fbpx

Dünyanın En Romantik 10 Aşk Kasabası

Dünyanın en güzel köşelerinde sevgilinizle birbirinize bir kez daha ilan-ı aşk etmeye var mısınız?

Sevgilinizle veya eşinizle tatlı bir aşk kaçamağı yapmak için tercih edebileceğiniz dünyanın en romantik 10 aşk kasabasını sizler için araştırdık.

Büyülü atmosferleriyle görkemli tarihlerinin izleri ve unutulmaz manzaralarıyla asla gitmekten pişman olmayacağınız bu kasabalarda, romantik bir tatil ya da unutulmaz bir balayı yapmak isteyebilirsiniz. İşte karşınızda tüm güzellikleriyle hayran kalacağınız 10 aşk kasabası…

Slovenya / Bled

Bled Gölü kıyısına kurulan kasaba, Slovenya’nın kuzeybatısında yer alıyor. 

“Yeşil Cennet” olarak adlandırılan Slovenya’nın doğal güzelliğinin en güzel temsilcisi olan kasabanın buz mavisi göl suları hem birçok minik adacığa, hem de bu adacıklardan birinin üzerine inşa edilmiş barok bir kiliseye ev sahipliği yapıyor. Göl üzerinde iki saatlik bir gezintinin ardından kasabanın en yüksek noktasında yer alan kaleyi ziyaret edebileceğiniz kasabada, yeşil ve mavinin büyülü güzelliğine doyabilir, tarihi Hotel Park’ta onlarca yıldır servis edilen bir spesyali, “kremsnita”yı tadabilirsiniz.

İtalya / Manarola

En az ismi kadar ahenkli bir kasaba olan Manarola, Kuzey İtalya’nın La Spezia Bölgesi’nde bulunuyor. Sokakları teknelerin oluşturduğu kasabada, dik kayalıklar üzerine kurulmuş olan rengârenk evler hemen dikkatleri çekiyor. 

Demiryolunun alttan geçirildiği kasaba bol çiçekli ve temiz havasıyla milyonlarca turiste ev sahipliği yaparken dünyanın aşk kokan kasabası olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Sizler için keyifli bir tatilin garantisini vereceğimiz Manarola’da sevdiğinizle baş başa geçireceğiniz tatil boyunca dalgaların, rüzgârların ve trenlerin sesiyle dinlenebilir, aşkınızı doya doya hissedebilirsiniz.

İspanya / Cordoba

Şaşırtıcı mimarisi, görkemli tarihi, beyaza boyalı duvarları ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile adeta bir harikalar diyarı olan Cordoba, âşık çiftlerin büyük keyif aldığı ve mükemmel vakit geçirdiği bir aşk kasabası olarak tanınıyor. 

Son yıllarda aldığı nüfusla şehirleşen Cordoba İspanya’nın modern bir ticaret merkezi olarak, seyahat ve tatil severlere çiçeklerle dolu küçük dar sokakları, avlu ve rengârenk meydanları ile büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Pek çok gezgin her yıl düzenlenen Flamenko festivalleri, çeşitli konserler, bale gösterileri ve daha birçok etkinlik için Cordoba’yı tercih ederken, romantik bir tatilinde ilk adresleri arasında Cordoba gösteriliyor.

İngiltere / Bibury

İngiltere’nin batısındaki dağlık River Coln’da kurulmuş olan Bibury kasabası 14.yy’da inşa edilmiş sepya renkli evleri ve şehri ortadan ikiye ayıran Coln Nehri manzarası ile dünyanın en güzel aşk kasabalarından biri oluyor. 

Alabildiğine uzanan yeşil çayırların arasına karışan sokakları ve birbirinden renkli sarmaşık güllerinin duvarları sardığı evleri ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan şehirde St. Mary Kilisesi ve 1902′den beri işlevini sürdüren alabalık çiftliği köyde görülmesi gereken yerlerden. 19.yy’da yaşamış sanatçı, yazar William Morris’in ‘’İngiltere’nin en güzel kasabası’’ diye adlandırdığı Bibury romantik bir tatil arayanlar için eşsiz bir alternatif oluyor.

Avusturya / Hallstatt

Büyülü sokaklarıyla hikâye kitaplarından çıkmış bir görüntüye sahip olan Avusturya’nın Hallstatt kasabası, Pristine Gölü ve Lush Dağları arasında yer alıyor. Sarmaşıklarla kaplı duvarları, sevimli evleri ve harika doğası ile yılın tüm ayları boyunca göz alıcı görünen kasaba, nefes kesen manzarasıyla Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden oluyor. 

