fbpx

Ülkelerin En Meşhur 20 Tatlısı

Hangi ülkeye gidersek gidelim, onların kültürleri kadar mutfaklarını da tanımayı mutlaka istiyoruz. Gittiğimiz yerlerden farklı tatlı tarifleri ile dönmeyi istiyoruz. Döndüğümüzde uygulayabileceğimiz kolay tatlı tarifleri getirmek istiyoruz bohçamızda. Bunun için gitmeden önce küçük bir araştırma yapıp, yemek yiyeceği durakları önceden belirleyenler bile var.

Ancak yemekten sonra ya da akşamüstü, vücudun eksikliğini hissettiği ve kriz halinde alarmlar verdiği tatlıyı merak edenlerin ve nerelerde hangi tatlıların denenmesi gerektiğini öğrenmeye çalışanların sayısı maalesef fazla değil. Oturdum, araştırdım ve gördüm ki her ülkenin kendine özgü çok orijinal ve lezzetli tatlıları var ve biz, gittiğimiz ülkelerin çoğunda belki de bu muhteşem lezzetleri pas geçiyoruz. İstedim ki artık, benim gibi tatlı canavarları için, elimizde güzel bir kaynak, gittiğimiz ülkelerde yediğimiz tatlılar için de yapacak yorumlarımız olsun…  

1. Gelato – İtalya: Hepiniz gelato ne demek diye merak etmişsinizdir. İtalya’nın hangi şehrine giderseniz gidin hemen hemen her dükkânda bulacağınız bu tatlı, aynı zamanda İtalya’nın en meşhur lezzetlerinden birisidir. Bu tatlı, aslında bir çeşit dondurma ancak her zaman yediğiniz dondurmalardan oldukça farklı bir dokuya sahip. Normallerinden daha az tereyağı içeren ve bu sayede daha hafif bir yapıya sahip olan bu dondurmanın tadı, damağınızdan uzun süre gitmeyecek…

2. Maple Taffy – Kanada: Kanada yemekleri içinde önemli bir yer tutan bu tatlının ana maddesi akçaağaç şurubudur ve saatlerce haşlanan akçaağaç şurubuyla yapılır. Yapılan akçaağaç şurubunun kar üzerinde sertleştirilmesi de yine bu tatlıya özgü bir yöntemdir. Bu yöntemle sertleştirilen akçaağaç şurubu tıpkı bir lolipop gibi sertleşerek donar. Özel kaynatma teknikleriyle akçaağaç şurubunun tadını zirveye taşımayı çok iyi başaran Kanadalılar, sizlere değişik geleneksel bir lezzet denemeniz için fırsat veriyorlar. Akçaağaç şurubu nerede satılır diye de hiç dert etmeyin. Artık çoğu büyük süpermarkette kolaylıkla bulabilirsiniz. 

3. Gulab Jamun – Hindistan: Hint tatlıları içindeki herhalde en meşhur olan bu tatlının ismi, Farsça “Gül Suyu” kelimesinden gelmektedir. Bizim Kemalpaşa tatlımızı andıran Gulab Jamun, hemen her restoranda bulunabiliyor. Sıkça tüketilen bu tatlı, yaklaşık 7-8 cm çapında yuvarlak toplar şeklinde görünüyor ve sıcak yenmesi tavsiye ediliyor. Unla yapılan tatlının son dokunuşları ise gül suyu dökülerek tamamlanıyor.

4. Quindim – Brezilya: Quindim, Brezilya’nın sömürgeci Portekiz mutfağının etkisini yansıtan bir tatlıdır. Yumurta, şeker ve hindistancevizinin aromalarını içinde hissedeceğiniz bu tatlı, görüntüsü itibariyle turtaya benzer. Yuvarlak bir forma sahip olan tatlı, muhallebi dokusunda yapılır.

