fbpx

Tarihi ve Kültürüyle Girit Rehberi

Yunanistan’ın en büyük adası Girit, 630 binlik bir nüfusa sahip. Adada Hanya, Kandiye (Heraklion), Agios Nikolaos, Resmo olmak üzere 4 şehir bulunuyor. Girit’in merkezi, cruise gemilerinin demir attığı ve uluslararası havalimanının da bulunduğu Heraklion. Havalimanının adı Nikos Kazancakis.

Girit Adası Nerede?

Girit Adası’na en yakın ilimiz 386 kilometre mesafedeki İzmir. Doğu Akdeniz’de yer alan Girit, Kıbrıs’tan sonra Akdeniz’in en büyük adası.

Girit’e Nasıl Gidilir?

Girit’e Türkiye’den doğrudan uçak seferleri bulunmuyor. Uçakla gitmek için önce Atina’ya, oradan da Girit’e uçmak gerekiyor.

Feribotla gitmek için ise önce feribotla Marmaris’ten Rodos’a, oradan da Girit’e gitmek gerekir.

Girit Adası

Çünkü Zorba romanının yazarı Kazancakis Heraklionlu. Girit adasının Avrupa tarihinde önemli bir yeri var. M.Ö. 3000 yıllarında Girit’te tarih sahnesine çıkan Minos Uygarlığı, Avrupa’nın en eski medeniyetlerinden biri. M.Ö. 1200’de Dorlar, adayı istila etmiş ve bu uygarlığa son vermiş. Adada Minos döneminden kalma eserler bulunuyor. Bunların en ünlüsü, Minos uygarlığının başkenti olan, Heraklion’a yaklaşık 10 km mesafedeki Knossos. Knossos’la ilgili mitolojideki hikâye de son derece ilginç.

Heraklion

Girit Kralı Minos, yarı insan yarı boğa canavar Minotor’u hapsetmek için “Labirent” isminde karmaşık ve dev bir yapı yaptırıyor. Labirent kelimesi, Girit inancında kutsallığı olan “Labris” isimli çift taraflı baltadan geliyor. Girit’le Atina arasındaki antlaşma gereği, Atinalılar her yıl 7 kadın ve 7 erkeği Minotor’a kurban edilmek üzere Girit’e gönderiyorlar. Bu kişilerin içinde Theseus da bulunuyor ki kendisi Minos’un kızı Ariadne’nin sevgilisi. Canavara kurban edilmeden bir gece önce Ariadne ve Theseus buluşuyorlar. Ariadne sevgilisine, bir ucunu girişe bağlasın ve çıkış yolunu bulabilsin diye bir top yün veriyor. Theseus Minotor’la karşılaşıp onu öldürüyor, sonra da ipucunu takip ederek Labirent’ten çıkıyor (Bugün İngilizcede ipucu anlamına gelen “clue” kelimesi, aslında yün balyası demektedir). 

Venedik Limanı, Hanya

İşte Knossos Sarayı, Girit’te uğranılması gereken yerlerin başında geliyor. Başta da belirttiğimiz gibi, adada 4 şehir bulunmakta. Resmo, Heraklion’un batısında ve 80 km uzaklıkta. Resmo’nun eski şehri görülmeye değer. Resmo’nun da 60 km batısında Hanya şehri bulunuyor. Girit Adası 13. Yüzyılın başlarından 1699 yılına kadar Venedik hâkimiyetinde kalmış. Bu tarihten sonra Osmanlı egemenliğine geçmiş. Adada İtalyan izleri hala çok yoğun olarak hissediliyor. Bu etkiyi en fazla görebileceğiniz yer de Hanya. Hanya küçük bir İtalyan kasabasını andırıyor. Limanının adı Venedik Limanı…  Etraftaki tabelalarda ya da lokantaların menülerinde İtalyanca ibarelere rastlamak mümkün…

Adanın ya da genel olarak Yunanistan’ın mutfak kültürü bize çok benziyor. Bir lokantada menüyü elinize aldığınızda fasolokia, dolmades, loukoumades, boureki, bamyes, kataifi, tzatziki hemen gözünüze çarpacaktır. Yunanlıların bizden en büyük farkı, deniz ürünlerini çokça tüketmeleri… Bu nedenle, Yunanistan’a gittiğinizde karides veya ahtapotu denemeden dönmeyin.

Girit

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et