fbpx

Dünyanın En Ünlü ve Güzel Mezarlıkları

“Mezarlığın da güzeli mi olur?” demeyin. “Mezarlık”, adıyla bile insanı bir boşluğun içine sürüklüyor ve derinlere çekiyor. Ama onun soğuk yüzünü bir kenara bırakıp güzelliklerini görmek de bizim elimizde… Filmlerden mutlaka görmüşsünüzdür, farklı şekillerde ve tasarımlarda o kadar ilginç mezarlıklar var ki içine girdiğiniz anda sizi etkiliyor.

Avustralya – Sidney – Waverley Mezarlığı: Sidney’in güneşi eksik olmayan gökyüzü altındaki parlak okyanusun manzarasında bulunan Waverley Mezarlığı, Victoria ve Edward döneminden etkileyici anıtlar barındırmaktadır.

Fransa – Paris – Cimetière du Père Lachaise: Dünyanın en çok ziyaret edilen mezarlığı olan Pere Lachaise Mezarlığı yılda 1.5 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Pere Lachaise, Oscar Wilde’dan Balzac’a, Chopin’den Edith Piaf’a, Yılmaz Güney’den Ahmet Kaya’ya kadar birçok ünlü isme ev sahipliği yapıyor. Sadece ünlü isimleri görmek için gitseniz de orada göreceğiniz eşsiz tasarımdaki mezarlıklar da sizi oldukça etkileyecek.

İngiltere – Londra – Highgate Mezarlığı: Londra’nın muhteşem manzarasına kurulmuş olan bu mezarlık da dünyanın en popüler mezarlıkları arasında yerini alıyor. Gotik tarzdaki mezarlar ile doğal yapının iç içe olduğu Highgate Mezarlığında yatan 17

0.000 insanın içinde en fazla dikkat çeken isimlerden birisi ise Karl Marx

Romanya – Sapanta – Merry Mezarlığı: Mezarlıkların genelde soğuk bir yapısı vardır ancak Merry Mezarlığı’nda durumlar biraz farklı; renkli ahşap haçlarıyla bu mezarlığın neşeli bir görüntüsü var. Merry Mezarlığı’nı gezerken mutlaka her mezar taşında vefat eden insanla ilgili bir yazı, resim ya da şiirle karşılaşacaksınız. Örneğinin kasabanın ayyaşının mezar taşında içki içen bir adamın ve onu ayaklarından çekmeye çalışan siyah bir iskeletin resmi var.

Amerika – Florida – Key Biscayne – Neptune Memorial Reef Mezarlığı: Dünyanın tek sualtı mezarlığı olan Neptune Memorial Reef’de ölülerin külleri bir çömleğe konulup deniz altına gömülüyor. Burayı ziyaret etmek ücretsiz ancak gezebilmek için bir tekneye ihtiyacınız olacak…

İran – Tebriz – Makberet üş Şuara Mezarlığı: Türkçe karşılığı “ Tebriz’deki Şairler Mezarlığı” olan Makberet üş Şuara’nın tarihi 1072 yılına kadar uzanıyor. Tarihi birçok önemli ismin yanında modern şairlerden Şehriyar da burada yatmaktadır.

Hindistan – Kalküta – South Park Street Mezarlığı: 300 yıllık tropik bitki örtüsüne sahip bu ilgi çekici mezarlık 1767 yılında kurulmuş ve Hindistan’ın koloni olduğu zamanlara ışık tutar. İngiliz rajları burada gömülü bulunmaktadır.

Arjantin – Buenos Aires – Recoleta Mezarlığı: Bu mezarlıkta gezerken kendinizi “Don’t cry for me Argentina” diye mırıldanırken bulabilirsiniz çünkü ünlü Eva Peron burada gömülü. 1822’de kurulan Recoleta, Buenos Aires’in, dünyanın en zengin şehirlerinden biri olduğu altın çağını yansıtmaktadır.

Çek Cumhuriyeti – Prag – Eski Yahudi Mezarlığı: 15.yy’a kadar uzanan tarihe sahip olan bu mezarlık ilginç bir geleneğin ürünü. Çünkü Yahudilerde mezar taşını yerinden oynatmak ya da mezarları tahrip etmek yasak olduğu için mezarlık 12 kata kadar çıkmış. Görünürde 12 bin mezar taşı olmasına rağmen burada, 100 bine yakın kişi son uykusunda…

İtalya – Milano – Milano Anıtsal Mezarlığı: Burası tam olarak bir açık hava müzesi gibi… 148 yıllık olan Milano Anıtsal Mezarlığı’n yapımında Milano’nun en zengin aileleri, İtalya’nın en ünlü mimarlarıyla iş birliği yapmış ve muhteşem bir yapıt ortaya koymuşlar…

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et