fbpx

Norveç Fiyortları Rehberi

Norveç Fiyortları turu deyince aklınıza ilk gelen nedir? Norveç Fiyortlarının muhteşem doğası ve bir görenin bir daha unutamayacağı şelaleleri belki de? Tabi yemekleri ve tarihi de en az doğası kadar etkileyici… Gemi turları arasındaki en popüler rotalardan birisi olan Norveç fiyortlarının her köşesinde ayrı bir güzellik saklı…

Eğer siz de fiyortları çok kişiden duyduysanız ama gidip görmeyi her seferinde ertelediyseniz artık oralara gitmenin ve “bakalım bu fiyort nedir bir de biz keşfedelim” demenin tam zamanı olabilir. Norveç fiyortları turları ile senelerdir başkalarından duyduğunuz kuzeyi kendi gözlerinizle de değerlendirmenin tam sırası…

Norveç Fiyortları gemi turu yaparken mutlaka görmeniz gereken 5 yer neresidir? Şimdi isterseniz gelin hep birlikte bu nedenlere göz atarken Norveç Fiyortlarını da birlikte tanıyalım… Bir yandan Norveç Fiyortları gezi notları tüyoları verirken bir yandan da Norveç Fiyortları nasıl gezilir onu anlatacağım.

Oslo

Norveç’in başkenti Oslo, Fiyortların da incisidir. Modern, sakin ve güvenilir bir şehir olan Oslo’nun yaşam standardı da oldukça yüksektir. Oslo oldukça soğuk bir şehir olmasına rağmen burada yaşayan insanlar evlerine hapsolmak yerine dışarıda zaman geçirmeyi seviyor. Oslo’da yer alan 50 müzenin içinde en çok dikkat çeken müze Munch Müzesi’dir. Ayrıca Oslo’da bulunan tarihi binalar da görülmeye değer.

Oslo’da görülmeye değer yerler:

  • Grafiti içinde kaybolacağınız bir mahalle gezmek istiyorsanız Grünerlokka’ya uğramadan gelmemelisiniz.
  • Oslo’nun simgelerinden Opera House’a gidip görmeli ve terasından manzarayı doya doya izlemelisiniz.
  • Damstredet de Oslo’da görülmesi gereken yerlerden. Burada, kartpostallarda gördüğünüz çatısı karlarla kaplanmış rengârenk evleri göreceksiniz.

Flam

Flam, Norveç’in en derin fiyortlarından Sognefjord’a kurulmuş olan küçük bir sahil kasabası olan Flam’ı görüp de büyülenmemek mümkün değil. Buraya Norveç’in efsane Flam Treni ile de ulaşmak mümkün. Burada birbirinden güzel şelaleler ve yeşilin onlarca tonu sizi kucaklıyor olacak. Dar vadilerle çevrili Flam, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunuyor. Flam, 204 km uzunluğu ve 1308 m derinliği ile dünyanın en derin ve en uzun ikinci fiyorduna sahiptir. Dünyanın en dik demir yollarından birisi olan Flam’ın meşhur Flam Treni de oldukça popüler… Flam Treni bileti almak için resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Eğer balık tutmayı seviyorsanız Flam’da malzeme kiralayarak balıkçılık yapabilir bu arada da manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu manzarada fotoğraf çekmek de oldukça ilginç ve güzel olacaktır. Ayrıca dağlardaki patika yollarda bisiklet kiralayarak ya da yürüyerek gezebilir, Flam’ın bambaşka taraflarını da görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bergen

Bergen Norveç’in ikinci büyük şehri ve Orta Çağ’ın izlerini bedeninde taşıyan bir liman kentidir. Bergen yağmuru ile meşhurdur çünkü neredeyse yılın üç yüz günü yağış alır. Birleşik rengârenk evlerin olduğu Bryggen semti oldukça meşhurdur. Bu semt UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır. Burada bulunan Hansa Ticaret Birliği Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Burada Bergen’in muhteşem manzarasını izlemek istiyorsanız trafiğe kapalı şirin bir yer olan Torgalmenningen’i ziyaret etmelisiniz. Ayrıca Floyen Tepesi de manzara izlemek için ideal bir yer… Burada Bergenhus Kapısı’nı görebilirsiniz.

