fbpx

Cruise Gemilerinde Yeme İçme Düzeni

Daha önce gemi turunu tercih etmeyip de “artık zamanı geldi galiba” diye düşünüyorsanız aklınızda birbirinden farklı sorular uçuşmaya başlar. Bunun için oldukça geniş bir araştırma yamak isteyebilirsiniz ki haklısınız da aslında. Çünkü daha önce denenmemişi denemek her zaman biraz korkutur insanı. Bu sorulardan birisi de muhakkak gemide yeme içme konusu olacaktır. Makalemizde bu konuyu ele alarak içinizin biraz da olsa rahatlamasını sağlamak istedik. Umarız aklınızdakilere yanıt vermeyi başarırız.

Gemi seyahati zannettiğinizden çok daha basit ve güzel geçecek. Geminin en büyük ve en güzel avantajı da otele yerleşir gibi bir kere odanıza yerleştikten sonra bir daha yerinizden kımıldamamak olacak ki bu da emin olun her şeye değer. Hem birçok yer görecek hem de valiz toplama derdi yaşamayacaksınız.

Cruise gemilerinde masa düzeni biraz farklı ve bunu öncesinde bilmenizde fayda var. Gemi turlarında gemiye binmeden önce masanızı ve oturumunuzu seçiyorsunuz ve daha sonra artık hep aynı yemek masasında, hep aynı saatte ve aynı kişilerle yemek yiyorsunuz. Bunun daha sonra değiştiremiyorsunuz. Eğer yemeğe, seçtiğiniz oturumda katılmazsanız o zaman yemek yeme süreniz biraz sıkıntılı olabilir. Genellikle ilk oturum 18:30-19:30 arasında, diğeri ise 20:30-21:30 arasında olacaktır. Cruise turları yemek düzeni açısından oldukça düzen gerektirmektedir.

Şimdi gelelim cruise turu yaparken ne yenilir ne içilir nasıl hareket edilir konusuna… Bununla ilgili konu başlıklarını şu şekilde maddelendirebiliriz:

İstediğiniz bir şey varsa sipariş edin: Gemi turunda kendinizi beş yıldızlı değil, yedi yıldızlı bir otelde gibi hissedebilirsiniz. Masanıza oturdunuz, menüye baktınız ama istediğiniz gibi bir yemekle karşılaşamadınız… Hiç üzülmenize gerek yok çünkü bunu sizinle ilgilenen garsona söylediğinizde o sizin için şefe mutlaka güzel bir tabak hazırlatacaktır. Yani gemideyseniz beğenmediğiniz hiçbir şeyi yemek durumunda değilsiniz. Her dinden ve her türden insanın yiyebileceği yemek mutlaka vardır ama siz sağlık durumunuzdan ya da seçimlerinizden dolayı farklı bir yemek istiyorsanız bunu da gönül rahatlığı ile şefe iletebilirsiniz. Onun sizin için en güzel yemeği hazırlayacağından şüpheniz olmasın.

Daha önce denemediğiniz şeyleri deneyin: Menüde ıstakoz var ve siz onun nasıl yenileceğini bilmediğiniz için makarna mı söylemeye hazırlanıyorsunuz. Lütfen yapmayın… Bunun da parasını verdiğinizi unutmadan ve korkmadan ıstakozunuzu söyleyebilirsiniz. Garsonlar size mutlaka yardımcı olacaklardır. Tabi sadece ıstakoz değil, menüde görüp de daha önce denemediğiniz ya da daha önce denemeye cesaret edemediğiniz ne varsa onları tek tek yemelisiniz. İşte o zaman bu gemi tatilinin tadını çıkarabilirsiniz.

Açık büfeyi de göz ardı etmeyin: Evet gemilerde alakart restoran ünlüdür ve herkes oradaki oturumu tercih eder ama açık büfeyi de göz ardı etmemenizde fayda var. Belki bir akşam daha rahat bir yemek yemek isteyebilirsiniz ve gönlünüzce takılmayı arzularsınız. İşte o zaman alakart restoran yerine açık büfe seçeneğinizi mutlaka değerlendirmelisiniz.

Özel restoranları deneyin: Sadece ana restoran ve açık büfe restoran seçeneklerinizin olmadığını hatırlatmamızda fayda var. Gemide bulunan özel restoranları da, önceden rezervasyon yaptırarak, değerlendirebilirsiniz ve gemide geçen akşamlarınızı daha da özelleştirebilirsiniz. Zaten yemekler fiyata dahil, niye yemeğe ekstra para ödeyelim diye düşünebilirsiniz ama yine de geminin özel restoranlarına da bir göz atmanızda büyük fayda var. 25 – 30 Euro ödeyerek unutulmaz bir akşam geçirebilirsiniz. Özellikle o akşamın sizin için bir anlamı varsa… Doğum günü, evlilik yıl dönümü ve benzeri özel akşamlarınız için özel restoran seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Geç vakte kadar yemek yiyebilirsiniz: Eğer akşam yemeği ile tüm yemek faslının kapandığını zannediyorsanız yanılıyorsunuz çünkü eğer bir gemi turu yapıyorsanız geç vakte kadar yemek yeme seçeneğiniz mutlaka olur… Açık büfe restoranında geç saatlere kadar sizin için uyanık kalan bir aşçı mutlaka bulacaksınız. Onun elinden farklı lezzetler tadacağınıza emin olabilirsiniz. Pizzalar, atıştırmalıklar ve birbirinden lezzetli tarifler ile gece karnınız guruldamadan yatağınıza girebileceksiniz.

