fbpx

Dünyanın En Güzel 30 Masal Kasabası

Şimdi sizinle çok eğlenceli ve bir o kadar da büyüleyici bir tura çıkıyoruz… Dünyanın en güzel kasabalarını sizlere anlatmaya başlamadan önce sizi uyarmalıyım çünkü buralar, hayal dünyanıza sızacak ve siz oraları görmeye gitmeden bir daha oradan hiç çıkmayacak…

1. Garmisch-Partenkirchen, Bavyera, Almanya: 1936 Kış Olimpiyatlarının yapıldığı bu şirin kasaba, 2018 senesi için de Münih’le birlikte Kış Olimpiyatlarına katılma başvurusunda bulunmuştur. Görür görmez, gerçek olamayacak kadar muhteşem olduğuna kanaat getireceğiniz bu kasabayı ziyaret etmek huzur seven herkese çok iyi gelecektir.

2. Himalayalar’da bir köy, Tibet: Sadece yürüyerek veya at ile ulaşımı olan, Himalayalar’da gizli olan manastırları desteklemesi için kurulan birçok köyden sadece birisi. Geçmişte kalmış gibi görünen ama doğasıyla sizi büyüleyen bu köyler görülmeye değer…

3. Reine, Norveç: Moskenesøya adasında bulunan ve geçimini balıkçılıkla sağlayan bu köyün nüfusu sadece 329… 1970’lerin sonunda Norveç’in en güzel köyü seçilen Reine, etkileyici manzarasıyla Norveç’i tanıtan broşürlerin çoğunda kullanılır.

4. Gasadalur, Faroe Adaları, Danimarka: Burası oldukça ilginç bir köy olmasının dışında görselliğiyle sizi ruhsal doyuma ulaştıracak kadar da güzel… İlginç derken ne mi demek istedim? Şöyle: İskoçya’nın kuzeyinde bulunan Faroe Adaları’nda bulunan 213 metrelik sarp kayalıların üzerine kurulmuş olan bu köye ulaşım sadece 2. Dünya Savaşı’nda İngilizler tarafından yapılan tek bir merdivenle sağlanmaktadır ve köyde sadece 18 kişi yaşamaktadır.

5. Colmar, Fransa: Nefis aromalarıyla bilinen bu köy, şarabın başkenti olarak kabul edilir. 1200’lerin başında bulunan Colmar, içinden geçen kanallar sebebiyle “küçük Venedik” ismini almıştır. Fransa’nın Almanya sınırındaki Alsace bölgesinde, hem Fransız hem de Alman etkilerinin görüldüğü, tarih içerisinde değişmeden günümüze kadar gelmeyi başarmış Colmar köyünde pastanelerde hem kruvasan hem de kugelhopf (bademli ve brendili bir çeşit Alman keki) satın almak mümkün ya da restoranlarda Fransız usulü kaz eti veya Alman yemekleri sipariş edebilirsiniz.

6. Camden Town, Maine, ABD: Amerika kıtası İngilizler tarafından bulunduktan sonra, Camden ilk kolonileştirilen kasabadır. Amerika’daki devrim sırasında kent Amerikalılar tarafından buluşma merkezi olarak kullanılmıştır. Şu an nüfusu 5 bin civarındadır.

7. Marsaxlokk, Malta: M.Ö. 900 yılında Fenikeliler Malta’ya yerleştikten sonra, Marsaxlokk’u ticaret limanı olarak kullanmışlardır. Günümüzde de yerli halk balıkçılıkla uğraşmaktadır. Nehirde bulunan çok sayıdaki küçük tekne ve takaları ve etkileyici mimarisiyle hafızanızdan kolay kolay çıkmayacak bu kasabada küçük bir tur size iyi gelecektir.

8. Bled, Slovenya: Bled, kendisiyle aynı ismi taşıyan, masmavi sularında küçük ve Barok tarzda inşa edilmiş bir kalenin bulunduğu minik bir adaya ev sahipliği yapan Bled Gölü kıyısında, Alp Dağları’nın eteklerinde yer alıyor. Gölün etrafındaki bir iki saatlik bir yürüyüşten sonra bir tepe üzerinde bulunan, Ortaçağ’dan kalma kaleye tırmanarak bölgenin mükemmel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

9. Hallstatt, Avusturya: Avusturya’nın en eski kasabalarından biri olan Hallstatt’ın tarihi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanmaktadır. Gölün manzarası ve şirin yapısıyla birçok insanı etkilemiş olan Hallstatt, turistlerin en çok merak ettiği destinasyonların arasında yer almaktadır.

10. Manarola, İtalya: Kasabada bulunan kilisenin yapım tarihi 1338 olan ve gökkuşağı renkleriyle boyanmış olan Manarola, doğal bir savunmaya sahip olmasından dolayı günümüze kadar bozulmadan kalabilmiştir. Demiryolu, Manarola’nın mecburen altından geçirilmiş. İstasyonu da kasabanın hemen dışına kurulmuş. İstasyon, kayalıkların yamacında harika bir görünüm oluşturuyor.

11. Bibury, İngiltere: İngiltere’nin en güzel kasabalarından olan bu kendin adı 1086 yılında yazılmış olan Kıyamet Günü Kitabı’nda da geçmektedir. Güneybatı İngiltere güneybatısında yer alan dağlık Cotswold bölgesi için “Nefes Kesici Doğal Güzellikler Bölgesi” de diyebiliriz. Bu bölgenin en şirin köylerinden birisi ise kesinlikle Bibury. Dik çatılı evleri, geniş ve yemyeşil tarlalara komşu olan Bibury’de, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında 17. yüzyıldan kalma Arlington Sıraevleri geliyor.

