fbpx

Amerika ve Muhteşem 10 Noktası

“Amerika” ve “gezmek” cümle içinde birbirine en çok yakışan iki kelime olsa gerek… Dünyadaki herkesin, ömründe en az bir kere gitmeyi ve gezmeyi isteyeceği muhteşem ülke Amerika… Peki siz, “Amerika’yı bir kere de ben keşfetmeliyim” diye düşünmediniz mi hiç? Ya da dünyanın, adından en çok bahsettiği bu ülkeyi görmek için hiç istek duymadınız mı?

Amerika sokakları

Şimdi değilse bile bir gün Amerika’nın ruhunu yaşamak için yollara düşerseniz diye sizin için en güzel 10 destinasyonun içinde bulunduğu bir liste hazırladık. Amerika’nın uçsuz bucaksız, bitip tükenmeyen yollarında buluşmak üzere…

Memphis
Memphis

1.Memphis: Tennessee Eyaletinde bulunan Memphis, Elvis Presley’nin gençlik yıllarını geçirdiği ve müzikle ilgilenmeye başladığı şehirdir. Bu şehirde yürüyüş yapacak çok yer bulacaksınız. Güzel bir liman bölgesine sahip olan şehir, oldukça büyük ve hareketli İnsan Hakları Müzesine de sahiptir. 

Austin
Austin

2.Austin: Austin, suç oranının düşük olduğu ve hayatın görece daha ucuz olduğu bir şehir. Ayrıca tam bir öğrenci şehri olan Austin, barları ve gece yaşamıyla sizi cezbedecek bir yer… Sıcak bir hava ve güzel bir müzik istiyorsanız burası sizi kendisine çekmekte oldukça başarılı…

New Orleans
New Orleans
New Orleans
New Orleans

3.New Orleans: Adından sıkça bahsettiren New Orleans, caz müziğini ve partileri sevenler için vazgeçilmez bir rota… Sokaklardan yükselen müzik sesleriyle buralarda dolaşacak ve bambaşka bir dünyanın kapısını aralayacaksınız… Ayrıca mutfağıyla da büyüleyen New Orleans, deniz ürünlerinde oldukça başarılı… 

Asheville
Asheville
Asheville

4.Asheville: Bu şehre girer girmez, kahve içmek için ne kadar çok cafe olduğuna şaşıracaksınız. Öyle ki starbucks gibi zincirler şehre girememiş bile… Buraya girer girmez birçok farklı konseptte mekânlar göreceksiniz. Ayrıca sadece kahve de değil, bira üretimi olduğu için, bol çeşitte bira da bulabilirsiniz. Aynı zamanda burada, “Amerika’nın en büyük evi” olma unvanına sahip Biltmore House’u da ziyaret edebilirsiniz. 

Redwood National Park
Redwood National

5.Redwood Ulusal Park: Bu park, Kaliforniya eyaletinin kuzey kıyıları boyunca uzanan ulusal bir parktır. Etkileyici ağaçlarla kaplı olan bu park, 60 km uzunluğundaki sahil şeridiyle de oldukça dikkat çekicidir. Ulusal parkta, en çok Kuzey Deniz aslanı, Kral somon, Kuzey benekli baykuş, Kel kartal ve soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Kahverengi pelikan dikkat çekmektedir.

Glacier
Glacier
Glacier

6.Glacier Ulusal Park: Glacier Ulusal Parkı Amerika’nın Montana Eyaletinde bulunan oldukça dikkat çekici bir doğa harikasıdır. Klispell şehri yakınlarında bulunan park, yaklaşık 41 km² alanı kaplamaktadır. İnsan eli değmemiş olan bu park, ulaşımı zor bir bölgede olduğu için tahrip edilmemiştir. Burada gezerken tam olarak doğanın kokusunu alacak, sesini duyacak ve ruhunu hissedeceksiniz…

Denver
Denver

7.Denver: Denver da dünyanın en harika yerleri arasında sayılmaktadır. Amerika’nın batı bölgesinde bulunan ve Colarado Eyaleti’nin başkenti ve aynı zamanda en önemli merkezlerinden birisi olan Denver, ayrıca Amerika’nın en yüksek eyaletidir. Denver’da, Denver Dogal Tarih Müzesi, Denver Sanat Müzesi, Bati Sanatlari Müzesi, Colorado Merkez Müzesi ve Denver Çocuk Müzesi’ni de içeren müzeleri gezebilirsiniz. 

Chicago
Chicago

8.Chicago: ABD’nin kuzeyinde, Michigan Gölü kenarında yer alan ve “rüzgarın kenti” diye anılan bu şehirde gidebileceğiniz ilk adres, 5 yıldızlı otellerin, ünlü mağazaların ve restoranların yer aldığı ünlü Michigan Avenue’dur…   Ayrıca bu caddede dolanırken görmeniz gereken bir de bina olduğunu hatırlatmak isteriz size. Chicago’nun 3. Yüksek binası olma özelliğine sahip Hancock Towers, dakikada 550 metre hıza sahip 50 ayrı asansöre sahiptir. Bu asansörlerden birisiyle 344 metre çıkıp kuşbakışı Chicago’yu seyredebilirsiniz. 

New York
New York

9.New York: İşte, Amerika denilince ilk akla gelen yer, New York’a geldi sıra… Asla uyumayan bu şehrin ışıkları, barları, sokakları 24 saat açık; şehir, 24 saat boyunca ışıl ışıl… New York, bir göçmen kentidir. Kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmaktadır ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur. Özgürlük heykeli, Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Müzeleri şehrin ilgi çekici mekânlarıdır. Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanlarıyla New York, turistleri cezbetmektedir.

Savannah
Savannah

10.Savannah: Georgia eyaletinin Chatham County ilçesinin en büyük şehri olan Savannah, 1733 yılında kurulmuştur. Georgia Eyaletinin en büyük 5. Şehri olan Savannah, kenarında meşe ağaçları ile dizili sokaklarıyla meşhurdur. Keşfedecek pek çok tarihi yer ve müze de vardır. Ürpertici (muhtemelen de hayaletli) Bonaventure Mezarlığı, güzel dikili taşları, çiçek yığınları ve sarmaşıklarla kaplı mahzenleriyle şehrin simgelerinden biridir. Gerçek Savannah ev yemeği lezzeti için akşam yemeğinde taze deniz mahsulleri ve hububat kremasının tadını çıkarın. 

Sonraki yazılarımızda Amerika’nın görülmeye değer başka rotalarını da sizlerle paylaşacağız…

Leave a Reply

Ödemeye Devam Et