fbpx

Londra’ya Gittiğinizde En Azından Birini İzlemeniz Gereken Gösteriler ve Müzikaller

Londra deyince ilk akla gelenler çift katlı otobüsler, kırmızı telefon kulübeleri ve Big Ben olsa gerek. Londra’da gerçekten de birkaç günde gezerek bitirmesi mümkün olmayan muhteşem bir metropol. Ama Londra’ya kadar gitmişken, kaç günlüğüne bu büyülü kentte olursanız olun, ne yapın edin ama mutlaka bir gösteri ya da müzikal izleyin. Burası müzikaller ve gösteri sanatları açısından dünyanın en canlı birkaç kentinden biri kesinlikle. Özellikle West End bölgesi, dünya çapında tanınan müzikallerin ve gösterilerin sahnelendiği yerdir. Bu yazıda sizlere Londra turunuzda izleyebileceğiniz en popüler müzikaller ve gösteriler hakkında bilgi vereceğiz. Bu gösteriler arasında, klasiklerden en yeni hitlere kadar herkesin kendi zevkine uygun bir şeyler bulabileceğine eminiz.

Hamilton

Amerikan tarihini konu alan bu ödüllü müzikal, ünlü yazar ve yönetmen Lin-Manuel Miranda tarafından yazılmıştır. Müzikal, Londra West End’teki Victoria Palace Theatre‘da oynanmaktadır. Hamilton, Amerikan tarihinde önemli bir yer edinen Alexander Hamilton’un hayatını anlatıyor. Gösteride hip-hop, R&B ve soul tarzları çok başarılı bir şekilde harmanlanıyor.

https://hamiltonmusical.com/london/home/

Wicked

Bu müzikal, ünlü Oz Büyücüsü hikayesinin kahramanlarının filmden öncesinde geçen hikayelerini anlatmaktadır. Gösteri Apollo Victoria Theatre‘da oynanmaktadır. Wicked, Oz Büyücüsü hikayesinin kahramanları olan Glinda ve Elphaba arasındaki arkadaşlık ve rekabeti konu almaktadır.

https://www.wickedthemusical.co.uk/

The Lion King

Disney’in klasik hikayesi olan Aslan Kral, Lyceum Theatre‘da oynanmaktadır. Sadece çocuklara değil yetişkinlere de hitap eden bu müzikal, hayvanların dünyasındaki bir hikayeyi anlatmaktadır ve safari hayatının güzelliklerini ve zorluklarını ele almaktadır.

https://www.thelionking.co.uk/

Les Misérables

Bu ödüllü müzikal, Fransız Devrimi döneminde geçmektedir ve Queen’s Theatre‘da oynanmaktadır. Les Misérables, Fransa’da yaşayan ve sosyal eşitsizliklerle mücadele eden insanların hikayesini anlatmaktadır.

https://www.lesmis.com/london

The Phantom of the Opera

Andrew Lloyd Webber’ın ünlü müzikali, Her Majesty’s Theatre‘da oynanmaktadır. Bir operanın arkasındaki maskeli bir adamın hikayesini anlatan bu meşhur müzikal, aşk, intikam ve sanat arasındaki gerilimi ele almaktadır.

https://uk.thephantomoftheopera.com/

Harry Potter and the Cursed Child

Bu müzikal, Harry Potter hikayesinin devamını anlatmaktadır ve Palace Theatre‘da oynanmaktadır. Harry Potter ve arkadaşlarının genç çocuklarının hikayesinin anlatıldığı müzikalde Harry’nin oğlu Albus Potter ve Draco Malfoy’un oğlu Scorpius Malfoy arasındaki arkadaşlık ve birlikte yaşadıkları maceralar ele alınıyor.

https://uk.harrypottertheplay.com/

Mamma Mia!

ABBA’nın hit şarkılarını kullanan bu müzikal, Novello Theatre‘da oynanmaktadır. Mamma Mia, bir genç kızın annesinin geçmişini araştırmasını ve annesinin eski aşklarının kim olduğunu öğrenmesini konu almaktadır.

https://mamma-mia.com/

Matilda The Musical

Roald Dahl’ın ünlü kitabından uyarlanan bu müzikal, Cambridge Theatre‘da oynanmaktadır. Matilda, bir çocuğun okulda yaşadığı zorlukları ve öğretmenleriyle mücadelesini oldukça başarılı bir şekilde sergiliyor.

https://uk.matildathemusical.com/

Frozen the Musical

Eğer küçük bir kızınız ya da torununuz varsa Elsa’yı mutlaka duymuşsunuzdur. Disney’in ünlü Karlar Ülkesi çizgi filminden esinlenilen bu müzikalde, filmin çok başarılı bir canlandırmasını izleyebilirsiniz. Müzikal Londra West End sahnelerinde, Theatre Royal Drury Lane‘de sergilenmektedir. Muhteşem sahne ve ışık şovlarına, harika müziklere sahip bu gösteriyi, çocuğunuz olsun olmasın mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

https://frozenthemusical.co.uk/

Back to the Future Musical

Robert Zemeckis ve Bob Gale tarafından yazılan ve yönetilen, aynı adlı filmden esinlenilen müzikalde, filmdeki hikaye izleyicilere canlı olarak sunuluyor ve orijinal film müzikleri de gösteride kullanılıyor. Gösteri Londra West End sahnelerinde, Adelphi Theatre‘da sergilenmektedir.

https://www.backtothefuturemusical.com/london/

Londra, müzikal ve gösteri açısından oldukça zengin bir şehir olup, bunlar sadece birkaç örnek… Eğer Londra’ya seyahat edecekseniz, mutlaka bu veya başka gösterileri ve müzikalleri izlemeyi düşünmelisiniz.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et