya: Malezya Başkanlık binasını çevreleyen bu kavşak, 3,4 km uzunluğuyla “dünyanın en büyük döner kavşağı” olma unvanına sahip… Birçok insan bölgeye gittiğinde, Başkanlık binasının çevresinde araba kullanırken, bu kavşağın, bir döner kavşak olduğunu unutuyor ve 3,4 km uzunluğundaki bu kavşağa şaşırmadan edemiyor.

3. Dünyanın En Kısa Sokağı – Ebenezer Sarayı / İskoçya: 2.06 metre uzunluğuyla “Dünyanın en kısa sokağı” olarak Guinness Rekorlar Kitabına da giren bu sokak, birçok NBA yıldızından bile daha kısa… Binanın sağ tarafından Union Street, sol tarafından da River Street geçmesine rağmen, belediye 1887 yılında ön cepheyi de bir sokak olarak kabul ediyor. Cadde üzerinde haliyle yalnızca otel bulunuyor. 1883 yılında otelin sahibi Alexander Sinclair’in, müşterilerin oteli daha kolay bulabilmeleri için bu caddeyi yapmış. Daha doğrusu, ‘inşa etmiş’…

4. Dünyanın En Dik Sokağı – Baldwin Sokak / Yeni Zelanda: Yeni Zelanda’nın Dunedin Şehrinde bulunan bu sokak, %30 eğimi ve 350 metre uzunluğuyla yürüyüşleri epey zorlaştırıyor. 19 derecelik diklikle daha yolun başındayken caymanıza sebep olabilecek bu sokak, yerel halkın sıklıkla kullandığı ve şehir merkezine 3.5 km uzaklıkta yer alan bir bölgede bulunuyor.

5. Dünyanın En Virajlı Caddesi – Lombard Sokak / San Francisco: San Fransisko’da bulunan Lambard Sokak dünyanın en virajlı caddesidir. Hatta öyle ki, bu caddenin kendine özgü hız sınırı bile vardır; 5 mil hızını aşanlar için ceza uygulanmaktadır. Tek yönlü trafiğin aktığı bu caddenin her iki tarafında birçok lüks malikâne görebilirsiniz.

6. Dünyanın En Karmaşık Kavşağı – Judge Harry Pregerson Kavşağı / Los Angeles: Judge Harry Pregerson Kavşağı, Los Angeles’da bulunan ve “dünyanın en karmaşık kavşağı” olarak bilinen en ünlü kavşaktır.1993’te faaliyete geçen bu kavşakta I-105 ve I-110 otoyollarının birleşmesi sağlanmıştır. Bu yol, araçların güvenli ve hızlı bir şekilde yola devam etmeleri için tasarlanmıştır.

7. Dünyanın En Uzun Ulusal Karayolu –  Highway 1 / Avustralya: Avustralya’da bulunan bu karayolu,  Avustralya kıtasını çevreleyen bir ulaşım ağıdır ve her şehrin merkezine ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 14.500 kilometre uzunluğundaki bu kara yolu, “Dünyanın En Uzun Ulusal Karayolu” olarak bilinmektedir. Trans-Siberian Karayolu 11.000 kilometre ile ikinci en uzun ulusal karayolu iken 8.030 kilometre ile bunu Trans-Canada Ulusal Karayolu takip eder.

8. Dünyanın En Geniş Sokağı – 9 de Julio -Buenos Aires / Arjantin: Bu sokağının adının “9 de Julio” olmasının bir sebebi var. 9 Temmuz 1816 tarihinin Arjantinliler için önemi büyük çünkü o gün, Arjantin’in özgürlüğünü kazandığı ve kurulduğu gündür. Bu sebeple bu sokağın adı da ‘9 de Julio’ (9 Temmuz)’dur. Tam olarak 9 şeritli olan bu yol görenleri hayrete düşürecek kadar büyük. Ve bu yolda unutmamanız gereken en önemli bilgi ise, hızlı olmanız gerektiği… Çünkü sırf karşıdan karşıya geçmek için bile oldukça zaman kaybedebilirsiniz.

9. Dünyanın En Uzun Sokağı -Yonge Sokak, Ontario / Kanada: “Dünyanın en uzun sokağı” olarak bilinen Yonge Sokak, Kanada’da Ontario Gölü ve Simcoe Gölü arasında bulunan önemli bir yol. Tam olarak 1.896 kilometre uzunluktaki bu sokak, güzel bir yürüyüş için ideal. Hem eğlenerek yürümek hem de uzun yürüyüşler yapmak istiyorsanız kesinlikle bu sokağı tercih etmelisiniz.

10. Dünyanın En Karışık Döner Kavşağı – Magic Roundabout, Swindon / İngiltere: İngiltere’nin Swindon şehrinde bulunan Magic Roundabout (Büyülü Döner Kavşak), 1972 yılında yapılan bu kavşak; bir ana döner kavşak ve 5 küçük döner kavşaktan oluşuyor. Britanya’daki en korkunç 4. bağlantı noktası olarak oylanmış bu kavşağa girmek gerçekten cesaret istiyor. En iyi şoförlerin bile başını döndüren bu kavşakta sahip olmanız gereken en büyük şey ise ‘dikkat’…

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et