fbpx

Leipzig’e Gitmek İçin 9 Neden

Almanya’nın Saksonya Eyaleti’ne bağlı kitap, fuar, üniversite ve ticaret merkezi Leipzig, kültür ve dinamizm dolu bir şehir… Antalya’dan direkt uçuşlarla artık daha çekici hale gelen Leipzig, sizi çağırıyor… İşte bu şehri keşfetmek için 9 güzel neden…

1. Savaş Anıtı: Völkerschlachtdenkmal, 91 metre uzunluğunda devasa bir anıt. Budist tapınağını andırsa da aslında Battle of Nations olarak bilinen ve 16-19 Ekim 1813 tarihlerinde Fransa Kralı I. Napolyon’un mağlubiyeti ile neticelenen savaşı simgeliyor. Muhteşem Leipzig manzarasını seyretmek için 500 basamaklı merdiveni çıkmanız gerekiyor. 26 bin 500 adet somaki mermerinden inşa edilen anıtın gece ışıklandırmaları mükemmel.

2. Org Müziği: 1539 yılında Martin Luther, reform mesajlarını şehir merkezindeki Thomaskirche’den Saksonya halkına duyurmuş, ünlü besteci Johann Sebastian Bach ise 1723-50 yılları arasında bu kilisenin koro şefliğini yapmış. Romanesk ve Gotik mimari karışımı kilisede, Thomas Korosu (St. Thomas Boys Choir) ve Gewandhaus Orkestrası’nın konserleri var. Org’un haşmetli görüntüsü ve sesi, sizi geçmişin atmosferine götürecek.

3. Pasajların İhtişamı: Pasajları ile ünlü Leipzig’in Grimmaische Strasse ve Neumarkt bölgesinde bulunan Auerbachskeller’in hemen girişindeki iki bronz figür Mathieu Molitor tarafından Goethe’nin Faust’taki sahnelerinden esinlenerek yapılmış. Pasajda alışveriş yapabilir, küçük kahve dükkânlarında sıcak bir kahve eşliğinde kitap okumanın keyfine varabilirsiniz. Pasajda bulunan Auerbachskeller, dünya restoranları sıralamasında 5. Sırada ve bugüne kadar 100 milyon müşterisi olmuş.

4. Kitap Kule: şehrin en büyük meydanı Augustusplatz’ın karşı tarafındaki City-Hochhaus, kitap kule, açık bir kitabı anımsatan mimarisiyle şehrin kitaplarla olan ilişkisine göndermede bulunuyor. 142 metrelik bu gökdelenin tepesinden former Reichsgericht gibi abidevi binaların yanı sıra modern ve eski mimarinin harmanlandığı şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

5. Bir Banliyö Günü: Leipzig’in banliyölerinden birisi olan Gohlis’e günübirlik bir gezi yapabilirsiniz. Alman dramaturg Friedrich Schiller’in “Don Carlos” ve “Ode to Joy” oyunlarını yazdığı ev olan Schillerhous da Gohlis’te. Schiller’in yapıtlarına ilham olan bu küçük ev, bugün Schiller Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

6. Bach’ın Mirası: Bach’ın müziğini anlamak ve daha yakından tanımak isteyenler için mükemmel bir fırsat olan Bach Museum, Nikolaikirche’in ön tarafında bulunuyor. Teknolojiden yararlanan ve ücretsiz kulaklıklı rehber sunan müzede, sergilenen tüm parçalar Bach’a ait olmasa da fantastik görüntüleri, arşiv belgeleri ve orijinal enstrümanlarıyla bir dönemin müzik hayatına ışık tutuyor.

7. Klasik Alman: Tam bir Alman klasiği olan Weimar, Leipzig’den 130 km uzaklıkta. Buraya tren garından kalkan Express trenlerle 40 dakikada gidebilirsiniz (Almanya Dünya Kültürleri Mirası turumuzda Weimar’a da geçilmektedir.) 19. Ve 20. Yüzyılın önemli mimari özeliklerini barındıran bu kasabadaki Pazar Meydanı, Goethe’nin Evi, Bauhaus Müzesi ve Nietzche Arşivi görmeniz gereken mekânlar arasında geliyor. Ayrıca Weimar’ın UNESCO Dünya Mirası’na sahip olduğunu da açıklayalım.

8. Dünyanın Merkezine Seyahat: Afrika, Asya ve Güney Amerika’nın tropikal bahçelerini Avrupa’nın göbeğinde görmek için Zoo Gondwanaland’i mutlaka ziyaret etmelisiniz. 500’den fazla bitki ve hayvan çeşidi ve 90 egzotik hayvan cinsi ile taşınabilir, Gamanile’de nehir turu ile planetin tarihine uzanabilir, sürekli 24 derecede tutulan tropik iklim içindeki yağmur ormanları arasında kıtalararası seyahat hissi yaşayabilirsiniz.

9. Kraliyet Yaşıyor: Weimar, ‘Cumhuriyet Kenti’ olarak anılır ama Dresden, Kraliyeti temsil eden önemli şehirlerden birisidir. İkinci Dünya Savaşı sırasında yerle bir olan kent, sizi savaş günlerine geri götürürken, kalıntılarından yeniden inşa edilen Frauenkirche ile büyüleneceksiniz. Leipzig’den sadece 100 km uzaklıkta olan Dresden’de, Türkisch Kammer’e bir uğrayın (Almanya Kültür Mirasları Turumuzda Dresden’e de geçilmektedir). Burası sergilediği Osmanlı Türk eserlerinin zenginliği ve görkemiyle meşhur… Sanat birikimi ve mimari özellikleriyle Dresden uluslararası üne sahip…   

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et