fbpx

Büyük İran Turu

İstek Listesi

Adding item to wishlist requires an account

1099 Euro

Tur Fiyatı: 1099 Euro

0
Adınız Soyadınız *
E-posta Adresiniz*
Telefon Numaranız*
Düşündüğünüz Tarih ve Kişi Sayısı?*

Bize Ulaşın

Bize hemen ulaşın. Aklınıza takılanları yanıtlayalım.

+90 505 590 03 63

info@magidostur.com

 • 9 Gece 10 Gün
 • 10 Mayıs 2024
 • Antalya Çıkışlı

VİZESİZ

Antalya – Van (uçakla) – Tebriz – Tahran (uçakla) – Kaşhan – Isfahan – Yezd – Persepolis – Şiraz – Tebriz (uçakla) – Van – Antalya (uçakla)

Tur Programı

1. GÜN Antalya - Van

Antalya Havalimanı’nda 07:30’da buluşuyoruz. SunExpress Havayolları’nın XQ 7614 sefer sayılı uçağı ile 08.35’te Van’a uçuyoruz. 10.25’ de Van’a iniyoruz ve havalimanında aracımız ve rehberimizle tanışıyoruz. Panoramik şehir gezisi sonrası Otelimize transfer Konaklama Van’da…

2. GÜNTebriz

Sabah 8:00 da Van’dan hareket. Kapıköy sınır kapısında pasaport ve gümrük işlemlerinden sonra İran’a geçiş. Bizi bekleyen araç ve rehberimiz ile tanışıp dünyanın en köklü tarihlerinden birine sahip, muhteşem coğrafyası ve sosyal hayatı ile bizleri kendisine hayran bırakacak olan İran gezimize başlıyoruz.

İlk durağımız Khoy şehri olacak. İran’ın Kapıköy sınır kapısına il statüsünde olan en yakın yerleşim yeri olan şehirde panoramik bir tur yapıp öğle yemeği için serbest zaman vereceğiz. Daha sonrasında 1514 yılında ki Çaldıran savaşında Osmanlı sultanı Yavuz Sultan Selim ile savaşan Şah İsmail’in kurduğu Safevi devletine başkent olarak seçtiği Tebriz’ ulaşıyoruz. İran’ın en büyük şehirlerinden biri ve eyalet merkezi olan Tebriz’de Şahriyar evini ve kapalı pazarları ziyaret ediyor akşam saatlerinde şah döneminde Şah gölü olarak adlandıran daha sonra ise El gölü ismini alan komplekste keyifli zaman geçiriyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Tebriz.

3. GÜNTahran

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası havaalanına transfer ve saat 07:00 Tebriz Tahran uçağı ile İran İslam Cumhuriyetin başkenti olan Tahran’a uçuyoruz. İran’ın en büyük ve en kalabalık şehri olan Tahran gezimize Unesco dünya kültür mirası listesinde yer alan Mimarlık ve el sanatları alanlarındaki köklü Pers kültürünün Batı tekniği ve mimarisi ile birleştiği bir başyapıt olan gülistan sarayı ve pazarı ile başlıyoruz. Ardından öğle yemeği için serbest zaman. Ardından Selçukluların kurucusu olarak kabul edilen ve Rey de bulunan Toghrol(Tuğrul bey)  kule(türbe) ziyaretleri ile devam ediyor.  Kraliyet mücevher müzesi ve açık olması durumunda halı müzelerini ziyaret ediyoruz. Tahranda gece yürüyüşleri yapıyor ve Tahranda müzik de dinleyebileceğimiz rehberimizin önereceği mekanları dolaşabiliriz. Akşam yemeği ve Konaklama Tahranda.

