fbpx

Dünyanın En Güzel 10 Dalış Noktası

Deniz altı, inanılmaz güzelliği, merak uyandıran dünyası ve birbirinden farklı canlıları ile insanoğlunu yıllar öncesinden başlayan bir merakla, içine çekti… Hatta o kadar ki, “dalış” gibi bir sporu tüm dünyaya armağan etti ve binlerce insanı da turizmi ile yanına sürükledi. Deniz altının ilginç canlılarını görmek için kocaman bir akvaryumun içine dalmaya hazır mısınız?

1. Similan Adaları

Similan Adaları, Andaman Denizi’ne yayılmış 9 adadan oluşuyor. Bu adalar aynı zamanda, Tayland’ın en ünlü dalış turizmi merkezlerindendir. Eğer siz de bu bölgede dalış keyfini yaşamak istiyorsanız, 15-40 metre arasına ulaşan derinlikte, yumuşak ve sert mercanlar, leopar köpekbalığı, resif köpekbalığı, gitar ray, manta ray gibi birçok çeşitte canlıyı görme şansına ulaşabilirsiniz.

2. Maldivler

UNESCO tarafından korunma altında olan, 1192 ada ve 26 mercan adalar grubundan oluşan Maldivler, dünyanın en renkli ve popüler dalış merkezlerine sahiptir. Dünyanın birçok noktasından dalış için Maldivlere gelen birçok profesyonel haricinde bu spora yeni gönül vermiş sporcular için de seviyeli olarak dalış dersleri verilmekte ve dalış programları hazırlanmaktadır. Dalış sırasında dev akyalar, manta, balina köpekbalıkları ve resif köpekbalıklarını sık sık görebilirsiniz.

Bunaken

Endonezya’da Sulawesi Adası’nın kuzeyinde yer alan Bunaken, dalış tutkunlarının favori dalış noktaları listelerinde yer alıyor. Nisan ve Kasım ayları arasında en iyi dalış performansını yakalayabileceğiniz Bunaken, Bunaken Marine Park’ıyla da sizi büyülemeyi başaracak. Burada, Pasifik Okyanusunun batısında yer alan balıkların %70’ini görebilirsiniz.

4. Büyük Mavi Çukur

Burası, dünyada en çok tanınan dalış noktalarından birisidir. Belize açıklarında bulunan büyük sualtı obruğu Büyük Mavi Çukur, 300 metre çapında ve 124 metre derinliğindedir. UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesinde yer alan Büyük Mavi Çukur, dünyanın en iyi dalış noktalarından birisidir. 1971’de ünlü bilim adamı Jaques Yves Cousteau tarafından, adı tüm dünyaya duyurulan çukur, o zamandan beri bu sporu profesyonelce yapanların dalış listelerinde yer almaya başlamıştır.

5. Cocos Adası

Kosta Rika pasifik sahiline 300 metre mesafede olan Cocos Adası, tamamen orman kaplı olup, ıssızlığının verdiği gizem ile eşsiz bir dalış noktası haline gelmiştir. Köpekbalığı severlerin hayali olan bu ada, birçok farklı çeşitteki köpekbalıklarını ve balinaları görebileceğiniz mükemmel bir yer…

6. Sipadan

Malezya Borneo’nun doğu kıyısı açıklarında yer alan Sipadan, uzman dalgıçlar arasında tam bir efsane… Bu alan tamamen egzotik resif balıkları, deniz kaplumbağaları ve çekiç köpekbalıklarıyla dolu… Geçtiğimiz yıllarda tam anlamıyla korunaklı bir alana çevrilen Sipadan, şu anda turizme kapalıdır. Dalışa hala izin veriliyor ancak dalgıçlar çevredeki adalardan ya da anakaradan feribotla gelebiliyor ve gün boyunca sadece 120 dalış yapılabiliyor.

7. Palau

Mikronezya’da bulunan dalış noktalarından birisi de Palau’dur. Bu büyüleyici yer, tarihi olarak da ilginç ayrıntıları sularında saklar. Palau’da, II. Dünya Savaşı’ndan batıklar ile unutamayacağınız bir dalış keyfi yaşayabilirsiniz.

8. Galapagos Adası

Galapagos Adası, dünyanın ikinci büyük dalış noktasıdır. 70.000 km²’lik alanıyla devasa bir dalış bölgesi olan bu adada, ticari balıkçılık da yapılmakta. Popüler dalış yerlerinin aksine kayalıkları nedeniyle birincil cazibe alanını oluşturmasa da profesyoneller için bulunmaz bir nimet ve inanılmaz bir deneyim. Kendinizi bir maceranın içimde gibi hissedeceğiniz bu alanda, birçok farklı güzellikteki ve çeşitteki deniz canlısını da görebilme şansına erişeceksiniz.

9. Kızıl Deniz

Kızıl Deniz, dünyadaki en popüler dalış noktasıdır. Birçok egzotik canlıyı görebileceğiniz Kızıl Deniz, size, muhteşem bir tablonun parçasıymışsınız gibi hissettirecek. Farklı büyüklükteki mercan oluşumu ile binlerce farklı deniz canlısına ev sahipliği yapan Kızıl Deniz’de büyülenmemek mümkün değil… Özellikle son yıllarda Şarm el-Şeyh’in de popüler olmasıyla beraber, Kızıl Deniz turları tüm dünyadan dalışseverlerin ilgisini çekiyor.

10. Büyük Bariyer Resif

Dünyanın en popüler dalış alanlarından birisi de burasıdır. Dünyanın en büyük mercan kayalıklarına sahip olan alan, 3000 km’den uzundur. Burası ayrıca, uzaydan görülebilen en büyük resif olarak da önemini ikiye katlar. Büyük Bariyer Resif, aynı zamanda yeşil deniz kaplumbağaları, yunuslar, kambur balina ve palyaço balık gibi yaban hayatının bir dizi örneklerini de sularında barındırır.  

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et