5. Pastel de Nata – Portekiz: Portekiz kurabiyesi de diyebileceğimiz bu tatlının Quindim ile ortak noktası, tatlı içinde sadece yumurtanın sarısının kullanılmasıdır. Hem tat hem de renk vermesi için sadece yumurtanın sarısının kullanıldığı Pastel de Nata’nın üzerine son dokunuş olarak da pudra şekeri ve tarçın ekleniyor. Şekil itibariyle küçük turtalara benzeyen Pastel de Nata’nın tadı ise oldukça etkileyici…

6. Baklava – Türkiye: Yıllarca Yunanistan ile tartışmasını yaptığımız ve her iki ülkenin de yerel tatlısı olarak ilan ettiği baklava, tadıyla dünyaca ünlenmiş en önemli tatlılarımızdan. Tabi ki Türk mutfağında birçok güzel tatlımız mevcut ancak Türk Baklavası, tadına doyamayacağınız ender lezzetlerden…

7. Beignets – New Orleans: Beignets, görünüş olarak dağınık çöreğe benzese de tadı gerçekten sıralamaya girecek kadar güzel. Yağda kızartılan bu hamur, üzerine dökülen pudra şekeriyle tatlandırılıyor. Genellikle kafelerde kahve ile sipariş edilen Beignets ile güzel bir beş çayı da geçirebilirsiniz.

8. Pirinçli Mango – Tayland: Tüm Tayland’da ve hatta Asya genelinde meşhur olan bu tatlının içinde kullanılan pirincin, bildiğimiz ve sürekli mutfaklarımızda kullandığımız pirinçten biraz farklı olduğunu söylemeliyiz çünkü Taylandlılar bizimkinden daha yapışkan bir pirinç türü kullanarak hazırlıyorlar bu tatlıyı. Glütenli pirinçten yapılan bu tatlı, eminim şimdiye kadar denedikleriniz arasında en ilginç tatlı olacak… Pirinci hindistancevizi sütünde pişiren Taylandlılar, tamamen bir puding kıvamına gelene kadar pişirme işlemine devam ediyorlar. Taze mango meyvesi ile servis edilen tatlıyı, Asya ülkelerinden herhangi birinde denk gelirseniz mutlaka tecrübe etmelisiniz…

9. Che Dau Xanh – Vietnam: Vietnam’ın klasik lezzetlerinden olan bu tatlı, bir çorba formunda sunulmaktadır. Vietnam’da çok yaygın olan Che Dau Xanh’ın birçok versiyonu da bulunmaktadır. İçinde küçük hamur topları bulunan tatlının üzerine susam serpilerek servis yapılır.

10. Sticky Toffee Pudding – İngiltere: Alt tarafında Toffee sosuyla kaplanmış ıslak kek bulunan tatlı, genellikle, üzerinde bir top dondurma ile servis edilir. Karamel tadını sonuna kadar hissedeceğiniz Sticky Toffee Pudding, ıslak kek yemeyi sevenlerin gözdesi olacak.

11. Gaufres de Liege – Belçika: Hepinizin de bildiği gibi, Belçikalılar Waffle’ı çok seviyorlar. Waffle’ın her türlüsünü bu ülkede bulabilirsiniz ancak Gaufres de Liege bunların arasında en ünlüsüdür. Küçük boyutlarda yapılan bu Waffle’ın içindeki tatların zenginliğini hemen hissedeceksiniz. Karamelize edilmiş şekerle kaplı olan tatlının dışındaki gevreklik de sizi bu tatlıya hayran bıraktıracak en gizli nokta sanırım…

12.  Alfajores – Güney Amerika: Bu küçük, yuvarlak kurabiyeleri daha çok Peru ve Arjantin başta olmak üzere, Meksika’dan Uruguay’a kadar birçok Latin Amerika ülkelerinde bulabilirsiniz. Alfajores, Amerika’nın birçok yerinde bulabileceğiniz, küçük yağlı ve şekerli kurabiyelere de çok benzer. Bal, badem ve baharatlarla zenginleştirilen tadını hiç unutamayacağınız Alfajores, çoğunlukla hindistancevizi ve pudra şekeri serpilerek servis ediliyor.