Göl manzarası ile kendine hayran bırakan Hallstatt’ta herkesi büyüleyen eşsiz manzara eşliğinde kasabanın bir ucundan diğer ucuna gezmek için bir buçuk saat yeterli oluyor. Kasabada görülmesi gereken yerlerin başında, Kültür Mirası Müzesi gelirken UNESCO mirası listesinde yer alan Hallstatt’ın 7000 yıllık tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Konaklamak için göl manzarasını gören tepe bir evi tercih edebileceğiniz Halstatt’ta, gün batımında ve doğuşunda gölü izlemeyi ihmal etmeyin.

Fransa / Colmar

Fransa’nın gizli cenneti diye adlandırılan Colmar kasabası Fransa’nın doğusunda Alsace – Lorraine bölgesinde yer alıyor. 

Kasabanın içinden geçen kanallar ve birçok ışıkla süslenmiş sokakları ile Alman ve Fransız mimarisinin birleşiminden ortaya çıkan evler akşam saatlerinde görülmeye değer bir manzara oluşturuyor. Hem kruvasan hem de Almanların meşhur keki ‘kugelhopf’ yapımında usta olan pastaneleri ile ün salmış olan Colmar II. Dünya Savaşı’nda tahrip olan evlerinin eski güzelliğine kavuştuğu aşk kokan sokaklarında romantik bir gezi yapmak isteyenlere keyifli bir tatil imkânı sağlıyor.

İrlanda / Cong

Müthiş güzellikte bir Avrupa kasabası olan Cong, Eski taş köprüleri, Ortaçağ’dan kalma taş manastırı, şu an lüks bir otel olarak hizmet veren Ashford Kalesi ve yemyeşil çayırlarıyla herkesi Ortaçağ’a doğru bir yolculuğa çıkarıyor. 

Tertemiz havası ve şirin sokaklarıyla kasabanın sokaklarında unutulmaz bir tatil imkânı sunan Cong, her mevsim ılıman havasıyla tatil severlerin en çok tercih ettiği yerlerden oluyor. Unutulmaz bir aşk tatili yapmanın yanında doğayla baş başa huzur dolu saatler geçirmek isteyenler için önerebileceğimiz kasaba, İrlanda’nın eşsiz tarihini de yanında getiriyor.

İsviçre / Gruyeres

İsviçre’nin kuzeyinde yer alan Gruyères, kendi ile aynı ismi taşıyan yumuşak, fındık aromalı fondü peyniri sayesinde yılda milyonlarca turistin ziyaret akınına uğruyor.

Sarine Nehri’ne ve Alplere karşı inşa edilmiş olan Gruyeres, göz alıcı manzarası ve insana yeniden doğmuş hissi veren temiz havasıyla sizlere romantik bir tatil geçirmek için önerebileceğimiz bir kasaba oluyor. Şehrin tepesinde tüm görkemiyle duran Gruyeres Şatosu görmeden geçmemeniz gereken yerlerden biri olurken, geniş taş döşeli yolları, Orta Çağ’dan kalma evleri ve masallardan fırlamış güzelliğiyle kasabanın çiçek kokan sokaklarında aşkınızı doruklarına kadar yaşayabilirsiniz.

Norveç / Reine

Kutup Çizgisi’nin kuzeyinde bulunan bu hoş balıkçı kasabası, kuzeyin el değmemiş doğasının güzelliğini bir şal gibi omuzlarında taşıyor. 

1970’lerde Norveç’in en güzel kasabası olarak seçilen Reine, fiyortların, uçuk ve uçsuz mavileri arasında beyazların birbirine karıştığı kırmızı çatılı balıkçı kulübeleri ve mucizevi doğasıyla romantik bir tatilin yanında eşsiz bir huzur ortamı sağlıyor. Kuzeyin en büyülü olaylarına ev sahipliği yapan Reine’de, kuzeyin pastel tonlarını kucaklayan dağları arasında Kuzey Işıkları’ndan tutun da, Karanlık Geceler’e kadar birçok doğa harikasını da gözlemleyebilirsiniz.

Türkiye / Faralya

Yerli Amazon ‘Faralya’ Türkiye’nin en el değmemiş kasabalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. 

Saklı bir cennet olan Faralya’ya gitmek için Ölü Deniz arkanızda kalırken iki seçenek sunuyor: İlki, Likya yolu üzerindeki Kelebekler Vadisi’nden yukarıya yürüyerek çıkmak diğeri de arabayla çıkmak. Faralya’nın eşsiz manzarası ve doğasıyla baş başa kalacağınız saatler için değecek olan bu yolculuğun sonrasında sizi hayallerinizin de ötesinde bir manzara bekliyor. Faralya’da doğanın seslerinin, kokusunun ve manzarasının doyasıya keyfini çıkaracağınız tatilde Likya yolunda bir doğa yürüyüşü yapabilir ya da Kelebekler Vadisi’ne karşı bir akşam geçirebilirsiniz.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et