4. GÜNTahran - İsfahan

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası çıkış işlemlerini yapıyor ve Kaşhan’a doğru yol alıyoruz. İran’a gelen çoğu gezgin, Kaşan’ı Tahran-İsfahan-Yazd arasında bir geçiş destinasyonu olarak seçiyor. Pers imparatorluğu zamanında ki İran’ı bize anımsatacak olan şehirde soyu 12 imamdan olan Şii Caferilik mezhebinin de kurucusu olan imam Caferi Sadık’ın soyundan gelen Fatımaya ait olan Fatıma-ı Masume Türbesi gezisi, Tabatabee evi ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kaşan Fin Bahçesi, Şah Abbas adına tasarlanan, içinden şırıl şırıl suların aktığı turkuaz havuzlar, 500 yıllık sedir ağaçları ve çiçek açma zamanı geldiğinde etrafı mis gibi portakal çiçeği kokan portakal ağaçlarıyla dolu bir bahçe geziyoruz. Mir Ahmad hamamları gezisi sonrası İsfahan’a geçiyor ve Khajoo köprüsünü görüp konaklama yapacağımız İsfahan’a ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama İsfahan’da

5. GÜNİsfahan

Kahvaltı sonrası tüm günü İsfahan’da gezinti yaparak geçireceğiz. İsfahan, İran’ın kavşak noktalarından biridir ve dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. Şehir, 1050 ile 1722 yılları arasında, özellikle de Safeviler altında 16. yüzyılda tarihte ikinci kez başkenti olduğu zaman çok gelişti. Bugün bile, geçmişteki o ihtişamını korumaktadır. Şehir, birçok güzel bulvarıyla, köprüleriyle, saraylarıyla, camileriyle ve minareleriyle İslami mimariyi yansıtmasından dolayı meşhurdur. İran’ın ve Güneybatı Asya’nın en geniş meydanı. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ndeki meydanın etrafı İran sahası Türk hanedanlarından Safavilerden kalma Âli Kapı, Şeyh Lütfullah Camii, Şah Camii gibi tarihi yapıları ve Büyük bazaarında dilerseniz halı, baharat ve takı alışverişi ile gezimize devam ediyor ve Qazi hamamı gezisi ile günü tamamlıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği İsfahanda.

6. GÜNYezd

Kahvaltı sonrası Yezd şehrine doğru giderken Maybod’da  İslam öncesi zamana ait önemli eserlerin bulunduğu kent Dünya Mirası Listesi’ne alınmayı beklemektedir. Sonrasında Yezde geçiyor ve Zoroastrian ateş tapınağı Zerdüşt inancının en eski yapıtlarındandır. Eski şehir kalıntıları, sessizlik kulesi, Jame cami Amirchakhmaq kompleksini geziyoruz. Konaklama Yezd.

7. GÜNYezd - Şiraz

Kahvaltı sonrası otelden ayrılıyor ve Şiraz yolculuğumuza başlıyoruz. Passargad da Kyros tapınağını ziyaret ediyoruz. Ardından dünyanın en büyük arkeolojik alanlardan olan ve büyük pers imparatoru  Darius tarafından kurulan Persepolisi geziyoruz. Büyük İskender’in Persleri yendiği  MÖ 331 yılına kadar Pers imparatorluğuna başkentlik yapmış antik kentte saray kompleksi, sütunlar, kabartmalar bizleri büyüleyecek. Ardından Fars mitolojisin en büyük kahramanı Rüstemi tasvir ettiği düşünülen Nakşı Rüstem antik mezarlığı ve kaya kabartmalarını ziyaret ediyoruz. Şiraz’a geçiyor ve konaklama yapıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Şirazda.

8. GÜNŞiraz

Kahvaltı sonrası şehir ziyaretimize 19. Yy yapılmış ve içindeki renkli fayanslardan dolayı Pembe cami olarak bilinen Nizamülmülk camisi ile başlıyoruz. 14 güçlü kulesi ile Kerim han kalesini ziyaret ediyoruz. Tarihi bir peyzaj bahçesi olarak halka açık olan Alan Dünya Mirası Alanıdır ve İran Kültürel Miras Örgütü tarafından korunan Eram bahçesi ve vekil bazaar göreceğimiz yerler arasındadır. Büyük Pers şairi Hafez türbesi ile günü tamamlıyoruz. Konaklama Şiraz

9. GÜNTebriz - Van

Kahvaltı sonrası Şiraz havalimanına transfer ve Tebriz’e uçuş. Tebriz’den Türkiye sınır kapısına transfer ve Van’a ulaşım sonrası otelimize yerleşme.

