fbpx

Büyülü Şehir, Nice…

Fransa’nın en büyük 5. şehri olan Nice, Akdeniz kıyısında yer almakta olup, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir.  Foça’dan giden Yunanlıların kurduğu bu şehrin ismi Zafer Tanrısı Nike’den gelmekte.

Nice

Şehir merkezindeki caddelerden birinin Avenue des Phoceens yani Foçalılar Bulvarı olarak isimlendirilmesi de buradan geliyor. Cruise gemileri çoğu zaman Nice’e 7 km mesafedeki Villefranche Limanı’na yanaşıyorlar. Paris’ten sonra Fransa’nın en çok turist çeken şehri olan Nice, 2 önemli ressama, Marc Chagall ve Henri Matisse ‘e ev sahipliği yapmış. Chagall Müzesi ve Matisse Müzesi sanatseverlerin ilgisini çekecektir. Ayrıca Monet, Rodin ve Picasso ve daha birçok sanatçının heykel ve resimlerinin bulunduğu Musee des Beaux-Arts Jules Cleret ‘i de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Otomobil Müzesi de meraklısı için çok ilginç bir müze. Nice’in Eski Şehir denilen bölgesinde mutlaka dolaşın. Bu bölgedeki Çiçek Pazarı’na mutlaka uğrayın. İzmir’deki kordon boyuna benzeyen Promenade des Anglais’te yürüyüş yapın. Nice’in meşhur Ratatouille yemeğini deneyin. Bu güzel iklimli Akdeniz şehrinin tadını çıkarın.

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et