fbpx

Hindistan’ın Görülmeye Değer Festivalleri

Renkleriyle, gelenekleriyle, dilleriyle, yemekleriyle ve şehirleriyle dünyanın geri kalanından oldukça farklı olan Hindistan’ın festivalleri de bir o kadar eğlenceli ve benzersiz oluyor. Bu festivallerden en az birkaç tanesini mutlaka duymuşsunuzdur ancak bu kadarını bir arada görüp, Hindistan’ın renkli dünyasının içine girme şansınız olmuş muydu bilemeyiz… Şimdi size bambaşka bir kapı aralıyoruz; gelin Hindistan’ın festival yaşamına hep birlikte göz atalım…

1. Kumbh Mela: 12 yılda bir düzenlenen bu festival, dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla, en çok katılımın sağlandığı festivale dönüşüyor çünkü büyük ihtimalle, ‘insan ömründe en fazla kaç kere görebilir ki bu festivali’ diye düşünülüyor… Hinduizm geleneklerine göre yaşatılan toplumsal bir festival olan Kumbh Mela, aynı zamanda dünyanın en büyük dini organizasyonu olarak da biliniyor. Müslümanların Kabe’de yaptığı Haç gibi bir dini eylem olan festivalde, her 12 yılda bir on milyonlarca Hinduizm dini mensubu toplanarak, kutsal sayılan Ganj Nehri ile Yamuna Nehirlerinin birleştiği yerde yıkanıyor. 12 yılda bir 55 gün süren festival en son 2013 yılında 55 milyondan fazla kişinin katılımıyla gerçekleşmiştir.

2. Holi Festivali: Hindistan’ın her yerinde kutlanan bu festival, insanların birbirlerine doğal boyalar fırlattığı bir festival şeklinde kutlanıyor. Hindu bayramları içinde en coşkulu kutlanan festival olan Holi, ilkbaharın gelişini müjdeler ve genellikle mart ayında kutlanır. Gece kurulan Holi şenlik ateşleri, şeytan ruhlu Holika’nın yok edilişini sembolize eder.

3. Diwali Festivali: Bu festivalle Hindular yeni yılın gelişini kutlarlar. Evlerin, caddelerin, bahçelerin ve sokakların mumlarla aydınlatıldığı festival, ışıl ışıl görüntüsüyle oldukça eğlenceli bir tablo oluşturur. Bu festivalde ışıklar, iyinin kötüye karşı zaferini ve karanlığı simgeler. Başlangıcı Hindu takviminin 13. Gününe denk gelen Diwali Festivali, “Işık Festivali” olarak da bilinir. Her yıl Kasım ayında kutlanır.

4. Navratri Festivali: Bu festival, evrenin yaratıcısı, koruyucusu ve yok edicisi olan Tanrıça Durga’ya adanmıştır. 9 gece boyunca hiç durmadan ibadet ve dans edilerek kutlanan festival, renkli görüntüleriyle oldukça etkileyici bir bayrama dönüşür. 2015 Yılında 21-29 Mart tarihleri arasında kutlanan festival, her yılın mart ayında ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

5. Ganesh Chaturthi: Hinduizm’in belki de en popüler Tanrısı olan fil başlı Ganeş’e adanan festival 11 gün sürer. Puna, Madras ve Bombay kutlamaların merkezi durumundadır. Festival boyunca her yerde sergilenmek üzere dev Ganeş heykelleri yapılır ve festivalin son gününde heykeller taşınarak okyanusa bırakılır. Bütün köylerde tapınaklar süslenir ve evlerde porselen Ganeş heykellerinin önünde ibadet edilir. Gün boyunca havai fişekler atılır. Her aile kendi evinde gün boyunca tapındığı Ganeş heykelini nehir, deniz, göl ya da herhangi bir suya törenle atar. Bu gece aya bakmak uğursuzluk getirir. Festival, 2015’te Eylül ayında yapılacaktır.

6. Onam Hasat Festivali: Kral Mahabali’ye adanmış olan festival, Kerala’da düzenlenen 10 günlük bir hasat festivali olarak kutlanır. Halk, evlerinin önünü çiçeklerle süsleyerek Kral Mahabali’yi selamlar. Festivalde, yılan bot denilen sandallarla yapılan yarış da önemli bir turistik etkinliğe dönüşmüştür. Onam Hasat FEstivali, 2015 yılında Ağustos ayında kutlanacaktır.

7. Pushkar Deve Festivali: Rajastan’ın çöl içindeki küçük şehri Pushkar’da 50 binden fazla devenin bir araya gelmesiyle eğlenceli hale gelen festival; güzellik yarışmaları ve yarışlarla temposunu arttırır. Deve satışı da yapılan festivale fotoğrafçıların ilgisi de oldukça büyük. 2015 yılında 14 – 23 Kasım arasında kutlanacak olan Festival için hazırlıklar şimdiden başladı…

8. Krishna Janmashtami / Govinda: Bu festivalde de Lord Krişna’nın doğum günü kutlanıyor. Festival boyunca, yapılan insan piramitlerinden ve yüksek binalardan sarkıtılan çömleklere erişip kırmaya ve çömlekleri açmaya çalışıyorlar. Bu büyük çaba sonrası çömleklerin içinden lor peyniri benzeri bir peynir saçılıyor. Her yılın Eylül ayında kutlanan festival, 2015 Eylül’ünde sizleri eğlenceye davet etmektedir.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et