10. GÜNVan - Antalya

Kahvaltı sonrası havalimanına hareket ediyoruz ve SunExpress Havayolları’nın XQ 7615 sefer sayılı uçağı ile 11.00’de Antalya’ya hareket ediyoruz. Saat 13.00’de Antalya’ya varıyoruz. Bir başka gezimizde buluşmak üzere…

Fiyatlar&Tarihler

10 Mayıs 2024

2 ya da 3 Kişilik Odada Kişi Başı
1099 EURO
Tek Kişilik Oda Farkı
380 EURO
3-11 Yaş Çocuk
1049 EURO
0-2 Yaş Çocuk
250 EURO
Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 • Antalya – Van – Antalya uçak bileti
 • 4* Otellerde Van 2 gece, Tebriz 1 gece Tahran 1 gece, İsfahan 2 gece , Yezd 1 gece, Şiraz 2 gece kahvaltı dahil konaklama
 • İran’da 7 akşam yemekleri
 • Tebriz – Tahran uçak bileti
 • Şiraz – Tebriz uçak bileti
 • Tüm şehirlerarası ulaşımlar
 • Türkçe rehberlik hizmeti
 • Mesleki sorumluluk sigortası
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 • Müze örenyeri giriş ücretleri, (80 EURO)
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Kişisel harcamalar
 • Tüm öğle yemekleri
 • Van’da akşam yemekleri
 • Yemekler esnasındaki içecekler
 • Seyahat Sigortası (30 euro) + 65 yaş 45 Euro
Notlar

ÖNEMLİ NOTLAR

 • İran İslam cumhuriyeti yasaları gereği ülke de yaşayan ve turist olarak gelecek olan kadınların başlarını örtmeleri gerekmektedir. Kast edilen türban ya da çarşaf değil ama başlarında bir örtü mutlaka bulunmalıdır. Boyu biraz uzun olacak şekilde bir hırka ya da bir tunik giyilmelidir. Üst giysi dizin altına kadar uzun olmalıdır.
 • Pasaportta İsrail ve Amerika vizesi var ise yeni pasaport alınması tavsiye edilir. Pasaportların kullanım süresinin seyahat tarihinde en az 6 ay daha kullanım süresi olmalıdır. Pasaport yırtılmamış, yıpranmamış olmalıdır. Pasaport kontrol polisi böyle durumdaki pasaport sahibini ülkeye sokmamaya karar verebilir.
 • İran ile Türkiye arasında vize muafiyeti söz konusudur. Önceden vize almaya gerek yoktur. Sınır kapısında pasaportlara vurulan giriş çıkış mührü yeterlidir.
 • Yurt dışına çıkma yasağı bulunan yada pasaport işlemlerinde problem yaşayanların sorumluluğu kendilerine aittir. Tur öncesinden Yurt dışı yasağının olup olmadığını sorgulamalı ve pasaportların yurt dışına çıkış için uygun olduğunu kontrol etmeleri gerekmektedir.
 • İran’da şu an güncel kur ile 1 tl = 1.8 tümendir. Dolar veya Euro getirilebilir. Hem sınır kapısında hem de tur esnasında rehberimizin yönlendirmesi ile tl, usd, Euro olarak para bozdurma işi yapılabilir.
 • Müze ve ören yeri girişleri yaklaşık olarak ortalama 80 euro. öğle yemekleri ise ortalama 8 euro standart bir yemek alınabilir.
 • Misafirlerin yanlarında döviz bulundurmaları tavsiye edilir.  
 • İranda Kredi kartı geçerli değildir.
 • İran ülkesindeki uçak saatlerine göre programda tamamını gerçekleştirmek kaydı ile değişiklik yapılabilir.

Ödemeye Devam Et