12. Annecy, Fransa: Annecy, etrafını saran Fransa Alpleri’ne rağmen resmedilmeye daha çok değen bir yerdir. Annecy havzası, bölgeye ekonomik önem taşıyan bir faaliyet olan yamaç paraşütü sporu için Dünyanın önde gelen yerlerinden biridir.

13. Göreme, Türkiye (Yeraltı şehri): Şehrin tarihi, Roma İmparatorluğu çağına kadar dayanmaktadır. Bölgede bulunan peribacaları, yapılmış olan evleri desteklemektedir ve bazı kiliseler direkt olarak bu peribacalarının içlerine yapılmıştır. Görselliği ile ilginizi oldukça çekeceğini düşündüğümüz ve tarihini okumanın da heyecan verdiği bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

 

14. Tenby, Galler: Gelce’de Tenby’ın anlamı “küçük balık kalesi”dir. Tarihi m.ö. 900 yılına kadar giden bu kent doğal bir savunması olan, İrlanda Denizi ve Atlantik Okyanusu arasında bulunan doğal bir limandır. Tenby’de yemyeşil doğaya ve denizin muhteşem görüntüsüne hayran kalmamak mümkün değil.

15. Leavenworth, Washington, ADB: Bir Avrupa şehri olarak gözüken bu yer, Bavyera modeli ile inşa edilmiştir.

16. Vestmannaeyjar, İzlanda: Aktif bir volkan dağının eteklerinde bulunan kasabanın sınırlarında hala sınıflandırılmamış 150 bitki çeşidi ve milyonlarca kuş cinsi vardır.

17. Queenstown, Yeni Zelanda: İlk olarak Avrupalı kâşifler William Gilbert Rees ve Nicholas von Tunzelmann’ın 1860 yılında yerleştiği bu yerde, altın bulunduktan sonra bir nüfus patlaması olmuştur. Ancak Yeni Zelanda’nın dikkat çeken doğasıyla birleştiğinde buraya duyulan merak ve gelen turist sayısı da oldukça artmıştır.

18. Saklı köy – Jiuzhaigou, Çin: Ordu için bir kale görevi gören bu köy, yapısıyla normal Avrupa köylerinde oldukça farklıdır.

19. Shirakawa-go, Japonya: Geleneksel bir Japon köyü olan bu yerdeki evlerin çatıları, düşen çığlar sebebi ile inanılmaz şekilde güçlü inşa edilmiştir. Gizemli ormanları ve etrafı saran yüksek dağlar, bu kasabayı ele geçirilmesi zor bir yer yapmıştır.

20. Pucón, Şili: Şili’de maceraperestlerin bir numaralı mekânı olan bu kasaba, ardında yükselen aktif volkan ve korku salan bir gölle kucaklaşarak herkesi kendisine çekmektedir.

21. Morro de São Paulo, Brezilya: Adaya herhangi bir araç kabul edilmemesinden dolayı bu köye ulaşım sadece tekne ve özel uçakla olmaktadır. Eski zamanlarda korsanlar ve Portekizliler burayı üs olarak kullanmışlardır.

22. Albarracin, İspanya: Bir ortaçağ köyü olan Albarracin, Levanten sanatını çok iyi bir şekilde gözler önüne sermektedir.

23. Chefchaouen, Fas: Maviye boyanmış evleri olan bu kasabayı zaten birçoğunuz biliyordur. Etnik yapısı ve büyüleyici sokaklarıyla burası bambaşka bir dünya…

24. Amediye, Irak: Rengarenk evlerin bulunduğu bu kasaba, deniz seviyesinden 1.2 km yüksekteki mamut platosuna yapılmıştır. Heybetli bir görünüme sahip olan Amediye, görülecek yerler listenizin bir yerlerinde olmalı…

25. Ittoqqortoormiit, Grönland: Ittoqqortoormiit’i telaffuz etmek kadar, ele geçirmek de oldukça zordur. İzlanda’dan haftada bir kalkan uçağa bindikten sonra tekrar bir helikopter yardımı ile kasabaya ulaşabilirsiniz. Ancak farklı yerler görmek isteyen maceraperestleri hiçbir engel durduramayacaktır.

26. Byron Bay, Avustralya: Ünlü İngiliz kaptan James Cook’un, Kraliyet Donanması Subayı John Byron’ı onurlandırmak için adını verdiği kasaba, 5000 kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

27. Chichilianne, Fransa: Chichilianne, Fransa Alplerinde 200’ün biraz üzerinde insanın yaşadığı şirin bir kasabadır.

28. Eze, Fransa: Nefes kesici bir manzarası olan tepenin üzerinde bulunan kasabada 3000’den az kişi yaşamaktadır. Tarihi m.ö. 2000 yıllarına dayanmaktadır.

29. Ericeira, Portekiz: Tarihi 1200’lü yıllara dayanan, 7000 sakini ve 40 plajı bulunan kasabada havlunuzu serebilecek bir yer ararken çok zorlanacağınızı söylemekte fayda var.

30. Pucisca, Hırvatistan: Brac Adası, çok kaliteli taşların bulunduğu bir Avrupa adasıdır ve Pucisca’da tam olarak bu adada bulunmaktadır. Görünce bayılacağınız ve tatilinizi bitirmekte zorlanacağınız Pucisca, herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerin arasında.  

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et