13. Churros – İspanya: Churros bir İspanyol çöreğidir. Nerede yediğinize göre değişir ancak bu çörekle hem kahvaltıda hem de beş çayında karşılaşmanız mümkün… Örneğin Madrid’te kahvaltıda karşılaşacağınız bu çöreğin, sıcak çikolataya ya da kahveye batırarak yenildiğini görebilirsiniz. Bu tatlıyla İspanya dışında da karşılaşmanız olası… Mesela Arjantin’de, Peru’da ya da Portekiz gibi bazı Avrupa ülkelerinde de içi çikolata, krema ya da meyve doldurulmuş olarak tüketebilirsiniz.

14. Apfelstrudel – Avusturya: Oldukça geleneksel bir Viyana tatlısı olan Apfelstrudel’ın içinde şeker, tarçın, kuru üzüm ve doğranmış elma tatlarının hepsini alabilirsiniz. Genellikle vanilyalı dondurma ya da vanilyalı krema sosuyla servis edilen bu tatlının lezzeti gerçekten efsane…

15. Arroz Con Leche – Güney Amerika: Daha çok bizim sütlacımızı andıran bu tatlının içinde yine bizdeki gibi bolca pirinç kullanılıyor. Süt, krema, şeker, tarçın ve pirinç kullanılan bu tatlıyı yediğinizde bizim sütlacımıza ne kadar benzediğini siz de göreceksiniz. Perulular ise bu tatlıyı çok başka bir şekilde yemeyi tercih ediyorlar. Perulular; içine portakal kabuğu, yumurta sarısı, pirinç ve hindistancevizi koyarak yaptıkları tatlının yapısını tamamen başka bir noktaya taşıyorlar. Kolombiyalıların bu tatlı için yorumları ise bambaşka. Onlar da içine romlu üzüm, kahve, tereyağı ve vanilya koyarak yemeyi tercih ediyorlar.

16. Basbousa – Mısır: Bu tatlı da irmikten yapılan geleneksel bir Mısır tatlısı. İrmikle yapılan tatlının yapısı ise biraz nemli… Çünkü şerbet dökülerek yapılan tatlı aslında bizim irmik tatlımızın bir benzeri. Üzerine fındık ya da gül suyu dökerek servis ettikleri bu tatlının lezzeti de gerçekten sizi etkileyecek…

17. Salt Water Taffy – Atlantic City: 1800’lerin sonundan beri restoranların menülerinde yer almayı başaran bu tatlı, Atlantic City’nin en meşhur lezzetlerinden. İsminin anlamı aslında “Tuzlu Sulu Taffy” ancak isminin aksine oldukça yumuşak bir yapısı olan bu tatlının içinde ise asla tuzlu su kullanılmıyor. Başka ülkelerden gelen ziyaretçilerin de gözdesi olan Salt Water Taffy, renkleri ve yoğun tadıyla etkiliyor.

18. Pavlova – Yeni Zelanda: Bu tatlının ismi, Balerin Anna Pavlova’dan geliyor. Yeni Zelanda doğumlu olan bu tatlının yapısı ise çok yumuşak ve aynı bizim “beze” dediğimiz tatlı gibi. Ancak Yeni Zelandalılar bizden farklı olarak tatlılarını üzerine kremşanti ve doğranmış taze meyve kullanıyorlar.

19. Daifuku Mochi – Japonya: Şu anda Amerika’da da popüler olan bu tatlının doğduğu ülke Japonya’dır. Japonya’nın geleneksel tatlıları arasında yer alan Daifuku Mochi, glütenli pirinç kekinden yapılıyor. İçleri ise tatlı bir macun şeklindeki sıvıyla ya da kremayla dolduruluyor ve dışı da genellikle pudra şekeri ile kaplanarak servis ediliyor.

20. Crepes – Paris: Crepes dünyanın en ünlü sokak tatlılarından bir tanesi olup Paris’in her köşesinde karşılaşabileceğiniz kadar ünlü bir geleneksel Paris tatlısıdır. Hatta dünyada bile öyle ünlüdür ki biz de kahvaltılarımızda “krep” olarak bu tatlıyı tüketmekteyiz. Fransızlar bu krebi, içine, erimiş çikolata, taze meyve parçaları, krema, reçel ve daha birçok farklı tatlı tatları kullanarak yemeyi seviyorlar. 

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et