Oda servisi menüsü sınırlıdır: Oda servisi menüsünden isteyecekseniz bilmeniz gerekir ki gemi turunda oda servisi menüsü oldukça sınırlıdır. Tüm gemi turunu oda servisi menüsüne göre değerlendirmemelisiniz. Bu menüde bulunan yiyecekler genellikle basit, sadece sizin o anki açlığınızı bastırmak üzere hazırlanan yiyeceklerdir. Eğer gerçekten çok acıktıysanız ve geminin hiçbir yerinde yiyecek bulamadıysanız söyleyebilirsiniz ancak onun dışında çok da gerek duyacağınız bir menü olmayacaktır.

İçecek paketlerine göz atmayı unutmayın: Eğer fazla içecek tüketeceğinizi düşünüyorsanız özel içecek paketlerine mutlaka göz atmalısınız. Gemi turlarında özel içecek paketleri ile turunuz boyunca daha ekonomik seyahat edebilirsiniz. Bu içecek paketleri aile paketi, balayı paketi vb olabileceği gibi odanıza özel paketler de olabilir.

Gemiye binmeden önce masanızı ve oturumunuzu ayarlayarak gemide bu konuyla ilgili bir karışıklık yaşama ihtimalini de ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece her gün aynı saatte ve aynı yerde yemek yiyebilir, aynı kişilerin size hizmet etmesini sağlayabilirsiniz.

Geminin birçok yerinde bulunan sebiller sayesinde gemide su ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ayrıca geminin belli bölgelerinden bulunan cafe ve pastanelerden de çay, kahve gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Hatta buralardaki tatlılardan da tadabilirsiniz.

Ayrıca gemilerde zaman zaman yapılan erken rezervasyon dönemlerini kaçırmamanızı da öneririz. Gemiler, her sene birkaç defa indirime girerler. Programlarını ilk açıkladıkları zaman en büyük indirim ile sezonu açarlar. Daha sonra ilerleyen zamanlarda biraz biraz artırarak indirim dönemlerine devam ederler. Size tavsiyemiz, programlarını ilk açıkladıkları anda hayal ettiğiniz turu almanız. Ancak o dönemi yakalayamazsanız da sorun değil çünkü yine de avantajlı tur imkanından faydalanabilirsiniz.

Gemi turunda her gün bir limanda uyanmak da oldukça muhteşem olacak. Her gün başka bir şehrin sabahını ve akşamını göreceksiniz, her gün başka bir şehrin kokusunu içinize çekecek ve sokaklarında gezineceksiniz. O şehrin en güzel yerlerini gezmek için sayılı saatleriniz olacağı için tur programınızda yer alan şehirlerin en önemli bölgelerini gitmeden araştırmayı asla ihmal etmemelisiniz. Hatta orada neler yiyebilirsiniz, nerelerde durmalı ve nereleri ziyaret etmelisiniz sorularına da yanıt aldıktan sonra tatile başlamalısınız. Daha önceden o bölgeyi gezmiş kişilerden de yardım almanızda büyük fayda var. Tabii gemide de sizin için bir rehber olacaktır. Eğer tur satın alırsanız rehberiniz de size şehrin en güzel yerlerini gezdirebilir. Ayrıca rehberinize gezi sırasında verdiğiniz molalarda yemek yenecek önemli noktaları sorabilir ve onun önerdiği restoranları da deneyebilirsiniz.

Bazı programlarda bir tam günü denizde de geçirebilirsiniz. O günlerde de kendinize dinlenme molası verebileceğiniz gibi, zamanınızı geminin aktiviteleri için de ayırabilirsiniz. Gemide tüm gün boyunca yapılan aktiviteler sayesinde emin olun hiç sıkılmayacaksınız. Birbirinden eğlenceli şovlar sadece akşamları değil, gündüz de geminin farklı bölgelerinde siz misafirlere sunuluyor olacak.

Akşam yemekleri için şık kıyafetler hazırlamak sizin tercihiniz ama gala gecesi için gemi sizden özenli giyinmenizi bekleyecek. Kaptanın gala gecesi tam bir gala yemeği olarak geçeceği için sizden de aynı özeni beleyeceklerine şüpheniz olmasın.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et