fbpx

Kelimutu’nun Renkli Dünyası

Değişik renklerle boyalı Endonezya Adası göllerinin, ruhların dinlenme alanı olduğunu duymuş muydunuz?

Flores halkının inancına göre, büyücülerin ruhları, Endonezya Adası’nın dağlarındaki evlerinin yükseklerinde, suları siyah olan gölde yaşıyorlar. Günahkâr ruhların evleri yeşil göle yakın bir yerde daha soluk yeşil olan üçüncü bir gölde bulunuyor.

Bu üç göl Flores’in sönmüş yanardağlarından biri olan Kelimutu’nun krater beşiğinde, 1600 metreden daha yukarıda bulunuyor. Ayrıca ada 14 aktif yanardağa sahip ve sık sık depremler görülüyor.

İnanılmaz renkli göller, yakın yıllar önce sularının üç farklı renge – siyah, kestane rengi ve mavi – sahip olduğunu duyuncaya kadar yeterince şaşırtıcı bir şekilde yan yana uzanıyorlar. 1960’lı yıllarda burada sütlü kahve, kırmızı-kahverengi ve mavi renkler görülebiliyordu. Bundan 30 yıl önce buradaki renkler şimdikinden çok daha fazlaydı.

Henüz kimse göllerin renklerinin neden böyle olduğunu keşfedemedi, buna ek olarak neden değiştiğini de keşfeden olmadı. Gizem sürüyor.

Kelimutu Nerededir?

Kelimutu, Flores Adası’nın merkezinde yer alan bir volkanik kraterdir. 1639 metre yükseklikte bulunan bu kraterin içinde, üç adet krater gölü yer almaktadır. Bunlar; “Tiwu Ata Mbupu” (Baba’nın Gölü), “Tiwu Nuwa Muri Koo Fai” (Anne’nin Gölü) ve “Tiwu Ata Polo” (Çocukların Gölü) olarak bilinir. Bu üç göl, sırasıyla turkuaz, yeşil ve siyah renklerdeki sularıyla ünlüdür.

Kelimutu’ya Nasıl Gidilir?

Kelimutu’ya ulaşmak için en yaygın yol, adanın en büyük şehri olan Maumere’den başlayarak Flores Adası’na ulaşmaktır. Maumere’den göle olan mesafe yaklaşık 60 kilometredir. Yolculuk genellikle 2-3 saat sürer ve muhteşem manzaralar eşliğinde ilerler. Göle ulaştıktan sonra, biraz yürüyüşle kraterin kenarına ulaşabilir ve muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et