fbpx

Ülkelere Göre En Ünlü Kokteyller

Başka bir ülkeye gitmenin en güzel yanlarından birisi, onların kültürlerinde öne çıkan tatları denemektir; yemeklerini yemek, içkilerini içmek, aperatifleriyle farklı lezzetler keşfetmek… Bir ülkeye gittiğinizde, “burada bunu içmeden dönemem” diyeceğiniz güzel bir liste hazırladık size. Seyahate çıkmadan önce listemize göz atmayı unutmayın…

1.Çek Cumhuriyeti: Çek Cumhuriyeti, en çok alkol tüketilen ülkelerden birisi olduğu için burada seçenek çok… Becherovka, Çeklerin meşhur içeceklerinin en başında gelir. Bu içki, daha çok öksürük şurubu etkisi yaratan, tarçınlı ve likörümsü bir içkidir.

Çeklerin en meşhur içeceklerinin bir diğeri Absinthe’i ise bilmeyeniniz yoktur. Bu içki de Çek Cumhuriyetine gidince mutlaka bir de orada denemeniz gereken içkilerden birisi…

2.Belçika: Bilirsiniz ki Belçika biraları meşhurdur. Tabi siz eğer bira sevmeyenlerdenseniz, bu ülkede bira benzeri birçok içecek de bulabilirsiniz. Mesela Kriek, biraya benzeyen yapısına rağmen vişne aromalı sodayı anımsatan bir tada sahiptir.

3.Almanya: Alman birasının ne kadar ünlü olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Hatta sırf bu sebeple, festivallerinin bile tadı başkadır Almanya’nın… 200’e yakın bira çeşidiyle, Almanya, bira konusunda ustadır. Schnaps, Almanya’nın denenmeye değer biraları arasında mutlaka yerini alıyor. Yemekten sonra shot olarak tüketilebilen ve acayip sert olan bu bira, denenmeye değer…

4.Macaristan: Macaristan’ın en çok ziyaret ettiğimiz şehri Budapeştelilerin dilinden düşmeyen, öve öve anlattıkları bir içki vardır; Palinka… Ama bu içkiden bahsederken “mutlaka denemelisiniz” diye değil, “sakin deneme” diye de bahsediyor olabilirler çünkü bu içki oldukça sert… Palinka, shot olarak tüketilebilen, armutlu, elmalı, muzlu ve daha birçok çeşidi olan sert bir içki. Size tatlı tatlı gülümsediğine bakmayın, içtikten sonra iç organlarınıza yaptığı etkiyi teker teker hissedeceksiniz…

5.İspanya: İspanya denilince akla gelen ilk içkinin Sangria olduğunu biliyoruz. “Şarap kokteyli” olarak tanımlayabileceğimiz, yumuşak ve tatlımsı bir şarap olan Sangria, İspanya’ya giden herkesin mutlaka denemesi gereken güzel bir içki.

6.İtalya: İşte bu ülkede içki konusunda geniş bir seçenek listesine sahipsiniz. Ama bu seçeneklerin en popülerlerini, tabii ki o muhteşem üzüm bağlarından çıkan, tadına doyulmaz şaraplar oluşturuyor. Bu şarapların en popülerleri ise Montepulciano ve Chianti.

Bu ülkede denemeniz gereken bir diğer içki ise Limoncello. “Limon Likörü” olarak tanımlayabileceğimiz bu içki, farklı ve albenili şişeleriyle hediye için de oldukça ideal. Limoncello’yu mutlaka denemelisiniz…

İtalya’dan denemeden dönmemeniz gereken bir diğer içki ise Grappa… Üzümün yoğun tadını hissedeceğiniz bu içkiyi, yemekten sonra shot olarak tüketebilirsiniz.

7.Fransa: Fransa’ya gidip de içmeniz gereken içkinin ne olacağı konusunda kafanızın karışacağını sanmıyoruz çünkü Fransa’nın olayının şarap olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Burası şarap konusunda öyle bir derya ki, kaldığınız her gün yeni bir şarap deneyebilir ve en çok beğendiğiniz şaraptan alarak ülkenize dönebilirsiniz. 

8.Japonya: Çekik ırkların pirince olan düşkünlüğü biliyorsunuz. İşte bundandır ki Japonya’ya gidip de Sake içmeden dönmek olmaz. Pirinçten yapılan bu içkiyi Avrupa’da denemenizin pek mümkünatı olmadığından, ta Japonyalara kadar gitmişken denemeden dönmek olmaz.

9.Meksika: Meksika’nın vazgeçilmez içkisi Tekila, şimdiye kadar birçok içkili gecenin başrolünde olmayı başarabildi. Aslında ulaşımı da çok kolay bir içki ancak Meksika’ya gittikten sonra Tekila içmeden dönmek olur mu?

10.Küba: Küba’nın meşhur içkisi, hepimizin bildiği gibi, Rom… “Rom her yerde” dediğiniz duyar gibiyim ancak Küba’da Rom denemenin havası bambaşka…

Mojito da Küba’nın en meşhur içkileri arasında bulunuyor. Eminiz ki, Mojito’nun burada denediğiniz tadı ile Küba’da denediğinizin arasındaki farkı, döndükten sonra sizden dinlemekten keyif alacak birçok arkadaşınız vardır.

Bunların yanı sıra Küba’da birçok güzel kokteyl de deneyebilirsiniz. Bu kokteyllerin en ünlüleri ise Pina Colada ve Daiquiri’dir.

11.Rusya: Rusya deyince kimin aklına votka gelmez ki? Stolichnaya, Moskovskaya, Russki Standart gibi türevlerini bulabileceğiniz votka, Rusya’nın yerel içkisi. Genelde sek içilen votkanın kokteyl versiyonları da denemeye değer.

12.İrlanda: İrlanda deyince akla gelen ilk içki, Guinness… İrlanda’ya özgü olan bu bira, dünyanın en güzel biraları sıralamasına rahatça girebilir. Türkiye’de bulabileceğiniz bu birayı İrlanda’da içmek başka bir keyif olmalı…

Tabi sadece bira içip, oradan dönme gibi bir hatayı asla yapmayın çünkü burada viski içmek de bir ayrıcalık. İrlanda’da “Whisky” değil, “Whiskey” denir. Burada denemeye değer en güzel viskiler sıralamasında olan Jameson ve Bushmills mutlaka denenmelidir.

13.Amerika: Amerika’dan çıkma çok fazla içki var ancak sıralamaya girebilecek en iyilerinden birisi Blue Moon’dur. Belçika usulü Amerikan birası olan Blue Moon, portakallı aromaya sahip bir içki.

Diğer denenmesi gereken içki ise, Dirty Martini’dir. Daha sıradan bir biçimde açıklayacak olursak; zeytin sulu votkalı martini diyebiliriz.

14.Peru: Bu ülkenin en meşhur içkisinin adı da Pisco. Saf damıtılmış üzümden elde edilen Pisco, kolay içimi sayesinde farkında olmadan sarhoş olmanızı sağlar. Peru’ya kadar gidip Pisco’yu denemeden dönerseniz büyük ayıp edersiniz haberiniz olsun.

15.Kanada: Bu ülkede denemenizi önereceğimiz içki oldukça ilginç. Adı Caesar olan bu içki, Alberta eyaletinde yaşayan Walter Chell tarafından ilk kez 1969 yılında denenmiş. Caesar, votka, acı sos, kereviz sapı ve misket limonu karışımından oluşan oldukça farklı bir içecek. Kanada’ya gittiğinizde mutlaka denemeli ve deneyimlerinizi yakınlarınızla paylaşmalısınız.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et