fbpx

Norveç’in Gülen Yüzü Bergen…

Norveç Fiyortlarının vazgeçilmez durağı Bergen, muhteşem güzelliği ve doğası ile sizleri büyülemekten de öte, kendisine âşık ediyor…

Norveç Fiyortları gezilerinin vazgeçilmez durağı Bergen, Oslo’dan sonra Norveç’in ikinci büyük kenti. Küçük ve çok şirin bir liman kasabası olan Bergen’de hayat gerçekten şahane…

Tarihi 1070 yılına kadar uzanan Bergen, tarihi boyunca kuzeyin en önemli limanlarından birisi olmayı başarmıştır. Eski yüzyıllarda Oslo’dan önce Norveç’in başkentliğini yapmıştır.

Bergen’de sizi en çok etkileyecek yerlerden birisi olan Bergen Balık Pazarı’nda onlarca balık ve deniz ürünü çeşidi sizleri bekliyor olacak. Burada, herhangi bir tezgahta seçtiğiniz ürünler, anında pişirilip size taze taze sunuluyor. Her sabah yedide kurulan tezgâhlar ve şemsiyeler akşam yedi olunca toplanıyor. Yani tam 12 saat boyunca istediğiniz zaman gidip deniz ürünlerinin tadına bakabilir hatta deniz ürünlerine doyabilirsiniz. 

Serin esen deniz kokulu rüzgâr ve harika ızgara balık kokuları arasında bu pazarı dolaşacak, lezzetini unutamayacağınız bir yemek yiyecek ve Bergen’i hafızanıza yemyeşil doğası, sımsıcak yapısı ve şahane lezzetleri ile kazıyacaksınız… Karidesler, bembeyaz mezgitler, kırmızı somonlar, koyu kahve balina eti ve daha birçok çeşit ile bu yemek, hayatınızın en unutulmaz yemeklerinden birisi olacak… Ayrıca bu pazardan ayrılırken geyik eti sucuğu, konserve balık ve havyar gibi birçok saklanabilir ürün de alabilir ve daha sonra bunları tüketebilirsiniz.

Bu pazarda ayrıca birçok hediyelik ürün de satılmakta. Mesela buradan bir geyik postuyla ayrılabilir ve Bergen’den bir hatıra olarak şöminenizin önüne serebilirsiniz. Ayrıca yemekten sonra da tatlı olarak buraya özgü dondurmalardan yiyebilirsiniz.

Balık Pazarı’nda yemeğinizi ve tatlınızı yedikten sonra hemen ilerideki Torgalmenningen Meydanı’nı gezebilirsiniz. Trafiğe kapalı olan bu meydanda her türlü dükkânı bulmak mümkün… Dış görünüşü birbiri ile uyumlu olan bu binalardan bir tanesi alışveriş merkezi olarak kullanılıyor ancak görünümü diğer binalardan farklı değil; sadece içi düzenlenerek alışveriş merkezi haline getirilen bu binada da alışveriş yapabilirsiniz.

Ayrıca tüm turistik şehirlerin meydanlarında olduğu gibi Torgalmenningen Meydanı’nında da çeşitli gösteriler izlemek mümkün. Burada hem gösterileri izleyebilir, farklı müzikler dinleyip ilginç danslar görebilir hem de güzel bir kafede küçük bir mola verebilirsiniz.

Balık Pazarı’nın diğer tarafında ise tarihi Bryggen Bölgesi yer alıyor. Bergen, 12. yüzyıldan itibaren büyük bir liman kenti olagelmiş. Bryggen’de,  tarihi limanın yanında, Alman tüccarlar kendi yaşam alanlarını kurmuşlar. Bu sebeple bu binalara ‘Hansa Evleri’ deniliyor. Depo, ofis, konaklama amacıyla Hansa Tüccarları tarafından yapılan bu evler, Unesco Tarihi Mirası Listesi’nde de yer alıyor. Zaman içerisinde bu binalar defalarca kez yanmış. Asıllarına uygun olarak tekrar inşa edilmişler. Bu yüzden de artık Bergen’de yangın tehlikesine karşı Hansa Evleri hariç diğer evlerin ahşaptan yapılmasına izin verilmiyormuş.

Hansa Evleri’nin arasından içeri girildiğinde arka taraflarda yine ahşap binaların sıralandığı dar sokakları göreceksiniz. Eski zamanlarda Hansa Tüccarlarının yaşam alanı olan bu bölge, ilginizi çekebilecek bir Açıkhava müzesi gibi… Sokakların hepsi de geniş bir meydana açılıyor. Hansa Evleri’nin alt katlarında turistik eşya satan dükkânlar bulunuyor. Tek katlı dükkânlar, Hansa Evleri’nin ve Bergen’in simgelerinden biri olmuş. Burada biraz soluklanmak ve kahve keyfi yapmak size çok iyi gelecek.

Bir masal ülkesi gibi görünen Bergen, her köşesinde ayrı bir güzelliği saklıyor… Nordesparken Parkı da bu güzelliklerden birisi… Park, burnun önemli bir kısmını kaplıyor. Bu parkın içinde yer alan akvaryum da gezip görmek isteyebileceğiniz güzel bir durak olabilir. 

Vagen Koyu’ndaki liman haricinde burnun diğer tarafındaki koyda da büyük bir liman var. Fiyortlara da, girerek kuzeye kadar giden vapurlar, bu taraftaki limandan kalkıyor.

Bergen’de her yerde orman gülleri ile karşılaşıyoruz. Özellikle parklarda ve evlerin bahçelerinde çokça bulunan bu güller, bizdeki zakkum çiçeğine benziyorlar… Ayrıca Norveç’in her bölgesinde Troller sizi karşılayacak. Burada gezerken, trollerin hikâyesinin geçtiği alana girmiş gibi hissedeceksiniz…

Daha sonra Bergen’in en büyük kilisesi olan Johanneskirken’i görebilirsiniz. Burada da sizi büyüleyecek birçok detay ve tarihi hikâyelerle gününüzü tamamlayabilirsiniz.
Ve günün sonunda Bergen’den, gülen bir yüz ve müthiş bir yer görmenin verdiği keyifle ayrılacağınıza emin olabilirsiniz…

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et