Bergen Art Museum, Bergen Decorative Arts Museum, Bryggens Museum ve Bergen Science Center (Vilvite) şehrin önemli müzeleri arasında bulunurken, Avrupa’nın en geniş deniz faunasına ev sahipliği yapan Bergen Aquarium ve 18. yüzyıl aristokratlarının kır evi örneği olan Damsgård Manor da kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında.

Alesund

Norveç’in Sunnmore bölgesine bağlı bir liman şehri Alesund, Jugendstil mimarisi ile ünlü bir bölge… 1904 yılında çıkan bir yangın ile Alesund’un büyük bir kısmı yok olmuş ve daha sonra taş ve ateş tuğladan aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiş. Belki de böyle bir tarihe sahip olması ona daha çekici bir hava katmıştır.

Alesund’un dışına doğru çıktıkça muhteşem dağ ve fiyord manzarasını görecek ve etkisinden kolay kolay çıkamayacaksınız. Bu şehrin en güzel taraflarından birisi de şehirde yaşayan Norveçlilerin hafta sonları kendi yaptıkları küçük ahşap dağ kulübelerine çekilmesidir. Bu ahşap dağ kulübelerini görmek istiyorsanız bölgede yürüyerek Fjellstua Dağı’na çıkabilir, en tepede hem Alesund’u hem de yakınındaki adaları net bir şekilde görebilirsiniz. Alesund’a kadar geldiyseniz Alnes‘teki deniz fenerini ve Sunmore Müzesi’ni mutlaka ziyaret edebilirsiniz.

Tromso

Norveç’in en kuzeyindeki Tromso, Kuzey Işıklarının en iyi görüldüğü yerlerden biri olarak biliniyor ve doğal olarak soğuk havası ile tanınıyor. On sekizinci yüzyıldan kalma ahşap evlerini görünce bayılacaksınız. Tromsava Adası üzerinde yer alan ahşam evler, muhteşem doğa ile tam bir bütün oluşturuyor. Eğer Tromso ve çevresindeki fiyortları yukarıdan görmek istiyorsanız, Storsteinen Dağı’na giden teleferiği kullanabilir ve çevrenin tadını çıkarabilirsiniz.

Unutulmaz bir İskandinavya Turu yapmak istiyorsanız tüm bu bölgeleri mutlaka görmelisiniz. Bölgenin doğasını doya doya seyretmeli ve müthiş havasını içinize çekmelisiniz.

Umarım bu yazı Norveç Fiyortları hakkında bilgi vermekle kalmamış, oraya bir an önce gitmek ve o bölgeyi keşfetmek konusunda sizi cesaretlendirmiştir. Çünkü bu muazzam güzelliği görmeden olmaz.

Güncel Norveç Fiyortları Gemi Turları

2396 Euro
2199 Euro'dan itibaren
1349 Euro'dan itibaren

MSC Euribia ile Norveç Fiyortları – 7 Gece – PGS

7 Gece 8 Gün
Tur Tarihi : 16 Haziran 2024'ten itibaren
1299 Euro'dan itibaren

Costa Diadema ile Norveç Fiyortları – 7 Gece

7 Gece 8 Gün
Tur Tarihi : 11 Mayıs 2024'ten itibaren
999 Euro'dan itibaren
1099 Euro'dan itibaren

MSC Euribia ile İstanbul Çıkışlı Norveç Fiyortları

7 Gece 8 Gün
Tur Tarihi : 4 Mayıs 2024'ten itibaren
1699 Euro'dan itibaren

MSC Euribia ile İzmir Çıkışlı Norveç Fiyortları 7 Gece

7 Gece 8 Gün
Tur Tarihi : 4 Mayıs 2024'ten itibaren
1599 Euro
1 2
2 Responses

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et