fbpx

Dünyanın En Güzel Çikolata Müzeleri

Çikolatanın mutluluk hormonu salgıladığını bilmeyen yoktur herhalde. Peki, bu güne kadar bulunan en eski çikolatanın izlerine 2600 yıllık bir çömleğin içinde rastlandığını biliyor muydunuz? Ya eskiden, çikolatanın etten daha doyurucu olduğuna inanıldığını? Ya da çikolatanın bilimsel adı olan theobroma cacao’nun ”tanrıların yiyeceği” anlamına geldiğini? O zaman çikolata hakkında bilmeniz gereken daha çok şey var çünkü çikolatanın dünyası zannettiğinizden çok daha geniş…

Çikolatanın anlatacağı bu kadar çok şey varken, onun için, dünyanın her yerinde müzeler kurulması da şaşırtıcı olmuyor sanırım… Eminim, bu müzelerin nerede olduğunu merak ediyorsunuz? Türkiye’den de Pelit Çikolata Müzesi’nin yer aldığı listemize mutlaka göz atmalısınız…

Köln Çikolata Müzesi

1. Schokoladen Müzesi, Köln-Almanya: İçinde, çikolataya dair her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz müzede, farklı tat ve şekillerde birçok çikolatayı da tanıyabileceksiniz. Mutfağındaki çikolata yapımını izlerken, sizin için yapılacak olan özel anlatımla da adımları rahatça takip edebileceksiniz. Ayrıca burada, turunuzun sonunda, çikolata şelalesinden akan o lezzetli çikolataya batırılmış gofretlerle de mutluluğunuzu katlayabilirsiniz.

Müze özel günler hariç her gün 10:00 – 18:00 arası açık. Giriş ücreti haftaiçi 14,5 Euro, haftasonları ise 16 Euro olarak belirlenmiş. Bilet satın almak için https://www.schokoladenmuseum.de/plan-your-visit/?lang=en adresini ziyaret edebilirsiniz.

Cusco Çikolata Müzesi

2.Choco Müzeleri, Peru: Peru’nun birçok farklı noktasında (Miraflores, Barranco, Cusco, Ollantaytambo, Antigua, Granada, Punta Cana ve Santo Domingo) şubeleri olan Choco Müzelerinde, kahve çekirdeklerinden yapılan çikolataların tadına bakabilirsiniz. Herkes Belçika, İsviçre ve Fransız çikolatalarını konuşurken, Peru da bu konuda iddiasını ortaya koyuyor ve çikolatalarının tadına bakmanız için sizi ülkesine davet ediyor.

Müzelerle ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.chocomuseo.com/peru/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

3.Hershey’in Çikolata Dünyası, Pensilvanya-ABD: Buranın en güzel tarafı, birçok farklı ülkenin yerel çikolata tatlarını test edebilmeniz. Yani burada, birçok farklı çikolatayı tadabilme ve ülkelerine göre onları kıyaslayabilme şansına sahipsiniz. Ayrıca Hershey’in Çikolata Dünyası’nda sıcak çikolata içmenin keyfini de mutlaka yaşamalısınız. Ya da bambaşka bir heyecan arayanlardansanız, çikolata laboratuvarında kendi çikolatanızı yaratabilirsiniz…

Giriş ücreti 16,5 USD olan müze ile ilgili ayrıntılı bilgi ve ziyaret saatleri için https://hersheystory.org/ adresine göz atabilirsiniz.

Barselona Çikolata Müzesi

4.Xocolate Müzesi, Barselona-İspanya: Barselona’nın o güzel sokaklarında gezerken, seyahatinize güzel bir tat katmak istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız. İçeriye girdiğiniz ilk anda sizi kendisine çeken çikolatanın o enfes kokusuyla yarım saat boyunca müzeyi dolaşabilir, mutfaklarında neler yapıldığını izleyebilir ve ikram edilen lezzetli çikolatalardan tadabilirsiniz. Ayrıca müze geziniz boyunca göreceğiniz, çikolatadan yapılmış birbirinden eğlenceli figürlerle de çikolata müzesi gezinizi unutulmaz kılabilirsiniz…

Girişi 6 Euro olan müzeye bilet almak ve müze hakkında detaylı bilgi edinmek için https://www.museuxocolata.cat/?lang=en adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ganong Çikolata Müzesi

5.Ganong Çikolata Müzesi, New Brunswick-Kanada: 1873’te açılan Ganong, Kanada’nın en eski çikolata şirketi olma özelliğine sahip. Bunun yanında ilk olduğu başka bir şey daha var; aynı zamanda Ganong, ilk paket çikolatayı da bizlere sunan firmadır. Tarihi çok eskilere dayanan ve bununla doğru orantılı olarak da çikolata çeşidi ve tadı olarak kendilerini inanılmaz geliştirmiş olan Ganong, artık dünya çapında bir firma olmuşken müzesini ziyaret edip bu muhteşem tatları denemeden olmaz…

Müzeye bilet almak için https://chocolatemuseum.ca/ adresine göz atabilirsiniz.

Nestle, Meksika

6.Nestle Çikolata Müzesi, Mexico City-Meksika: Burada, modern çikolata dizaynının nasıl işlendiğine şahit olacaksınız. Çikolata ile yapılan birbirinden farklı figürlerin sergilendiği güzel bir gezi gerçekleştirirken, çikolatalarının eşsiz tadını da deneyimleme şansını yakalayacaksınız.

Bruges Çikolata Müzesi’nde bir workshop

7.Choco-Story Çikolata Müzesi, Bruges-Belçika: Bir tarafını çikolatanın faydalarına ayıran müzenin bir bölümü de, Kraliyet Ailesi ile ilgili ilginç ve geniş bir çikolata kutusu koleksiyonuna ayrılmış. Burada yapacağınız gezide farklı çikolata tatlarını deneme şansına sahip olurken, birçok ilginç obje de görebilirsiniz.

Müzenin girişi 14 Euro. https://choco-story-brugge.be/en/ adresinden müze biletinizi alabilirsiniz.

Jeju Çikolata Müzesi

8.Çikolata Müzesi, Jeju-do Adası-Güney Kore: Müzenin, çikolata atölyesi, “çekirdekten bara (bean to bar)” köşesi ve sanat galerisi bölümleri çok etkileyici olsa da büyük ihtimalle bu müzenin en çekici yanı, müzenin içinde dolaşan, San Francisco’dakine benzeyen tramvaydır.

Müzeyle ilgili ayrıntılı bilgiyi https://www.visitjeju.net/en/detail/view?contentsid=CONT_000000000500625 adresinden alabilirsiniz.

9.Pelit Çikolata Müzesi, İstanbul-Türkiye: 1957’de kurulan Pelit Ailesinin nispeten yeni bir oluşumu olan müzede, pasta ve çikolataların bir fabrikada nasıl üretildiğine şahit olabileceksiniz. Kapılarını, başta çocuklar olmak üzere tüm ziyaretçilerine açan Pelit Çikolata Müzesi, sizleri, masalsı bir dünyanın mis gibi kokan rüyasına davet ediyor.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et