fbpx

Tacın İncisi Hindistan

Üzerinde Güneş batmayan imparatorluk İngiltere, “Tacın İncisi” demiş ona… Hindistan, gerçekten de bağımsızlığını kazanana dek, İngiliz tacının en değerli mücevheri olmuş.

Hindistan, çok geniş bir yüzölçümüne sahip olduğundan, buraya gitmek için en uygun zaman, ülkenin hangi bölgesine gideceğinize bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Jaipur
Ganj

Muson zamanı genellikle sel felaketleriyle haberlere konu olan güney kıyıları, yılın her döneminde sıcak. Kuzeydeki yüksekler, daha soğuk bir iklime sahip. Orta kesimleri gezmek içinse en uygun dönem eylül-mart arası…

India

Hindistan farklı dinlerin, farklı dillerin, farklı inanışların yan yana yaşadığı bir hoşgörü ülkesi… Her ne kadar ülkede kimi şiddet olayları görülse de, Hindu, Müslüman, Hıristiyan, Sih ve Cayna (Jain) din ya da tarikatlarına inanan, Hintçe ve İngilizcenin yanı sıra 15 farklı dil ve 700 farklı lehçe konuşan bir milyar insanı göz önüne aldığınız zaman, bunun çok da büyütülmemesi gereken bir durum olduğunu fark edeceksiniz. 

Andaman Plajı
jaipur
jaipur

Kama Sutra’nın doğum yeri, erotik tapınaklarıyla ünlü ve UNESCO’nun Dünya Mirası Liste’sine giren Khajurago, Şah Cihan’ın, karısı Ercüment Banu Begüm’e duyduğu aşkı ölümsüzleştirmek için inşa ettirdiği dünyanın en romantik yapısı Tac Mahal’e ev sahipliği yapan Agra; Amber Kalesi, ve Hawa Mahal’le turistleri cezbeden Jaipur; Hinduların Ganj’a (Onların dilinde Ganga) gidip yıkandıkları, öldükleri zaman krematoryumlarda yakıldıkları ve Batılıların da nehrin kıyısında meditasyon yaparak huzur bulmaya çalıştıkları kutsal kent Varanasi (Eski adı Benares); Indra Gandhi dönemindeki baskınla adını kötü bir şekilde duyuran Altın Tapınak ve Sihlerin kutsal kenti Amritsar; uçsuz bucaksız kumsallarıyla ünlü Goa; dünyanın en çok film çekilen mekanı olan Bollywood’un kenti Kalküta; ünlü İngiliz yazar Rudyard Kipling’in Orman Kitabı’na esin veren ve başta kaplan olmak üzere Asya’ya özgü sayısız hayvan ve kuş türünü barındıran milli parkları (Kanha, Ranthambore, Bandhavgarh, Corbett gibi); fillerin, adalar arasında yüzerek gidip geldiği Andaman ve Nikobar Adaları, Hindistan dendiği zaman akla ilk gelenler… Bu kocaman ülkede ilginizi çekecek, size de mutlu olmanın sırlarını öğretecek bir şey mutlaka vardır. Tatilinizi değerlendirin ve Hindistan’ı ya da aslında içinizdeki “siz”i keşfedin!

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et